8:19 صبح | ۱۳۹۹ جمعه ۲۰ تير
کد خبر: 60907 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۸ دي - 11:50 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

حاشیه‌سازی دوباره «استاد»

«اصلاح‌طلب‌ها دارند با احساسات مردم در قضیه شهادت ‎قاسم سلیمانی بازی می‌کنند؛ اگر مردم ریختند این باند اصلاح طلب رو تو خیابون کشتند و تکه تکه کردند نگید که هشدار ندادید!». او در سخنانش به مصطفی تاجزاده هم اهانت کرد.

طرفدارانش به او لقب «استاد» داده‌اند؛ رییس مرکزی است به نام «مرکز بررسی‌های دکترینال»؛‌ نامش «حسن عباسی» است و متولد ۱۳۴۵ در ازنا.

«استاد» دوباره این روزها بر سر زبان‌ها افتاده؛ آن هم بابت سخنان خشونت‌طلبانه و تهدیدآمیزش علیه اصلاح‌طلبان. در روزهای اخیر که شهادت سردار سلیمانی همه طیف‌های سیاسی را یکپارچه کرده بود، سخنان تامل‌برانگیز عباسی باعث واکنش‌های زیادی شد؛ «استاد» در سخنانی گفته «اصلاح‌طلب‌ها دارند با احساسات مردم در قضیه شهادت قاسم سلیمانی بازی می‌کنند؛ اگر مردم ریختند این باند اصلاح طلب رو تو خیابون کشتند و تکه تکه کردند نگید که هشدار ندادید!». او در سخنانش به مصطفی تاجزاده هم اهانت کرد.

این سخنان با واکنش‌های بسیاری روبرو شد؛ از جمله تاجزاده که گفت قصد شکایت از او را ندارد و دلیلش را هم حفظ «اتحاد ملی»‌ مطرح کرد. اما خود هم طیفی‌های «استاد» یا همان اصولگرایان، نسبت به آن موضع گرفتند. سایت «الف»‌ متعلق به احمد توکلی در یادداشتی ضمن انتقاد از سخنان عباسی نوشت: « نکته تاسف بارتر دیگر در این قبیل اظهارات این است که درست در زمان پدید آمدن احساس وحدت و همدلی کم نظیری که به برکت خون شهید سلیمانی پدید آمده، چنین بیاناتی -بر خلاف نظر مخالفان سیاسی آقای عباسی- فقط کارکرد «نظر»ی ندارد و نوعی خط دادن به بخشی از مردم، یعنی همفکران آقای عباسی است برای حمله کردن به بخش دیگری از جامعه!». این یادداشت همچنین خواستار ورود دادستان به این قضیه شد: «حقیقت آن است که اگر قرار به ورود دادستان باشد همین اظهارات است که  ادله عقلانی و حقوقی قوی‌تر برای این منظور فراهم کرده است !».

اما این نخستین بار نیست که «استاد» اظهارات عجیب و غریبی می‌کند. او خودش را کسینجر دنیای اسلام می‌داند و سخنانی می‌گوید که باعث واکنش‌های متفاوتی در جامعه می‌شود. سایت «آفتاب نیوز» آبان ۱۳۸۹ نوشته بود که او در برنامه «راز» شبکه چهار سیما حاضر شده و گفته:‌ «آقای هنری کسینجر ۸۴ سالش است و ارشدترین استراتژیست غرب است و من الان ۳۹ سالم است. این را می گویم که از طریق شما به گوش آن دوستان در سپاه برسد. نیویورک تایمز «هر هفته»، هر وقت راجع به من مطلب می‌زند، داخل پرانتز می‌نویسد: «THE KISSINGER OF ISLAM» من هنوز نصف سن آقای کسینجر را هم ندارم. چقدر من باید در دانشگاه‌ها دراین باره توضیح بدهم. کسی بلند نشد بگوید، فلان نظر شما را نقد کرده‌اند».

«استاد» حبس هم کشیده؛ او مرداد ماه بازداشت شد و به ۷ ماه حبس محکوم شد ولی این «استاد» حبس کشیده، با گذراندن یک سوم از دوران محکومیتش آزاد شد و بعد از آزادی مریدانش، گل به گردن از او استقبال کردند و چندی بعد سعید قاسمی هم به دیدارش رفت. دلیل بازداشت «استاد» شکایت وزارت اطلاعات بود و به این دلیل که مدعی وجود برخی ارتباطات بین این وزارتخانه با آمدنیوز شده بود.

منتقدان دولت و مریدان عباسی بابت این شکایت سر و صدای رسانه‌ای زیادی به راه انداختند که نهایتا منجر به واکنش وزارت اطلاعات شد. در همان ایام مدیرکل حقوقی وزارت اطلاعات اعلام کرد: «متعاقب تعریضات و انتساب موارد خلاف واقع متعدد و مکرر توسط عباسی به وزارت اطلاعات و سربازان گمنام امام زمان (عج) این مرکز عظیم مبارزه و جهاد، وزارت اطلاعات با استناد به یکی از تعریضات وی که در سخنرانی مدعی شده بود: نیت وزارت اطلاعات ایجاد تغییر و تحول در نظام بوده و همچنین مدعی شده بود، وزارتخانه متبوع با کانال ضدنظام در ارتباط می باشد». این مقام وزارت اطلاعات ادامه داد: «این وزارتخانه نسبت به طرح شکایت نزد مرجع قضایی اقدام و پس از طی تشریفات رسیدگی بر اساس موازین قانونی، نهایتاً رأی محکومیت نامبرده در مرحله بدوی رسیدگی توسط شعبه محترم رسیدگی کننده صادر و رأی مزبور با توجه به تجدید نظر خواهی مشارالیه در مرحله تجدید نظر نیز مجدداً رسیدگی و محکومیت ایشان با حکم شعبه تجدید نظر رسیدگی کننده قطعی شده و قاعدتاً حبس ایشان در راستای شکایت وزارت اطلاعات و اجرای حکم قطعی صادره از مقام محترم صالح قضایی، توسط مراجع ذی صلاح صورت گرفته است».

نهایتا پس از آزادی او همچنان تبلیغات و سر و صدای منتقدان دولت ادامه داشت تا وزارت اطلاعات مجبور به صدور بیانیه‌ای کنایه‌آمیز شد؛ در بخشی از این بیانیه آمده: «اتهام زنی به وزارت اطلاعات که به نوعی مادر دستگاه اطلاعاتی کشور محسوب می‌شود، برای هیچ کس، ولو جناح‌های سیاسی خودی مخالف دولت نیز سودمند نیست و این مهم آنقدر بدیهی است که درک و تشخیص آن نه بررسی‌های دکترینال می‌خواهد و نه تئوریسین استراتژیست! این میزان درک و فهم از شرایط کشور برای پرهیز از بازی به نفع دشمن، نگاه فراجناحی و دلسوز برای انقلاب می‌خواهد که سوادی در سطح دیپلم را هم کفایت می‌کند!».

او البته پیش از این هم اظهاراتی درباره ارتش داشت که با واکنش تند ارتشی‌ها روبرو شد و نهایتا مجبور به عذرخواهی شد. بازه اظهارات «استاد»‌هم بسیار گسترده است؛ از «گلشیفته فراهانی» گرفته تا «یوگی و دوستان»؛ از رابطه «فوتبال و دموکراسی» تا «نفوذ». «استاد»‌ اخیرا رقیب توانمندی هم پیدا کرده که او هم دست کمی از خودش ندارد؛ «علی‌اکبر رائفی‌پور» که مریدان او هم «استاد» خطابش می‌کنند؛‌ گویا جریانات محافظه‌کار علاقه زیادی به استادان و اظهارات خاصشان دارند، آن هم کسانی که گویا از حاشیه امن نسبی هم برخوردارند.

حالا و در شرایطی که همه جریانات سیاسی بر ضرورت پرهیز از طرح اظهارات تفرقه‌افکنانه اجماع نظر دارند، انتظار می‌رود عقلای قوم جلوی ایجاد اختلاف از طریق طرح این مسایل را بگیرند.نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: