10:18 عصر | ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۳ مرداد
کد خبر: 60986 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۳ دي - 7:04 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

بغضی که فریاد شد

هرچند برخی این پذیرش مسئولیت را ناشی از صداقت و شجاعت فرماندهی هوافضای سپاه ارزیابی کردند ولی بخش دیگری از جامعه را راضی نکرد. آنها از عدم اطلاع‌رسانی به موقع شکایت داشتند؛ شکایتی که می‌توان آن را شکایت به ‌حق توصیف کرد. در مقابل مسئولان همگی معتقد بودند که بنایی برای پنهان‌کاری نداشتند ولی در شرایط فعلی افکار عمومی این سخنان خریدار چندانی نداشت.

به گزارش گفتگونیوز ، صبح شنبه ۲۱ دی ماه، مردم با دو بیانیه بیدار شدند؛ اولی بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح و دومی بیانیه رییس‌جمهوری. هر دو یک مساله را می‌گفتند؛ سقوط هوپیمای اوکراینی با اصابت موشک پدافند اتفاق افتاده. این خبر شوک زیادی به جامعه وارد کرد. آن هم در شرایطی که رسانه‌های خارجی و فارسی‌زبان خارج از کشور در دو روز گذشته از اصابت موشک می‌گفتند و در مقابل رسانه‌های رسمی داخل کشور و خبرنگاران آنها در فضای مجازی و از آنها مهمتر مقامات رسمی با قاطعیت چنین احتمالی را رد می‌کردند. سرانجام معلوم شد که خبر درست بوده و نقص فنی در کار نبوده و پدافند به اشتباه هواپیمای خودی را پرنده مهاجم دشمن فرض کرده و آن را ساقط کرده است.

غم از دست رفتن جان ۱۷۶ انسان که از بامداد چهارشنبه گریبانگیر جامعه بود چاشنی دیگری هم به آن اضافه شد؛ این چاشنی مخلوطی از غم و خشم بود. غم از بابت کشته شدن آن انسان‌ها و خشم از بابت اعلام دیرهنگام و تکذیب‌های پی در پی.

سرانجام ظهر شنبه سردار حاجی‌زاده فرمانده هوافضای سپاه جلوی دوربین‌ها آمد و مسئولیت این اتفاق را از بر عهده گرفت. او ماجرا را اینگونه توضیح داد: «در شب حادثه ازطریق شبکه جامع پدافند کشوری وضعیت آمادگی در بالاترین سطح آماده باش و شرایط جنگی ابلاغ شد و تعدادی سامانه از جمله سامانه مذکور که در محدوده غرب تهران واطراف بیدگنه مستقر می‌شود به رینگ پدافند تهران اضافه می‌شود. در مراحل مختلف از سوی شبکه یکپارچه  پدافندی به سامانه‌ها از جمله این سامانه اعلام می‌شود که موشک‌های کروز به سمت کشور شلیک شده و در مسیر هستند و اپراتور این سامانه که شلیک موشک داشته، چندین بار درخواست کرده که فضای کشور از پروازها متوقف پاک شود که شاید به دلیل برخی ملاحظات این وضعیت دنبال نمی‌شود و توام با پروازها این وضعیت ادامه می‌یابد. این سامانه در این شرایط هواپیما را کروز تشخیص داده و به دلیل اختلال موجود در شبکه ارتباطی ۱۰ ثانیه فرصت تصمیم‌گیری داشته که متاسفانه تصمیم بد را گرفته و موشک شلیک می‌شود و این حادثه ناگوار رقم می‌خورد…بلافاصله پس از اعلام خبر به بنده مسئولین بالادستی را در جریان قرار دادم، ستاد کل نیروهای مسلح تیمی را به منظور بررسی علل ، عوامل و جزئیات این حادثه غم انگیز تشکیل داد و از آن طریق مسائل دنبال شد تا صبح جمعه نتایج کامل شد و ستاد کل نیز ابلاغ کرد و تاخیر در اعلام خبر به دلیل بررسی‌هایی که صورت می‌گرفته است انجام شده و برادران عزیز هواپیمایی کشور تقصیری نداشته‌اند».

هرچند برخی این پذیرش مسئولیت را ناشی از صداقت و شجاعت فرماندهی هوافضای سپاه ارزیابی کردند ولی بخش دیگری از جامعه را راضی نکرد. آنها از عدم اطلاع‌رسانی به موقع شکایت داشتند؛ شکایتی که می‌توان آن را شکایت به ‌حق توصیف کرد. در مقابل مسئولان همگی معتقد بودند که بنایی برای پنهان‌کاری نداشتند ولی در شرایط فعلی افکار عمومی این سخنان خریدار چندانی نداشت.

بسیاری اقدام مجموعه‌های مسئول در عدم اطلاع‌رسانی به موقع و در عین حال مردود دانستن احتمال برخورد موشک را از سوی مقامات رسانه‌های رسمی داخلی، موشک دیگری به پیکره اعتماد عمومی ارزیابی کردند. مساله‌ای که در شبکه‌های اجتماعی هم بارها از سوی کاربران به آن اشاره شد.

حالا رسانه‌های رسمی کشور مانده‌اند و حجم زیادی از بی‌اعتمادی. برخی رسانه‌ها وقتی این انتقادات را دیدند سعی کردند که با عذرخواهی از مخاطبان، اعتماد از دست رفته را برگردانند ولی می‌توان تصور کرد که سه روز تکذیب چنین خبری با یک عذرخواهی به راحتی برنمی‌گردد.

اما افکار عمومی همچنان ملتهب بود؛‌ فراخوان‌هایی برای مراسم یادبود کشته‌شدگان پرواز ۷۵۲ منتشر شد و تجمعاتی روبروی برخی دانشگاه‌های تهران شکل گرفت؛ همزمان حضور نیروهای انتظامی هم در شهر چشمگیر بود. این تجمعات انگار بستری شد برای بروز خشم و عصبانیت این چند روزه. برخی هم در این بین اقداماتی کردند که با اصل اعتراضات هم‌خوانی نداشت. اما اعتراضات یکشنبه شب بیش از شنبه شب به خشونت کشیده شد که تصاویر منتشره حکایت از این خشونت دارد.

در این بین برخی اقدامات صدا و سیما هم بر عصبانیت افکار عمومی اضافه می‌کند؛ از جمله میهمانان یک برنامه تلویزیونی در شبکه افق که برخی صحبت‌هایشان در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود و تنها دستاورد آن روا داشتن آزار روحی به افکار عمومی است.

از جمله نادر طالب‌زاده از کارشناسان محبوب مسئولان صدا و سیما در یک برنامه تلویزیونی شنبه شب گفته بود: «از این اتفاقات ۱۰ تای دیگر هم بیفتد برابر اتفاق اصلی هیچ است. شما حساب کن حادثه‌ای پیش می‌آید و به کوه می‌خورد و همه عزادار می‌شویم. اینجا هم یک پدافندی فکر می کرد این موشک یا هواپیمای دشمن است؛ زده و اشتباه کرده است. حالا آقای حاجی‌زاده هم می‌گوید که با آن افسر برخورد خواهیم کرد. لذا صحنه را گم نکنیم. حالا ۴ نفر جمع شده‌اند ومی‌گویند چه و چه و اینها! از این موضوع عبور خواهیم کرد؛ حواسمان باشد تصویر بزرگتر را فراموش نکنیم».

در چنین شرایطی لازم است که همه افراد، چه در خیابان‌ها و چه در رسانه‌ها، از آنچه می‌گویند و انجام می‌دهند مراقبت کنند و همه طرف‌ها کمی سعه صدر و صبر پیشه کنند.
نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: