8:06 صبح | ۱۳۹۹ جمعه ۲۰ تير
کد خبر: 60933 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ جمعه ۲۰ دي - 8:34 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

وحدت زیر تابوت

طیف گسترده حاضران در مراسم تشییع شهید سپهبد سلیمانی، نوید دهنده اتحاد و وحدت گروه‌های سیاسی بود. البته یک نکته در این موضوع بی‌تاثیر نبود و جریانات مختلف سیاسی هم بر آن اتفاق نظر دارند؛ و آن شخصیت فراحزبی و فراجناحی شهید سلیمانی بود. همین امر بود که توانست در مراسم تشییع پیکر او در شهرهای مختلف به خصوص تهران به نمادی از وحدت ملی تبدیل شود

به گزارش گفتگونیوز ، طیف گسترده حاضران در مراسم تشییع شهید سپهبد سلیمانی، نوید دهنده اتحاد و وحدت گروه‌های سیاسی بود. البته یک نکته در این موضوع بی‌تاثیر نبود و جریانات مختلف سیاسی هم بر آن اتفاق نظر دارند؛ و آن شخصیت فراحزبی و فراجناحی شهید سلیمانی بود. همین امر بود که توانست در مراسم تشییع پیکر او در شهرهای مختلف به خصوص تهران به نمادی از وحدت ملی تبدیل شود. مراسمی که در آن منتقدان برخی سیاست‌های حاکمیت هم حضور پررنگی داشتند؛ مصطفی تاجزاده که غالبا اظهارنظرهایش در فضای توییتر با واکنش گزنده تندروها روبرو می‌شود هم در مراسم خاضر بود. همینطور مهدی خزعلی که انتقادات زیادی به حاکمیت دارد، در صفوف جلویی نماز میت پشت سر مقام معظم رهبری حضور داشت. همینطور دیگر چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب از جمله عبدالله رمضان‌زاده سخنگوی دولت خاتمی که در اینستاگرامش به نکوهش یکی از کاربران نسبت به حضورش در مراسم تشییع سردار سلیمانی واکنش نشان داد. او عکسی از حضور خود و همسرش در مراسم تشییع را با این عنوان منتشر کرد: «در تشییع کهنه سریاز وطن». اما یک کاربر در کامنتی برای او نوشت: «مگر نه اینکه همین سپاه انداختت زندان؟» که رمضان‌زاده هم در پاسخ به او نوشت: «اختلاف ما و سپاه مساله داخلی کشور است و ربطی به آمریکای تروریست یا هر خارجی دیگری ندارد».

اینها نمونه‌هایی بود از وحدت منتقدان حاکمیت در روزهای پس از شهادت سردار سلیمانی؛ اظهاراتی وحدت‌بخش. اما در طیف موسوم به اصولگرایان چهره‌هایی بودند که گویی سعی داشتند اینگونه القا کنند که شهید سلیمانی متعلق به آنها و طیف آنهاست و از سوی دیگر در تلاش برای استفاده از این فرصت برای تسویه حساب‌های سیاسی با دولت و اصلاح‌طلبان بودند.

برخی تریبون‌داران، برخی مقامات و برخی میهمان‌های صداوسیما و همینطور بعضی از شرکت‌کنندگان در مراسم تشییع از این جمله بودند.

یکی از حاشیه‌ها در مراسم تشییع پیکر شهید سپهبد سلیمانی در تهران بود که عده‌ای موبایل به دست پشت سر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهوری راه افتاده بودند و شعار «جهانگیری حیا کن؛ مملکت رو رها کن»‌سر می‌دادند و از این اقدامشان فیلم می‌گرفتند. اما این شعار انگار راضی‌شان نکرد و پس از آن شروع به فحاشی علیه جهانگیری کردند. این اقدامات در حالی بود که فروردین ۹۶ سردار سلیمانی برای عید دیدنی به منزل مادر جهانگیری رفته بود و جهانگیری در اینستاگرامش نوشته بود: «اولین روز بهار سردار قاسم سلیمانی به دیدار مادرم بعنوان مادر شهیدان یعقوب و محمد آمد…».

یکی از نکاتی که بعد از مراسم تشییع پیکر سپهبد سلیمانی از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت، کادر دوربین پخش زنده صداوسیما از این مراسم در زمان خواندن نماز میت بر پیکر شهید سلیمانی بود که دقایق طولانی در یک کادر بسته رهبر انقلاب را به همراه حجت‌الاسلام رییسی رییس قوه قضاییه نشان می‌داد و تصاویری که از سایر حاضران در صف اول نماز نشان داده می‌شد گذرا بود؛ اقدامی که مشابه آن در صفحه اینستاگرام حجت‌الاسلام رییسی دیده شد؛ در این تصویر، زاویه عکس صف اول نماز به گونه‌ای بود که حسن روحانی در صف اول دیده نمی‌شد.

اقدام دیگر صداوسیما که مورد انتقاد برخی کابران در شبکه‌های مجازی قرار گرفت، دعوت از فعالان سیاسی اصولگرا در شبکه‌های مختلف تلویزیون برای سخن گفتن از شهید سپهبد سلیمانی بود؛ امری که شائبه مصادره این شخصیت ملی و فراملی را از سوی یک جناح سیاسی تقویت می‌کند.

دز همان روزهایی که همه سعی داشتند این اتحاد را حفظ و تقویت کنند، حجت‌الاسلام جلیل محبی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: ««قاسم سلیمانی از سال بیست سال قبل که فرمانده نیروی قد س سپاه شد برای عزت ایران جنگید. ‏بیست سال تخریبش کردید، ‏بودجه عملیاتش را کم کردید وندادید، ‏دق کرد ودلش سوخت آنقدرکه زخم زبان زدید. ‏سربازان شهیدش را سالها مخفی کرد و حتی برایشان مراسم ترحیم نگرفت. ‏امروزقهرمانتان شده؟ ‏چقدر منافقید شما؟»

او در توییتی دیگر سعی کرد پای FATF را وسط بکشد: «میدانید اگر لوایح مربوط به FATF را تصویب کرده بودیم، مطابق بند ب ماده ۲ و ماده ۶ کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (cft)، قاسم سلیمانی با تصویب دولت و مجلس و مجمع تشخیص مصلحت خودمان تروریست محسوب می‌شد و عمل آمریکا منطق با قوانین داخلی خودمان مشروع بود؟».

حسن عباسی تئوریسین اصولگرا نیز ضمن توهین به مصطفی تاجزاده، در هجمه آشکاری به اصلاح‌طلبان در مراسمی به مناسبت بزرگداشت شهید سلیمانی گفت: «من به دادستان کل کشور هشدار می‌دهم، اصلاح طلب‌ها دارند با احساسات مردم در قضیه شهادت قاسم سلیمانی بازی می‌کنند. اگر مردم ریختند این باند اصلاح طلب را در خیابان کشتند و تکه تکه کردند نگویید که هشدار ندادید». این صحبت‌های عباسی البته با واکنش سایت الف متعلق به احمد توکلی روبرو شد که طی آن از دادستان درخواست ورود به این ماجرا را کرد.

اما این اقدامات در حالی صورت گرفت که شخصیت سردار سلیمانی خلاف اینگونه گفتارها و رفتارها بود؛ سال ۹۶ سردار سلیمانی در جمع ائمه جماعات با انتقاد از برخی نگاه‌ها و رفتارها گفته بود: «من و آدم‌های خودم؛ من و رفقای خودم؛ من و مریدهای خودم؛ این بی‌حجاب است، این باحجاب است. این چپ است، آن راست است، این اصلاح طلب است، او اصولگراست، خب پس چه کسی را می‌خواهید حفظ کنید؟ همان دختر کم‌حجاب دختر من است. دختر ما و شماست؛ نه دختر خاص من و شما، اما جامعه ماست. فقط رابطه حزب‌اللهی با حزب‌اللهی معنا ندارد. رابطه حزب‌اللهی با کسی که دینش ضعیف‌تر است موضوعیت دارد. جامعه ما خانواده ماست. این‌ها همه مردم ما هستند. این‌ها بچه‌های ما هستند».

این سخنان نمونه‌ای از نگاه شهید سلیمانی به گروه‌های سیاسی بود که باید برای برخی از افرادی که آگاهانه یا ناآگاهانه فضا را دو قطبی می‌کنند، تکرار شود. همانطور که مقام معظم رهبری هم ۱۸ دی ماه در جمع مردم قم درباره سردار سلیمانی گفتند:‌ «ویژگی مهم حاج قاسم این بود که در مسائل داخلی اهل حزب و جناح و این‌گونه تقسیم‌بندی‌ها نبود اما به شدت انقلابی و پایبند به خط نورانی و مبارک امام بود و انقلاب و انقلابی‌گری خط قرمز جدی او بود. حاج قاسم واقعاً ذوب در انقلاب بود و برخی سعی نکنند که این واقعیت‌ها را کم‌رنگ کنند…. این وحدتی که خوشبختانه در زیر تابوت پیکر مطهر شهید سلیمانی و شهدای همراه ایشان در بین مردم دیده شد، باید محفوظ بماند و جهت‌گیریِ مردم، انقلابی و در جهت تکریم مردان انقلاب و شهیدان و عناصر یادآور ارزشهای انقلاب باشد.»

تصویر متعلق به حضور شهید سلیمانی در منزل آیت الله هاشمی پس از فوت ایشان است.نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: