10:00 عصر | ۱۳۹۹ سه شنبه ۷ بهمن
پرسش
کد خبر: 62661 تاریخ انتشار: ۱۳۹۹ يکشنبه ۲۱ ارديبهشت - 6:33 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

بورس روی بورس

گفتگونیوز/گروه اقتصادی: این روزها خیلی از آدم‌های دور و برمان اقدام به سرمایه‌گذاری در بورس کرده‌اند؛ سرمایه‌‌هایی ولو اندک که به امید کسب سود وارد این بازار می‌شود.

از ابتدای سال تا الان در برخی روزها بیش از 100 هزار نفر کد سهامداری دریافت کرده‌اند، این امر نشان‌دهنده این است که مردم نسبت به سرمایه‌گذاری در بورس استقبال ویژه‌ای کرده‌اند. همچنین از ابتدای سال جاری تا شانزدهم اردیبهشت ماه بالغ بر 38 هزار میلیارد تومان منابع نقدینگی جدید وارد بازار سرمایه شده است و میانگین ارزش معاملات بورس تهران به روزانه 6.800 میلیارد تومان رسیده است.
طبق آمار رسمی شاخص کل بورس در پایان سال 1398 نسبت به مدت مشابه سال قبل 186 درصد رشد کرده است و از ابتدای سال تا تاریخ 16 اردیبهشت 1399 این رشد به رقم بی سابقه 91 درصد رسیده است که این به معنای آن است که شاخص بورس طی 27 روز کاری تقریباً 50 درصد رشد کل سال گذشته را داشته است.
 شاخص کل هم وزن طی سال 98 با رشدی 430 درصدی روبرو بوده است و از ابتدای سال نیز بیش از 75 درصد رشد را به خود دیده است.
شاخص فرابورس ایران نیز در سال 98 بالغ بر 188 درصد رشد و از ابتدای سال بالغ بر 69 درصد رشد کرده است. 
ارزش بازار بورس و فرابورس طی سال 98 با رشدی 184 درصدی به رقم بی سابقه 24,566,546 میلیارد ریال رسیده است و از ابتدای سال تا تاریخ 16 اردیبهشت ماه با 79 درصد رشد بالغ بر 43,852,849 میلیارد ریال شده است.
برخی فعالان اقتصادی هم البته رشد بورس را حباب توصیف کرده و به خریداران توصیه کرده‌اند که احساسی رفتار نکنند؛ توصیه‌هایی که البته چندان هم جلوی سرازیر نشدن نقدینگی به بورس را نگرفته است.
تشویق به حضور مردم در بازار بورس از سوی دولت هم البته بر این استقبال‌ها افزوده است. حسن روحانی رییس‌جمهوری 29 فروردین به وزیر امور اقتصادی و دارایی دستور داد عرضه سهام بنگاه‌های بزرگ در بورس، با رفع موانع احتمالی شتاب بگیرد و تداوم یابد.
او گفت که روند عرضه سهام شرکتهای بزرگ در بورس باید تداوم یافته و موانع احتمالی در این مسیر، هر چه سریعتر مرتفع شود.
روحانی از وزارت اقتصاد و مجموعه بورس خواست تلاش کنند که بورس را به عنوان یک بازار بزرگ قابل اعتماد و اتکا برای سرمایه گذاری های اصولی و قابل اطمینان و با کمترین ضریب خطر به جامعه معرفی کنند تا از هدررفت سرمایه های مردم در بازارهای غیرقابل اتکا و غیرمولد جلوگیری شود.
روحانی سوم اردیبهشت هم ضمن حمایت از بورس گفت که در روزهای آینده شاهد فروش ETF ها در بورس خواهیم بود و بازهم خبرهای خوبی در بازار سرمایه برای مردم داریم.
او البته به وضعیت بازار نفت هم اشاره کرد و گفت که چون اتکا به نفت خواسته یا ناخواسته کمتر شده حتما خسارت ها کمتر خواهد بود. 
ابلاغیه رهبر انقلاب در موافقت با آزادسازی سهام عدالت اما مهمترین تصمیم حاکمیتی در مورد بورس بود.
بر اساس قانون، ۱۰ سال پس از اعطای سهام عدالت به هر نفر، دولت باید مقدمات آزاد سازی را فراهم کرده و اختیار خرید و فروش آن را به خود مردم بدهد. بر اساس گفته رئیس سازمان خصوصی سازی، ارزش سهام عدالت در حال حاضر به ۸ برابر رسیده است و این بدان معنی است که در صورت آزاد سازی، رقمی در حدود ۸ میلیون تومان برای افرادی که سهام کامل دارند و رقمی در حدود ۴ میلیون تومان برای افرادی که سهام نصف دارند، به ازای هر سهم تعلق خواهد گرفت.
دولت نیز در سال ۹۶ لایحه آزاد سازی سهام عدالت را تقدیم مجلس کرد اما این لایحه در بروکراسی مجلس معطل ماند و به صحن نیامد تا اینکه رئیس جمهور با نامه‌ای تقاضای استفاده از اختیار رهبری برای موافقت با آزادسازی سهام عدالت کردند. در نهایت رهبر معظم انقلاب در تاریخ نهم اردیبهشت ۹۹ با این درخواست مشروط بر سه شرط موافقت کردند.
1.دارندگان سهام عدالت مجازند در محدوده زمانی مشخص مالکیت مستقیم سهام شرکت‌های سرمایه‌پذیر را انتخاب کنند و به تناسب، نقش مدیریتی خود را ایفا کنند.
2.مقررات مورد نیاز جهت انتقال سهام به صاحبان سهام عدالت توسط شورایعالی بورس تدوین و تصویب شود. این مصوبات برای کلیه دستگاههای اجرایی لازم‌الاجراست.
3.نسبت به سهام باقیمانده در شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، شورایعالی بورس موظف است ضمن تشویق ماندگاری صاحبان سهام در شرکت‌های مذکور، از طریق مبادی ذیربط هرچه زودتر زمینه‌ی ورود آن شرکتها را در بورس فراهم کند.
قطعا بخشی از دلیل حضور و استقبال مردم از بازار سرمایه و خرید دارایی در بورس حفظ ارزش دارایی ‌آنهاست؛ اگر در گذشته مردم با مبلغ قابل قبولی پول می‌توانستند خودرو یا خانه بخرند یا خودرو و خانه‌شان را ارتقا بدهند حالا دیگر این کار برای خیلی‌ها به رویا بدل شده است. به نظر می‌رسد همین افراد عمده تازه‌واردان به بازار بورس را تشکیل می‌دهند؛ کسانی که با سرمایه‌های اندک به دنبال بهبود وضعیت زندگی‌شان هستند.
درچنین شرایطی که مردم به بازار سرمایه اعتماد کرده و به جای سرازیر کردن نقدینگی‌شان در بازار طلا، سکه و دلار اقدام به سرمایه‌گذاری در بورس می‌کنند انتظار می‌رود دولت هم اهتمام جدی برای نظارت بر این بازار داشته باشد تا این امیدها ناامید نشود.
 


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: