7:51 صبح | ۱۳۹۹ جمعه ۲۰ تير
کد خبر: 60937 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ جمعه ۲۰ دي - 12:21 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

مازنی: اتحاد را به تفرقه تبدیل نکنیم

یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خون شهید سلیمانی سرمایه اجتماعی «وحدت ملی» را ایجاد کرده،‌ گفت: نباید دنبال انتقام گیری داخلی باشیم و این اتحاد را به تفرقه تبدیل کنیم.

یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خون شهید سلیمانی سرمایه اجتماعی «وحدت ملی» را ایجاد کرده،‌ گفت: نباید دنبال انتقام گیری داخلی باشیم و این اتحاد را به تفرقه تبدیل کنیم.

به گزارش گفت‌وگو نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مازنی در مراسم بزرگداشت شهید سپهبد سلیمانی و همرزمانش که در مسجد مسلم بن عقیل برگزار شد، سردار سپهبد سلیمانی را فردی تاریخ ساز، مومن، انقلابی، شجاع و متواضع توصیف کرد و گفت: او از شخصیت‌های تاثیرگذار در زندگی ۶۳ ساله خود بود که کیفیت این عمر بسیار از کمیت آن بالاتر بود و همانند همه شهدای بزرگ تاریخ حیات بشر، تاریخ اسلام و تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را تحت تاثیر قرار داد.

وی افزود: در توصیف این شهیدان زمان‌ها و مکان‌ها قاصرند و این عناصری که در اختیار ماست برای توصیف این شهید و شهیدانی از نوع قاسم سلیمانی قاصرند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه شهادت یک تاثیر برای خود شهید و یک تاثیر برای مردم و جامعه دارد، اضافه کرد: شهدا از دیدگاه قرآن زنده و مرزوق عندالرب هستند که البته این موضوع برای ما قابل درک نیست.

مازنی ادامه داد: نظر آیت‌الله حسن‌زاده آملی را درباره شهادت پرسیدیم که ایشان فرمودندشهادت به ادراک مفهومی قابل  درک نیست. بلکه به ادراک ذوقی و شهودی قابل درک است.
پیامبر می‌فرمایند که بالاتر از هر خوبی، خوبی هست تا زمانی که انسان در راه خدا به قتل برسد. وقتی انسان در راه خدا به شهادت رسید دیگر درجه ای بالاتر از آن نیست.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اضافه کرد: سردار سلیمانی وقتی به شهادت رسید مقام سپهبدی را دریافت کرد و این بخشی از لطف و عنایت فرمانده به سردارش بود مردم نیز در ابراز ارادت به آن شهید سنگ تمام گذاشتند اما درجه شهادت که با این‌ها قابل مقایسه نیست. انسان در مسیر کمال هر چقدر هم حرکت کند و تمام درجه‌های مادی و معنوی را طی کند اگر به درجه شهادت نرسد، عالی‌ترین مقام معنوی را درک نکرده است.

وی هم چنین گفت: بر حسب نقلی که شده  آیت‌الله بروجردی در آخرین لحظات عمرش که در حال احتضار بود آه‌ می‌کشید که موجب تعجب اطرافیانشان شده بود که در پاسخ گفتند من ناراحت این هستم که چرا به مقام شهادت نرسیدم و به مرگ طبیعی از دنیا می‌روم. مقام شهید نمونه مثال زدنی همه خوبی‌هاست. لذا آنچه که در درجه اول و در بخش اول این بحث مهم است مقامی است که خود شهید کسب می‌کند که ما قادر به ادراک آن نیستیم و به همین دلیل است که مدام مثل شهید قاسم سلیمانی طلب شهادت می‌کنند. چه توفیقی بالاتر از اینکه وقتی انسان می‌خواهد از دنیا برود، عزیز برود و به جای اینکه در رختخواب بمیرد، شهید بمیرد.

مازنی تصریح کرد: تاثیری که شهادت برای مردم دارد با این بخش از زیارت اربعین روشن می‌شود که امام حسین(ع) خون پاک و خالص خود که تعبیر به ثارالله شده است را داد تا بشریت از جهل و گمراهی نجات پیدا کند. بعد از شهادت امام حسین فاتحان کربلا احساس فتح الفتوح می‌کردند اما مدت زیادی نگذشت که ناچار به اظهار توبه و فرافکنی شدند. البته سال‌ها بعد با قیام مختار انتقام گرفته شد اما مگر انتقام خون امام حسین با گرفتن خون عمرسعد و خولی گرفته می‌شود؟

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: به خانواده شهید سلیمانی پیغام دادم که پرچم سرخ را روی مزارشان نصب کنید که تصور نشود که انتقام سخت از خون سلیمانی به جهنم واصل کردن ژنرال‌های پنتاگون و سر دسته ا‌شان ترامپ است که این کوچکترین بخش انتقام است و آنچه که باید به افکار و اندیشه‌ها منتقل شود این است که این شهید در استمرار حرکت عاشورا باید تاثیر نرم خود را بگذارد. تاثیر خون امام حسین این بود که زمانی آثار امام از جامعه محو شد و جامعه به سمت چند راهی و گمراهی قرار گرفت که امام حسین با خون خود آنها‌ را شست و صراط مستقیم را نشان داد.

وی یادآور شد: بعد از ۴۱ سال از انقلاب، این سومین بار است که چنین اتفاقی افتاد. یکبار در سال ۵۸ یعنی کمتر از یکسال از گذشت پیروزی انقلاب، مردم  به لحاظ عقیدتی دچار تردید شدند، زمینه ظهور و بروز مکتب ها و ایسم‌های مختلف فراهم شد. در ‌روزنامه‌ها و ‌رسانه‌ها و دانشگاه،‌ مدارس و مساجد آزادانه این افکار مطرح می‌شد. گروه فرقان در قالب بیان تفکر اسلام انقلابی  و ضد روحانیت و ضدفقاهت ظهور کرد. سازمان مجاهدین خلق با آن سابقه در زندان‌ها اسلامی  صریحا اعلام می‌کرد مبنای تفکرش روی اصول چهارگانه دیالکتیک هگل است نه قرآن و نهج‌البلاغه. کمونیست‌ها در قالب مارکسیسم - لننیسم و یا در قالب مائوئیسم و عناوین دیگر  فعالیت می‌کردند.

مازنی با بیان اینکه شهید مطهری از مجاهدین خلق و فرقان به عنوان اسلام التقاطی یاد می‌کرد،‌گفت: ایشان راجع به کمونیست‌ها هم می‌گفت تا وقتی این ها بخواهند در دانشگاه‌های ما به صورت علمی مکتب‌شان را ارائه بدهند از شوروی استاد می‌آوریم درس بدهند. اما به نام اسلام بخواهند مارکسیسم را مطرح کنند بحث دیگری است. یا حزب توده که مستقیما وابسته به شوروی بود. اینها مکتب‌هایی را ارائه داده بودند که اعتقادات جامعه در آن مقطع تحت تاثیر این افکار بود که کدام راه را برویم و کدام عقیده را انتخاب کنیم؟

وی افزود: عقاید مختلفی در جامعه حاکم شده بود که نیاز به این بود که راه درست به مردم نشان داده شود که با شهادت شهید مطهری و آثار به جا مانده از ایشان که به قول امام خمینی بدون استثنا خوب و انسان‌ساز بود، مسیر عقیدتی کشور و انقلاب تعیین شد و مردم تکلیفشان روشن شد. فرقان و مجاهدین خلق و کمونیست‌‌ها و تفکرات غربی مبنای عقیده ما نیست بلکه مبنای عقیده ما اسلام نابی است که امام مطرح می‌کنند و در آثار شهید مطهری تبیین شد.
 هنوز بعد از ۴۰ سال شما نویسنده‌ای را سراغ ندارید که اثری مثل آثارشهید مطهری خلق کرده باشد.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس ادامه داد: مدتی بعد تا سال ۱۳۶۰ جریان‌های سیاسی مختلفی در جامعه ایجاد شده بود، ‌همین‌هایی که بحث عقیدتی داشتند به لحاظ سیاسی جامعه را در چند راه جهل، حیرت و ضلالت قرار داده بودند. مردم مانده بودند که بالاخره کدام راه سیاسی را باید انتخاب کنیم؟ اینجا بود که واقعه تلخ هفتم تیر به وقوع پیوست و بهشتی مظلوم به شهادت رسید. از این زمان  به بعد در مراکز حساس، تصویر شهید مطهری بیانگر شهید تعیین کننده مسیر عقیدتی انقلاب و تصویر شهید بهشتی بیانگر راه و خط سیاسی جریان اصیل انقلاب بود. البته به این معنا نیست که ما از اینها فاصله نگرفتیم. مگر ما به مکتب امام حسین نزدیکیم؟

مازنی تاکید کرد: واقعه عاشورا، شهادت مطهری، بهشتی و امروز هم شهادت قاسم سلیمانی در فضایی که جنگ روانی دشمن ما، مردم را نسبت به نظام، باورها، جهت‌گیری‌های سیاسی، روابط خارجی و راست و دروغ‌های دشمنان دچار تردید کرده بود، خونشان جهت گیری جامعه را تعیین کرد.

وی همچنین گفت: فاصله حوادث آبان تا تشییع پیکر شهید سلیمانی زیاد نیست اما اگر امروز نظرسنجی کنند به نظرم بعد از شهادت سپهبد سلیمانی میزان اعتماد و وحدت ملی بسیار بالا رفته است، دلها، قلب‌ها و افکار به هم نزدیک شد و درنهایت دوست و دشمن‌ها بیشتر شناخته شدند.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: در امتداد عاشورا که مردم را از جهالت و حیرت ضلالت نسبت به اصل اسلام نجات داد، مسیر عقیدتی ما را شهید مطهری و مسیر سیاسی ما را شهید بهشتی تعیین کرد و امروز از حیرت و سرگردانی و جنگ روانی شدیدی که دشمن ایجاد کرده و متاسفانه سوءتدبیرهایی که خودمان در اداره کشور داشتیم مجموع اینها نیاز به خونی داشت که در رگ‌های انقلاب، ملت و هویت دینی و ملی ما جاری شود و این خون پاک و خالصی می‌خواست.

مازنی تاکید کرد: شهید سلیمانی از جنس باکری‌ها، همت‌ها و عزیزانی بود که به معنی واقعی کلمه پاسدار اسلام، انقلاب و ملت و بسیجی بودند و با شهادت سردار سپهبد سلیمانی انگار به هشت سال دفاع مقدس بازگشتیم. حال و هوا عوض شد این تاثیر خون شهید است.

وی یادآور شد: آنچه که در ارتباط با مقاومت وجود دارد و بنده به خبرنگار المنار لبنان هم چند روز پیش گفتم این است که در ایران درباره مقاومت اختلاف نظر نیست و همه ملت یک پارچه پشت رهبری درباره مقاومت وحدت نظر دارند. شهادت سلیمانی این را اثبات کرد. سردار سپهبد سلیمانی فقط یک شهید معمولی نبود بلکه امنیت را برای کشور به ارمغان آورد. رییس‌جمهور به یکی از مقام های اروپایی گفته است که اگر قاسم سلیمانی نبود امنیت در اروپا هم نبود.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: یکی از نویسندگان اروپایی که امان نامه از ابوبکر بغدادی گرفته بود و با داعش زندگی کرد می‌گوید بسیاری از سربازان داعش از جوانان سرخورده غربی جذب شده بودند. قاسم سلیمانی شخصیتی است که اروپا مدیون اوست، تمام کشورهای غربی و اسلامی مدیون او هستند. قاسم سلیمانی شر داعش را از سر منطقه کوتاه کرد ما در این موضوع اختلاف نداریم.

این عضو فراکسیون امید مجلس اضافه کرد: اگر به ایران کوچکترین نگاه چپ و انحرافی شود همه پشت سر رهبری از تمامیت ارضی و انقلاب مان دفاع خواهیم کرد. خط قرمز ما فقط عزت مردم ایران، تمامیت ارضی ایران و ارزش‌ها و باورهای ماست. ما آغازگر جنگ نیستیم ولی از ارزش‌های خود دفاع می‌کنیم.

وی تاکید کرد: ممکن است در روش‌های کار اختلاف نظر باشد که با قانون اساسی و رهبری قابل حل است. نگذاریم این سرمایه اجتماعی که خون شهید سلیمانی به وجود آورد که همان وحدت ملی است، تبدیل به تفرقه شود. تا زمانی که صدای انتقام بر سر زبان‌ها هست که انتقام خون شهید سپهبد سلیمانی را بگیریم، دنبال انتقام گیری داخلی نباشیم و نگذاریم کشتی ای که همه در آن نشسته‌ایم سوراخ شود. امیدوارم جریان عمومی کشور این طور هدایت شود.نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: