12:24 عصر | ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۳ مرداد
کد خبر: 61188 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ جمعه ۱۱ بهمن - 9:53 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

دشمنان دیپلماسی

این بار اما حمله‌ای به ظریف صورت گرفت براساس واقعیت نبود و تحریف سخنان او در مصاحبه با نشریه آلمانی اشپیگل بود که عامل هجمه‌های فراوان به او شد؛ هجمه‌هایی که همنوایی دلواپسان داخلی و رییس‌جمهوری جنگ‌طلب آمریکا را حداقل در این مورد آشکار کرد.

هجمه‌ها به محمدجواد ظریف مدت‌هاست که اتفاق تازه‌ای نیست، وزیر امور خارجه در مقاطع مختلفی از برجام گرفته تا سخنرانی‌ها و اعلام مواضعش در رسانه‌های خارجی مورد حمله دلواپسان قرار گرفته است؛ طیفی که به نظر می‌رسد برای مخالفت با او تنها به دنبال بهانه می‌گردند.

این بار اما حمله‌ای به ظریف صورت گرفت براساس واقعیت نبود و تحریف سخنان او در مصاحبه با نشریه آلمانی اشپیگل بود که عامل هجمه‌های فراوان به او شد؛ هجمه‌هایی که همنوایی دلواپسان داخلی و رییس‌جمهوری جنگ‌طلب آمریکا را حداقل در این مورد آشکار کرد.

 او در این مصاحبه در پاسخ به سؤال «کریستیانه هوفمان» خبرنگار اشپیگل مبنی بر اینکه پس از ترور سردار قاسم سلیمانی شما مذاکره با امریکا را منتفی می‌دانید، پاسخ داد: «خیر.من هرگز این احتمال را منتفی نمی‌دانم که افراد رویکرد خود را تغییر دهند و واقعیات را بپذیرند. برای ما فرقی نمی‌کند که چه کسی در کاخ سفید حضور دارد. آنچه اهمیت دارد، چگونگی رفتار آنهاست. دولت ترامپ می‌تواند، گذشته خود را اصلاح کند، تحریم‌ها را بردارد و به میز مذاکره برگردد. ما هنوز در میز مذاکره مانده‌ایم. آنها طرفی هستند که میز مذاکره را ترک کرده است. ایالات متحده، آسیب بزرگی به مردم ایران وارد کرده است. روزی خواهد رسید که آنها باید این آسیب را جبران کنند. ما شکیبایی زیادی داریم

رئیس جمهوری آمریکا بعد از انتشار مصاحبه ظریف در پستی توئیتری به زبان فارسی نوشت: «وزیر خارجه ایران گفته است ایران می‌خواهد با ایالات متحده مذاکره کند، اگر تحریم‌ها را بردارد، نه مرسی.»

اما وزیر امور خارجه ایران در واکنش به این موضعگیری ترامپ پیامی در توئیتر منتشر کرد و نوشت: «بهتر است به جای استناد به رسانه‌های مورد علاقه یا مترجمان فارسی‌اش، اصل صحبت‌های او را بخواند؛ آنجا که در پاسخ به سؤال مربوط به امکان مذاکره با امریکا، احتمال چنین رویدادی را منوط به تغییر رویکرد دولت امریکا در پیگیری سیاست فشار علیه ایران می‌داند.»

وزارت امور خارجه هم با انتشار بیانیه‌ای در توضیح اظهارات ظریف در مصاحبه با اشپیگل اعلام کرد که مذاکره برگ برنده ایران است: «برخلاف بعضی سوء‌برداشت‌ها، این موضع (مصاحبه ظریف با اشپیگل درباره احتمال مذاکره با آمریکا) نماد قدرت ایران بوده و این ایالات متحده است که مایل است به لطایف‌الحیل میز برجام را که برای خود تله می‌داند، برهم زند.»

وزارت خارجه در ادامه این بیانیه نسبت به «استفاه جناحی از موضوعات ملی» هشدار داد و نوشت: «ایجاد دوقطبی “مذاکره – عدم مذاکره” در شرایط فعلی سیاست خارجی و فضای انتخاباتی داخلی، اثرات مخرب بر منافع ملی کشور و اعتماد عمومی جامعه خواهد داشت و کسانی که برای مطامع انتخاباتی زودگذر منافع و سرمایه‌های ملی را قربانی می‌کنند مسلما در برابر خدا، مردم و تاریخ باید پاسخگو باشند.»

اما این توضیحات باعث نشد از شدت حمله‌ها در داخل به وزیر امور خارجه کم شود، بلکه این موج به دلواپسان داخل مجلس هم رسید و برخی از آنها نیز با این پیش‌فرض که ظریف خواستار مذاکره با آمریکا شده و رییس‌جمهوری این کشور این درخواست را رد کرده است به ظریف تاختند.

محمدرضا پورابراهیمی، نماینده کرمان در مجلس از شکایت جمعی از نمایندگان از ظریف خبر داد و گفت: «در راستای استیضاح وزیر امورخارجه به دلیل اظهارات برخلاف امنیت ملی ایشان، بر اساس ماده ۲۳۴ آئین‌نامه داخلی مجلس ۲۳ نماینده از ظریف به قوه قضائیه شکایت کردند. این شکایت اولین گام برای استیضاح ظریف است.» او اظهارات ظریف را ناقض منافع ملی دانست و گفت: «آقای ظریف در این شرایط نباید بر خلاف امنیت ملی خواستار مذاکره با آمریکا شود.»

نمایندگانی که از ظریف شکایت کرده‌اند در نامه خود خطاب به هیئت رئیسه مجلس عنوان کرده‌اند که وزیر خارجه در مصاحبه خود با مجله اشپیگل آلمان به‌رغم آگاهی از «مواضع صریح نظام مقدس جمهوری اسلامی» مذاکره با «دولت خبیث و آدم‌کش و تروریست‌های آمریکا» را مطرح کرده است و این «نظام مقدس» را تضعیف می‌کند.

عباس گودرزی از اصولگرایان مجلس هم با اشاره به مصاحبه اخیر وزیر امور خارجه کشورمان با اشپیگل گفت: وزیر امور خارجه در برابر آمریک ا با موضع ضعف مواجه نشود. ما در موضع اقتدار و قدرتیم، همچنان که جمهوری اسلامی ایران مهم‌ترین پایگاه آمریکا در منطقه را با موشک مورد اصابت قرار داد. آمریکا رسوای عالم است و به تمام آزادی‌خواهان عالم اثبات شد که آمریکا تروریست به تمام معناست. برخی به جای محکومیت آمریکا و قطع ارتباط با آمریکای خبیث از موضع ضعف صحبت می‌کنند.

محمدجواد ابطحی عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس هم در این باره گفت: مسئولان دیپلماسی مواظب صحبت‌هایشان باشند تا دشمنان از آن سوء‌استفاده نکنند.

حسینعلی حاجی دلیگانی دیگر نماینده نزدیک به جبهه پایداری‌ نیز گفت: مثلث دیپلماسی ایران عزت، حکمت و مصلحت است. آقای ظریف مواضع شبهه ناک شما با این مثلث تناسب ندارد و مغایر است و باعث گستاخی «ترامپ» شد. اگر درک درستی از شرایط بعد از شهادت سردار سلیمانی ندارید که واویلا؛ اگر درک درستی دارید این مواضع ناصواب شما جای بسی تعجب دارد.

علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در مجلس هم با اشاره به مصاحبه اخیر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه گفت: اخیراً آقای ظریف در مصاحبه با روزنامه اشپیگل مطالبی را مطرح کرده که این موضوع موجب دغدغه شده است. زمانی که ترامپ خود اعلام می‌کند که تروریست است، چگونه می توان با او مذاکره کرد. زمانی که مقام معظم رهبری به صراحت می فرمایند که هر شخصی دم از مذاکره با آمریکا بزند یا خائن بوده یا حماقت دارد، چگونه می توان در این شرایط دم از مذاکره زد؟ بنابراین آقای ظریف باید هر چه سریعتر سخنان خود را اصلاح کند.

البته برخی نمایندگان نیز در برابر این هجمه‌ها به دفاع از ظریف پرداختند. از جمله احمد مازنی نماینده مردم تهران در مجلس که گفت: تذکر من به آن دوستانی است که از تمام ظرفیت‌ها برای افزایش تنش در حوزه روابط داخلی و خارجی استفاده می‌کنند. انصاف و عدالت را به همگان یادآوری می‌کنم، امیدوارم قدری انصاف داشته باشید. آیا جمهوری اسلامی در کنار مقاومت حداکثری اهل گفت‌وگو و مذاکره نیست؟

اما اعتراضات به اظهارات ظریف به همین جا ختم نشد. جمعی از دانشجویان و طلاب در اعتراض به اظهارات ظریف در مصاحبه با اشپیگل مقابل ساختمان وزارت خارجه تجمع کردند و با سردادن شعارهایی مخالفت خود را با انجام هرگونه مذاکره با آمریکا اعلام کردند و خواستار عذرخواهی وزیر امور خارجه شدند.

«علیرضا معزی» معاون اطلاع رسانی دفتر رییس جمهوری نیز در واکنش به این حواشی در حساب توییتری خود نوشت: «شباهت رفتار ترامپ و دلواپسان شگفت‌آور و نگران کننده است. به قول ظریف اگر عادت به خواندن متن کامل یک مصاحبه ندارند حداقل می‌توانند همان یک پاراگراف مورد بحث از گفت و گو را کمی دقیق‌تر بخوانند.»

به نظر می‌رسد تاکید وزیر امور خارجه بر تغییر رفتار آمریکایی‌ها و اصلاح رویکرد آنها مقابل ایران در مصاحبه با اشپیگل مهمترین موضوعی بود که از سوی دلواپسان در جریان اعتراض به سخنان ظریف مورد بی‌توجهی قرار گرفت؛ شاید نفع عده‌ای در دشمنی با دیپلماسی باشد.

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,ظریف,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: