10:01 صبح | ۱۳۹۹ دوشنبه ۲۳ تير
کد خبر: 60830 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ پنج شنبه ۱۲ دي - 11:54 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

FATF همچنان روی هوا / پیامک‌بازان مشغول کارند

گفتگونیوز | گروه سیاسیزمان به سرعت به فوریه ۲۰۲۰ نزدیک می‌شود و کشمکش‌ها در تهران همچنان ادامه دارد؛ فوریه ۲۰۲۰ مهلت گروه ویژه اقدام مالی به ایران است برای تصویب کنوانسیون‌های پالرمو و CFT؛ کشمکش هم در تهران بین گروه‌های سیاسی بابت تصویب یا عدم تصویب این لوایح و پیوستن به FATF در جریان است و هر روز دامنه آن بیشتر می‌شود.

لوایح پالرمو و CFT دو لایحه مهم از ۴ قلوهای FATF است که ماه‌هاست در ایران به محل مناقشه و زورآزمایی گروه‌های سیاسی تبدیل شده است.

هر روز که به پایان مهلت FATF نزدیک می‌شویم گروه‌های فشار هم بیشتر فعال می‌شوند؛ زمانی که در بحث این لوایح در مجلس مطرح بود آزادانه و بدون مجوز تجمع برگزار می‌کردند و همزمان برای نمایندگان مجلس هم پیامک‌هایی با مضمون رای منفی به این لوایح ارسال می‌شد. یعنی فشار چه به شکل علنی و چه به صورت غیر علنی بر نمایندگان وارد شد ولی نهایتا این لوایح با رای مثبت مجلس روبرو شدند اما با مخالفت شورای نگهبان و اصرار مجلس بر مصوبه خود راهی مجع تشخیص مصلحت نظام شد.

این لوایح ماه‌هاست که در مجمع تشخیص مصلحت نظام معطل مانده و مجمع خیلی آرام مشغول کارهای خود است و حتی به بهانه آلودگی هوا هم جلسه یک روز را لغو کردند!

حالا پیامک‌بازی مخالفان که بنا به برخی گزارش‌ها گویا سازماندهی‌شده هم هستند، وارد فاز جدیدی شده است. مجید انصاری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از جمله افرادی‌ست که هدف پیامک‌بازی مخالفان قرار گرفته؛ ‌او به «ایرنا» گفته که «اگر چه پیامک‌ها تنوع محتوایی داشته اما ۷۰ درصد آنها شبیه به هم بوده و این طور به نظر می‌رسد که از یک مرکز واحد هماهنگ شده است». او همچنین به اعتمادآنلاین گفته «بعضی‌ها با عنوان حوزه علمیه خواهران ارسال شده و برخی به اسم اشخاص است».

سید محمد صدر دیگر عضو مجمع هم در پاسخ به این سوال که آیا شما هم پیامک‌هایی با مضمون مخالفت با FATF دریافت کرده‌اید، به «ایرنا» گفت: «بله پیامک خیلی زیاد آمده است و چون خیلی زیاد بود همه را نخواندم. ولی تعدادی را که خواندم تا حدی تهدیدآمیز بوده است و نوشته‌اند که خون شهدا و امام را فراموش نکنید و تصویب این لوایح به نفع نیست».

مدل مخالفت پیامکی مدتی است که در بین برخی گروه‌های سیاسی خاص با دسترسی‌های خاص رایج شده است؛ کما اینکه چندی پیش هم که گروه‌های خاصی که با FATF مخالف هستند با کلیات بودجه ۹۹ هم اعلام مخالفت کردند و از همین رو نمایندگان عضو کمیسیون تلفیق برای رد کلیات هدف پیامک قرار گرفتند. روزنامه همشهری در گزارشی نوشت که با برخی از این شماره‌های ارسال کننده تماس گرفته و یکی از آنها گفته بود که « براساس تحقیقاتمان فهمیدیم این بودجه برازنده کشور نیست. این یک قراری بود که دوستانمان در قرارگاه شهید احمدی‌روشن در سراسر کشور به این نتیجه رسیدند که ما باید در این زمینه نظراتمان را بگوییم».

دعواهای FATF غیر از محافل پیامکی وارد رسانه‌ها هم شده است و رسانه‌های مخالف و موافق عملا برابر یکدیگر صف‌کشی کرده‌اند. کار حتی به اینجا رسید که رسانه‌های اصولگرا و تندرو به نقل از آیت‌الله آملی لاریجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشتند که او گفته « به نظر بنده هم پالرمو و هم CFT خطر امنیتی بالایی دارد، البته خطر CFT برای امنیت بیشتر هم هست. اینکه FATF هر دفعه می‌گوید، این آخرین مهلت است، شما فکر می‌کنید به این تهدیدات و امثال آن گوش می‌کنم؟». این سخنان یک روز پس از آن منتشر شد که لعیا جنیدی معاون حقوقی ریاست جمهوری در اتفاقی کم‌نظیر به یک برنامه تلویزیونی دعوت شد تا از لزوم تصویب FATF در صدا و سیما صحبت کند؛ آن هم در رسانه‌ای که عملا به توپخانه علیه دولت و FATF تبدیل شده است.

سخنان آملی لاریجانی که با در دو خبرگزاری تندروی فارس و تسنیم به یک شکل منتشر شده بود، با استقبال گسترده روزنامه‌های تندروی اصولگرا روبرو شد. اما روز پنج‌شنبه روابط عمومی مجمع در اطلاعیه‌ای این سخنان غیردقیق و تحریف شده توصیف کرد و نوشت:‌ «درپی انتشار مطالبی به نقل از آیت الله آملی لاریجانی در خصوص لوایح مطرح در مجمع تشخیص مصلحت نظام، روابط عمومی مجمع با عنایت به وجود مستندات کامل سخنان ایشان، مطالب منتشر شده را گزینشی مشوش، غیردقیق و در برخی موارد تحریف شده خواند که به هیچ عنوان قابل استناد نبوده و انتشار آن به شکل گزینشی و تحریف شده برخلاف موازین اخلاقی و شرعی است».

روزها با سرعت به سمت فوریه ۲۰۲۰ سپری می‌شوند و این بار ممکن است آخرین مهلت به ایران باشد. لوایح FATF همچنان منتظر تشخیص مصلحت هستند. مخالفان می‌گویند FATF خودتحریمی است درحالی‌که به گفته معاون حقوقی دولت باید «تعامل کنیم و تحریم‌های یکجانبه آمریکا را تبدیل به تحریم گسترده و تحریم ۲۰۰ کشور عضو FATF نکنیم». مخالفان سوال روتین خود را می‌پرسند که چه تضمینی هست که با تصویب FATF اوضاع بهتر شود ولی موافقان معتقدند لااقل تصویب FATF می‌تواند اجازه ندهد که وضع از این بدتر شود. در این این مخالفت‌ها و موافقت‌ها که مخالفان سوال روتین خود را می‌پرسند باید سوالی از آنها پرسید که البته غالبا پاسخ داده نمی‌شود؛ آیا مخالفان تضمین می‌کنند در صورت عدم تصویب FATF اوضاع بدتر نشود؟! سوالی که پاسخ آن می‌تواند بسیاری از ابهامات را جواب دهد.نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: