8:45 صبح | ۱۳۹۹ سه شنبه ۸ مهر
پرسش
کد خبر: 62366 تاریخ انتشار: ۱۳۹۹ شنبه ۳۰ فروردين - 11:11 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

مجلس یازدهم چگونه خواهد بود

گفتگونیوز/ گروه سیاسی: انتخابات مجلس یازدهم با همه انتقادات به ردصلاحیت‌های صورت‌گرفته از سوی شورای نگهبان برگزار شد؛ ولی دوم اسفند کار تمام نشد و از ۲۰۸ حوزه انتخابیه ۱۹۷ حوزه منتخبان خود را شناختند و ۱۱ حوزه باید در دور دوم انتخابات منتخبان خود را بشناسند. هرچند که معمولا دور دوم انتخابات مجلس در اردیبهشت و پیش از افتتاح مجالس برگزار می‌شد ولی این بار به دلیل شرایط ویژه ناشی از شیوع کرونا احتمالا شهریور ماه این انتخابات برگزار خواهد شد؛ بنابراین مجلس یازدهم ناقص و با ۲۷۹ منتخب کار خود را آغاز می‌کند و تکلیف ۱۱ صندلی شهریور ماه معلوم می‌شود. محمدعلی رمضانی، منتخب آستانه اشرفیه و فاطمه رهبر منتخب تهران هم صندلی‌شان در مجلس تا انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس در سال ۱۴۰۰ خالی می‌ماند؛ علتش هم فوت ناشی از بیماری است.

از بین ۲۷۹ منتخب مجلس یازدهم ۱۰۴ نفر از آنها سابقه نمایندگی دارند که از این تعداد، ۵۶ نفر نماینده فعلی مجلس دهم هستند.

زنان منتخب مجلس یازدهم در روز افتتاح ۱۶ نفر خواهد بود چون یکی از آنها یعنی فاطمه رهبر اسفند ماه به علت کرونا درگذشت. اما اگر مرحوم فاطمه رهبر همچنان در قید حیات بود، تعداد زنان منتخب مجلس یازدهم در روز افتتاح برابر با منتخبان زن مجلس دهم می‌شد البته منهای مینو خالقی که به تشخیص شورای نگهبان آرای مردمی که به او رای داده بودند، باطل شد و پشت در مجلس دهم ماند. البته ممکن است تعداد زنان در مجلس یازدهم به ۱۷ نفر برسد چرا که یک زن در بین نامزدهای مرحله دوم حضور دارد.

در بین منتخبان مجلس یازدهم تاکنون ۳۱ روحانی حضور دارند که نسبت به رقم حداقلی ۱۶ نماینده روحانی مجلس دهم -که نسبت به ادوار قبل کمترین میزان بوده- رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است. براین اساس فعلا و بدون در نظر گرفتن نتیجه انتخابات دور دوم مجلس یازدهم روحانیون بیش از 10 درصد کرسی‌های بهارستان را به دست آوردند.

پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که مجلس یازدهم یکی از تندروترین مجالس خواهد بود؛ گواه این ادعا هم ترکیب‌بندی سیاسی کسانی است که برای ۴ سال صاحب صندلی سبز بهارستان شده‌اند. بیش از ۸۰ درصد از ۲۷۹ منتخب فعلی مجلس یازدهم را اصولگرایان تشکیل می‌دهند که به معنی غلبه مطلق آنها در تصمیم‌گیری‌های مجلس بعد است. هرچند که در مجلس دهم هم این طیف در ابتدا مدعی پیروزی در انتخابات مجلس شدند و در پایان دوره، بهارستان را مجلس اصلاح‌طلب خطاب می‌کنند ولی این بار راه گریزی از مسئولیت مجلس نورسیده نخواهند داشت.

اما سن و سال‌دارترین و کم سن سال‌ترین نماینده‌ها تا پیش از انتخاب هیات رییسه، این سمت‌ها را بر عهده دارند؛‌به این ترتیب دو منتخب تهران یعنی سید رضا تقوی متولد ۱۳۲۵ و مصطفی میرسلیم متولد ۱۳۲۶ عهده‌دار ریاست و نایب رییسی خواهند بود. روح‌الله نجابت منتخب شیراز متولد ۱۳۶۸، محسن فتحی منتخب سنندج متولد ۱۳۶۶ و سینا کمالخانی منتخب تفرش متولد ۱۳۶۶ دیگر اعضای هیات رییسه سنی مجلس خواهند بود.

اما در شرایطی که کشور همچنان در بیشترین سطح درگیر با شیوع کرونا است، جوانان منتخب مجلس یازدهم روز جمعه ۲۲ فروردین از سراسر کشور در تهران جمع شدند و نشستی برگزار کردند. محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمد دهقان از اعضای حقوقدان شورای نگهبان و آیت الله جاودان از اساتید اخلاق اسلامی، از سخنرانان نوبت اول این نشست بودند. مهرداد بذرپاش، عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی و علیرضا زالی فرمانده ستاد کرونای تهران هم در این جمع سخنانی گفتند. 

در همین حال محمدباقر قالیباف که با عدم مشارکت حدود ۷۵ درصدی تهرانی‌ها در انتخابات توانست به مجلس یازدهم راه یابد، گویا عزم خود را برای ریاست مجلس جزم کرده و حتی از کرونا هم ترسی ندارد. اخیرا در روزهای فاصله‌گذاری هوشمند اجتماعی، عکسی از قالیباف در دیدار با برخی منتخبان گیلان و مازندران منتشر شده که شانه به شانه همدیگر ایستاده‌اند؛ اغلبشان هم ‌بدون ماسک و دستکش هستند و در کنارشان هم سفره‌ای پهن است. بسیاری به شدت از این نحوه دیدار قالیباف انتقاد کرده‌اند؛ ‌دیداری که برخی می‌گویند لابی برای ریاست مجلس است. با این حال چشم‌های زیادی به صندلی سبز بالای هیات رییسه دوخته شده است.

برچسب هابرچسب ها: مجلس یازدهم,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: