2:49 عصر | ۱۳۹۸ جمعه ۴ بهمن
کد خبر: 60934 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ جمعه ۲۰ دي - 8:50 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

آیا ایران پس از حمله موشکی به عین الاسد، این بار به دنبال «انتقام سرد» از آمریکاست؟

حمله موشکی سپاه پاسداران ایران به دو پایگاه آمریکایی اربیل و عین الاسد در عراق، تنها اغازی است برای واکنش های تهران و هم پیمانانش به ترور سردار قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس؛ پاسخی که عنوان تغییر ساز و کارها و تحول قواعد و اصول درگیری را با خود به همراه دارد.

الاخبار نوشت: حمله موشکی سپاه پاسداران ایران به دو پایگاه آمریکایی اربیل و عین الاسد در عراق، تنها اغازی است برای واکنش های تهران و هم پیمانانش به ترور سردار قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس؛ پاسخی که عنوان تغییر ساز و کارها و تحول قواعد و اصول درگیری را با خود به همراه دارد.

به گزارش  گفتگونیوز از «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: پاسخی که شورای امنیت ملی ایران در خصوص آن به توافق رسید، به دو بخش تقسیم می شد؛ اول یک ضربه سریع، مستقیم و علنی، که قاطعیت ایران را نشان داده، بازدارندگی را محقق نموده و روحیه ها را ترمیم کند و ضربه دوم، استفاده از این تجاوز آمریکا، برای تحقق یک هدف استراتژیک، که اهداف تنش زایی آمریکا را کاملا ضدّ آن می کند و این امری است که محور مقاومت به صراحت، آن را طرد ایالات متحده از منطقه نامیده است.

پاسخ دوم ایران، به معنای برنامه های عملی در بلند مدت است که تمام تلاش های محور مقاومت، در راستای آن صورت می گیرد و میدان آن، تنها منحصر به عراق نیست.

نشانه های متعددی وجود دارد که نشان می دهد انتقام به شکل «سرد» آن، همچنان روی میز است و در چارچوب نبردهای فرسایشی یا به موازات آن، محقق می شود؛ تا این تنش زایی، بدون از میان رفتن تعدادی از سربازان آمریکایی، پایان نیابد.

این معرکه، در برابر حضور نظامی آمریکا در منطقه گشوده شده است، بدین معنا که منافع واشنگتن و سربازان آن، در معرض تهدید جدی باقی می ماند.

در برابر پیامهای واضح ایران به دنبال حمله به پایگاههای آمریکا در عراق، که با نگرانی واشنگتن همراه شد، ترامپ به نحوی صحبت کرد تا پیشنهاد جدیدی مبنی بر عقب نشینی از مقابله دو طرفه، ارائه دهد. وی پیشنهاد مذاکره در مورد تمام پرونده ها و حتی همکاری در زمینه اولویتهایی مانند مبارزه با داعش را ارائه داد.

به نظر می رسد ترامپ در تنگنای سختی گرفتار شده است؛ چرا که پاسخ ایران و هم پیمانان آن، که مبتنی بر تغییر ساز و کارهای اقداماتشان است، نتاج کاملا معکوسی برای آمریکایی خواهد داشت، که قصد داشت از طریق تنش زایی، به اهدافش دست یابد؛ بویژه آنکه محور مقاومت تاکید می کند که گزینه های جدیدش، قابل تجدید نظر نیستند.نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:  
 
 
 
تصاویر اختصاصی بی‌بی‌سی از پایگاه عین‌الاسد پس از حمله موشکی ایران در زمان حمله‌ها به هاشمی، خاتمی یک جمله در حمایت از ایشان صبحت نکرد؛ این انصاف نبود / با یک خطبه هاشمی ورق به نفع اصلاح طلب‌ها برگشت و در انتخابات ۷۶ رای آوردند / رادیو و تلویزیون و.. همه دست به دست هم داده بودند که در سال ۷۶ ناطق رای بیاورد، مردم هم لج کردند و به خاتمی رای دادند / وقتی هاشمی رئیس مجلس بود، احساس می‌کرد که اصلا مجلس هیچ‌کاره است، چهار نفر در شورای نگهبان نشسته بودند و جلوی همه مصوبات را می گرفتند علی مطهری: گاهی افراد حر و آزاده رد صلاحیت می‌شوند و افراد متملق و چاپلوس تأیید می‌شوند مدعی العموم باید کدخدایی، علم الهدی، کوشکی و زینب ابوطالبی را تحت تعقیب قرار می داد اعتراض تیم های ایران به کنفدارسیون فوتبال آسیا رسمی شد/ورود اینفانتینو برای حل مشکل میزبانی نمایندگان ایران کنفدراسیون فوتبال آسیا رسماً نمایندگان ایران را از میزبانی در لیگ قهرمانان آسیا محروم کرد در حال کار کردن روی طرح خروج از NPT هستم/ بررسی آلترناتیوهای طرح خروج از NPT ماندن یا رفتن؛ از کیمیا علیزاده تا زینب ابوطالبی جدال بر سر انتخابات شورای نگهبان پاسخی دارد؟