6:09 عصر | ۱۳۹۹ سه شنبه ۱۳ خرداد
کد خبر: 62315 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ يکشنبه ۱۸ فروردين - 7:09 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

زیست شبانه پایتخت / نبض زندگی در تهران

موضوع شب زنده داری پایتخت سال‌هاست مورد بحث و جدل کارشناسان و مسئولان شهری پایتخت است، اما به جز موارد محدودی در ماه مبارک رمضان این موضوع هیچ گاه نتوانست جامه واقعیت به تن کند و تهران برخلاف برخی از شهرهای بزرگ دنیا به محض رسیدن به ساعاتی از شب در سکوت و تاریکی مطلق فرو می‌رود. اما اکنون شورای پنچم قصد دارد ۵ محور یا خیابان تهران را به مدت ۳ ماه از خواب شبانه بیدار کند.

با موافقت اعضای شورای شهر تهران با اجرای پایلوت زیست شبانه پایتخت، قرار است از ابتدای اردیبهشت دیگر پایتخت حول و حوش ساعت ۱۲ شب به خواب اجباری نرود و مغازه‌ها، رستوران‌ها و حتی سینماها کرکره‌هایشان را پایین نکشند تا اگر کسی هوس گشت و گذارهای شبانه به سرش زد شهر پذیرای آن باشد.

نبض زندگی در پایتخت درندشت ایران همیشه در ساعات مشخصی از شب از حرکت باز می‌ایستد و شهر بیدار و پرهیاهو ظرف یک چشم برهم زدنی از هر جنبنده‌ای خالی می‌شود و به خواب می‌رود. کارشناسان می گویند خواب شبانه تهران باعث شده شهر در ساعاتی از شب زندگی را کم بیاورد، آنان معتقدند تهران نباید شب‌ها بخوابد حتی اگر روز پر جنب و جوشی داشته باشد.

موضوع شب زنده داری پایتخت سال‌هاست مورد بحث و جدل کارشناسان و مسئولان شهری پایتخت است، اما به جز موارد محدودی در ماه مبارک رمضان این موضوع هیچ گاه نتوانست جامه واقعیت به تن کند و تهران برخلاف برخی از شهرهای بزرگ دنیا به محض رسیدن به ساعاتی از شب در سکوت و تاریکی مطلق فرو می‌رود. اما اکنون شورای پنچم قصد دارد ۵ محور یا خیابان تهران را به مدت ۳ ماه از خواب شبانه بیدار کند. 

چند روز پیش بررسی کلیات طرح زیست شبانه در شهر تهران روی میز بررسی اعضای شورای شهر قرار گرفت و اعضای شورای شهر تهران در صد و بیست و دومین جلسه خود به بررسی لایحه «الزام شهرداری به برنامه‌ریزی و بسترسازی و احیای زیست شبانه» پرداختند.عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران در توضیح این لایحه گفت: موضوع زیست شبانه امروزه در بسیاری از شهرهای بزرگ جهان و به ویژه پایتخت کشورها در دستور کار قرار دارد. رفع فضاهای بی‌دفاع، توسعه و تسری موضوع نظارت اجتماعی و توسعه اقتصاد شهری از فرصت‌هایی است که زیست شبانه در شهرها به وجود می آورد.

«زهرا نژادبهرام» ادامه داد: امروزه شهرهای ۲۴ ساعته شهرهایی هستند که در ارتقای اقتصاد می‌توان از ظرفیت آنها استفاده کرد. در این طرح شهرداری مکلف شده تا ظرف شش ماه لایحه‌ای را در رابطه با زیست شبانه به شورای شهر تهران جهت تصویب ارائه کند.» پس از سخنان نژادبهرام کلیات این لایحه با ۱۴ موافق به تصویب رسید.

آمارها می‌گوید ده شهر بزرگ‌ جهان‌ با شب‌های بیدار به ترتیب «قاهره» پایتخت مصر، «مونته ‌ویدئو» پایتخت اروگوئه، «بیروت» پایتخت لبنان، «مالاگا» در جنوب اسپانیا، «زاراگوزا» در شرق اسپانیا، «مادرید» پایتخت اسپانیا، «بارسلون» مهم‌ترین شهر تجاری اسپانیا، «والنسیا» سومین شهر بزرگ اسپانیا و «بوئنوس آیرس» پایتخت آرژانتین هستند. شهرهایی که تازه از نیمه‌های شب، نبض زندگی در خیابان‌های آن‌ها به اوج می‌رسد.

یک کارشناس شهری خاموشی زندگی شبانه در تهران را به نبود برنامه‌ریزی مناسب شهری گره زد و به «همدلی» گفت: تقسیم بندی شهر به دو بخش مجزای «شب» و «روز» اساسا صحیح نیست. چرا که الزامات شهرهای توسعه یافته ایجاب می‌کند که شهر در ۲۴ ساعت پویا و فعال باشد.

«فاطمه قاسمی» با بیان این‌که اضافه‌بارجمعیتی تهران تنها محدود به گسترش فضای جغرافیایی نمی‌شود، بلکه نیازمند گسترش زمان نیز هست، افزود: ورود تکنولوژی و گستردگی استفاده از اینترنت باعث شده، شیوه کار بسیاری از افراد تغییر کند و همین تغییر و دگرگونی بر شکل زندگی افراد نیز تاثیر گذاشته است، به نحوی که بسیاری از پایتخت نشینان به‌ویژه جوانان در صبح زود سرکار نمی‌روند یا در مشاغلی مشغول هستند که از بعد از ظهر آغاز می‌دود. آنها فضای خلوت شب‌های تهران را به روزهای پرترافیک ترجیح می‌دهند و دنبال یافتن امکاناتی برای زندگی کردن در شب تهران هستند.

قاسمی به جنبه اقتصادی زیست شبانه اشاره کرد و یادآور شد: زیست شبانه، اقتصاد و فرهنگ شهری را شکوفا می کند و باعث توسعه و رونق کسب و کار و تجارت شده و فرصت های شغلی بیشتری را برای شهروندان تهران امکان پذیر می‌کند.

اکنون نیز در همه جای دنیا زیست شبانه یکی از موتورهای محرکه قدرتمند در جهت پیشبرد حوزه اقتصاد تلقی می‌شود و از آن به عنوان یک منبع درآمدی مهم نام می‌برند، به نحوی که براساس آمارها بهبود زیست شبانه در لندن توانسته چیزی حدود ۶۶ میلیارد پوند سودآوری برای آن شهر داشته باشد. اما سهم تهران از فرصت اقتصادی زیست شبانه تقریبا صفر است و این شهر در این زمینه از شهرهای بزرگ دنیا بسیارعقب مانده است. 

وی با بیان این که زیست شبانه می تواند باعث افزایش سرزندگی و نشاط شهری شود، افزود: بر همگان روشن است شهر بیدار و پرهیاهو در شب برای همه دوست داشتنی‌تر است. زیست شبانه ضمن این که فرصت های تفریح و فراغت بیشتری را برای ساکنان پایتخت پدید می آورد، فرصت گفت‌و گو را نیز برای شهروندانی که به نظر من تشنه گفت‌و گو هستند ایجاد می‌کند.

قاسمی معتقد است نادیده گرفتن زیست شبانه شهروندان، می تواند زمینه ساز افزایش جرم در شهر باشد. به اعتقاد وی با افتادن پرده شب و تعطیلی مراکز تجاری و اداری فرصت برای افراد بزهکار فراهم می‌شود که شهر را در قرق خود در بیاورند. این در حالی است که افزایش امنیت در فضاهای بی دفاع شهری در زیست شبانه امکان‌پذیر است. فضاهای بی‌دفاع یعنی مناطقی که به دلیل کاربری اداری و تجاری، در شب ها خالی از مردم می شود و به همین دلیل به آن فضای بی دفاع شهری می گویند.

قاسمی به زیرساخت‌های شهری برای زیست شبانه اشاره کرد و افزود: اگر چه ساختارهای شهری به صورت کامل برای این امر آماده نیست، اما از آن جا که پایتخت در ماه رمضان تجربه زیست شبانه را داشته است، می‌توان با تمهیدات درست این فرصت را مهیا کرد. ضمن این که نباید فراموش کنیم زندگی شبانه چیزی نیست که بتوان آن را به یک نفر یا یک سازمان یا یک متولی خاص محول کرد. باید تمهیدات کلی آن هم با کمک همه سازمان‌های زیر مجموعه شهر مثل، شهرداری، فرمانداری، استانداری، نیروی انتظامی، میراث فرهنگی و گردشگری و... اندیشیده شود.مدیران شهری 

نیزموظف هستند برای افرادی که به هر دلیلی قادر به خواب کامل در طول شب نیستند برنامه‌ریزی کنند.

 

گزارش: hamdeli​daily.‎​ir


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: