2:49 عصر | ۱۳۹۸ جمعه ۴ بهمن
کد خبر: 60917 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ پنج شنبه ۱۹ دي - 9:13 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

پیوستن به WTO در حد شعار است/ تورم قدرت مانور بنگاه را کاهش می‌دهد

عضو اتاق بازرگانی اظهار داشت: پیوستن به WTO یک پروسه بلندمدت است که تنها با یک امضاء صورت نمی‌گیرد و باید مقدمات آن فراهم شود که یکی از آنها همین اجرای FATF در کشور است

 به گزارش گفتگونیوز ؛مسعود دانشمند در گفت‌وگو با ایلنا در مورد مشکلات تولید داخلی در راستای گسترش صادرات غیرنفتی گفت: متاسفانه تولیدکنندگان ما با مشکلاتی مواجه هستند که تا آنها برطرف نشود امکان تحقق اهداف صادرات غیرنفتی وجود ندارد. بنابراین ابتدا مشکلاتی مانند تامین سرمایه در گردش، تهیه تجهیزات و قطعات، مواد اولیه،...باید برطرف شود تا تولید و صادارت صورت بگیرد. تازه پس از صادرات، راه دریافت پول آن و موضوع پیمان ارزی و تعهدات آن مطرح می‌شود.

وی ادامه داد: به باور بنده برای حل این قبیل مشکلات، باید از مشارکت سیستم بانکی و بنگاه‌ها در تولید استفاده کرد. مثلا بانک مواد اولیه را فراهم و بنگاه اقدام به تولید کند و از طریق یک حساب مشترک نسبت به تقسیم سود اقدام کنند. بانک نباید تنها به دنبال خلق پول پرفشار و متعاقبا تورم باشد که حتی خود این بنگاه‌ها قادر نباشند تعهدات خود را پرداخت کنند. البته این موضوع می‌تواند تا حدودی مشکلات داخلی تولید را برطرف کند اما فروش خارجی، چگونگی دریافت پول و پیمان ارزی هنوز پابرجا خواهد بود که نیازمند همکاری با بانک مرکزی است.

این کارشناس اقتصادی در مورد کاهش ۵ درصدی تسهیلات بانک‌ها به منظور تامین سرمایه در گردش بنگاه‌ها در هشت ماهه نخست سال گفت: البته نرخ تورم  تقریبا ۳۵ درصد را نیز باید به این موضوع اضافه کرد که با هم قدرت خرید و مانور بنگاه‌ها را کاهش می‌دهد.

دانشمند در مورد پیوستن کشور به WTO که در ماه‌های اخیر توسط برخی از مسوولان اقتصادی مطرح شده است، گفت: به نظرم این موضوع فعلا در حد شعار است و دلیل آن نیز کاملا واضح است. چون پیوستن به WTO یک پروسه بلندمدت است که تنها با یک امضاء صورت نمی‌گیرد و باید مقدمات آن فراهم شود که یکی از آنها همین اجرای FATF در کشور است. باید توجه داشت که این موضوعات همانند زنجیر بهم متصل هستند و تا یکی از آنها را رعایت نکنیم، نمی‌توانیم در مورد دیگر صحبت کنیمنظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:  
 
 
 
تصاویر اختصاصی بی‌بی‌سی از پایگاه عین‌الاسد پس از حمله موشکی ایران در زمان حمله‌ها به هاشمی، خاتمی یک جمله در حمایت از ایشان صبحت نکرد؛ این انصاف نبود / با یک خطبه هاشمی ورق به نفع اصلاح طلب‌ها برگشت و در انتخابات ۷۶ رای آوردند / رادیو و تلویزیون و.. همه دست به دست هم داده بودند که در سال ۷۶ ناطق رای بیاورد، مردم هم لج کردند و به خاتمی رای دادند / وقتی هاشمی رئیس مجلس بود، احساس می‌کرد که اصلا مجلس هیچ‌کاره است، چهار نفر در شورای نگهبان نشسته بودند و جلوی همه مصوبات را می گرفتند علی مطهری: گاهی افراد حر و آزاده رد صلاحیت می‌شوند و افراد متملق و چاپلوس تأیید می‌شوند مدعی العموم باید کدخدایی، علم الهدی، کوشکی و زینب ابوطالبی را تحت تعقیب قرار می داد اعتراض تیم های ایران به کنفدارسیون فوتبال آسیا رسمی شد/ورود اینفانتینو برای حل مشکل میزبانی نمایندگان ایران کنفدراسیون فوتبال آسیا رسماً نمایندگان ایران را از میزبانی در لیگ قهرمانان آسیا محروم کرد در حال کار کردن روی طرح خروج از NPT هستم/ بررسی آلترناتیوهای طرح خروج از NPT ماندن یا رفتن؛ از کیمیا علیزاده تا زینب ابوطالبی جدال بر سر انتخابات شورای نگهبان پاسخی دارد؟