11:19 عصر | ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۵ مرداد
کد خبر: 64571 تاریخ انتشار: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۹ تير - 11:09 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

مجلس «تاجگردون» را هم تحمل نکرد

بعد از رد اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون در صحن علنی مجلس او با انتشار تصویری از یک دست‌نوشته در صفحه اینستاگرامی‌اش نوشت: مجلس رای به اعتبارنامه ... داد .... نداد ... تمام و آنچه حجت بود ادا شد. مردم خونسردی خود را حفظ کنند.

پس از یک ماه کشمکش در مجلس بالاخره ماراتن اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون منتخب گچساران به پایان رسید و همانطور که نمایندگان از قبل گفته بودند اعتبارنامه نامه وی از سوی نمایندگان رد شد. البته آنچه مسلم است طبق آیین‌نامه مجلس اساسا اعتبارنامه وی پس از تایید در شعبه 12 نباید حتی به کمیسیون تحقیق می‌رفت اما پس از تایید کمیسیون تحقیق نیز نیازی به رای‌گیری در صحن علنی مجلس نبود. به‌نظر می‌رسد عزم بهارستان‌نشینان بر خارج نمودن تاجگردون از مجلس بر آیین‌نامه داخلی چربید و اعتبارنامه تاجگردون با 102 رای موافق، 128 رای مخالف و 21 رای ممتنع از مجموع 251 رای ماخوذه به تصویب مجلس نرسید و بدین صورت تا‌جگردون با 8 سال نمایندگی از رسیدن به مجلس یازدهم باز ماند.


پایان ماجرای یک اعتبارنامه

شاید اگر مجلس یازدهم طی بیش از یک‌ماه گذشته به‌جای تمرکز بر اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون منتخب گچساران بر مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم که پیش از ورود به مجلسی قولش را داده بودند ورود می‌کرد، امروز جامعه در چنین شرایطی قرار نداشت. اما از آنجایی که اولویت‌های مجلس یازدهمی‌ها امور دیگری است، نباید چندان تعجب کرد که چرا پرونده یک اعتبارنامه به این حد طولانی می‌شود. از این جهت شاید به‌جرات بتوان گفت که چنین کشمکشی در مجلس بر سر یک اعتبارنامه طی بیست سال اخیر و مجالس مختلف بی‌سابقه بوده است. ماجرا از جایی شروع شد که 3 روز پس از آغازبه‌کار رسمی مجلس و در جریان بررسی اعتبارنامه نمایندگان چندی از منتخبان از جمله روح‌ا... نجابت و علیرضا زاکانی با اعتراض نسبت‌به اعتبارنامه تاجگردون در نامه‌ای خطاب به هیات‌رئیسه اعتراض خود را نسبت به رانت‌خواری، کسب منافع اقتصادی و اعمال نفوذ شبکه‌ای از طرق مختلف در دستگاه‌های دولتی و شرکت‌های تابعه تاجگردون اعلام کردند. هرچند در آن مقطع خود تاجگردون نیز اعتراضاتی نسبت به اعتبارنامه برخی از منتخبین داشت اما به جایی نرسید. البته قضیه در اینجا به اتمام نرسید و قرار شد 10 روز بعد دوباره اعتبارنامه‌های مورد اعتراض و ردشده در شعب مورد بررسی قرار گیرد اما تاجگردون در این مرحله نیز نتوانست به سلامت عبور كند و اعتبارنامه‌اش پس از یک‌بار تایید در شعبه 12 به کمیسیون تحقیق رفت. این روند ادامه داشت تا در سوم ماه جاری کمیسیون تحقیق رای به تایید اعتبارنامه تاجگردون داد و آن را به صحن علنی ارسال کرد؛ رایی که به مذاق مخالفان از جمله زاکانی خوش نیامد و وعده رای‌گیری در صحن علنی را داد. این در حالی است که چندی پیش سمیه محمودی، سخنگوی کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس درخصوص اعتبارنامه تاجگردون اظهار داشت: «برخی می‌گویند لازم است نظر کمیسیون مذکور در صحن به رای گذاشته شود تا به قول علیرضا زاکانی، نماینده قم و از معترضان سرسخت به اعتبارنامه تاجگردون، رفوزه شدن کمیسیون تحقیق جبران شود. از سوی دیگر، عده‌ای طبق آیین‌نامه داخلی تایید کمیسیون تحقیق را برای باقی ماندن نماینده کافی می‌دانند.» هر چند که طبق نظر محمودی پس از تایید اعتبارنامه در شعبه 12 طبق قانون نباید پرونده تاجگردون حتی به کمیسیون تحقیق می‌رفت. در نهایت روز گذشته پس از یک‌ماه کشمکش بر سر این پرونده مجلس به تعیین تکلیف اعتبارنامه تاجگردون پرداخت و ابتدا در جلسه غیرعلنی بنابر گفته قالیباف رئیس جلسه مباحثی مطرح شد و نمایندگان مخالف، موافق و خود تاجگردون صحبت کردند و پس از آنها قالیباف با قرائت گزارش کمیسیون تحقیق که رای بر تایید اعتبارنامه تاجگردون داده بود، این اعتبارنامه را به رای مخفی نمایندگان گذاشت و پس از مشخص شدن رای نمایندگان تاج‌گردون صحن علنی مجلس را ترک کرد.

رد اعتبارنامه

بررسی اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون منتخب گچساران در دستور جلسه علنی صبح دیروز مجلس قرار داشت که نمایندگان با 102 رای موافق، 128 رای مخالف و 21 رای ممتنع از مجموع 251 رای ماخوذه به تصویب مجلس نرسید. براساس آیین‌نامه داخلی مجلس مراتب رد اعتبارنامه باید از سوی هیات‌رئیسه مجلس به وزارت کشور اعلام شود.

رکوردشکنی بعد از 20 سال

اما موضوع بررسی اعتبارنامه‌ها یکی از مباحث جنجالی است که هنوز بعد از 40 سال و یازده دوره، مجلس اول با رد اعتبارنامه 9 نماینده پیشتاز است و بعد از آن مجلس ششم با رد 3 اعتبارنامه در رتبه دوم قرار دارد. مجلس دوم و چهارم هم اعتبارنامه دو نماینده را رد کرد و مجلس سوم و پنجم صلاح دید دو نفر در جمع نمایندگان قرار نداشته باشند. مجلس ششم آخرین مجلسی بود که در بررسی اعتبارنامه‌ها رای به رد یک اعتبارنامه می‌داد و تقریبا 20 سال است که چنین اتفاقی در صحنه پارلمان مشاهده نشده بود که امروز مجلس یازدهم این رکورد 20ساله را شکست.

واکنش تاجگردون

بعد از رد اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون در صحن علنی مجلس او با انتشار تصویری از یک دست‌نوشته در صفحه اینستاگرامی‌اش نوشت: مجلس رای به اعتبارنامه ... داد .... نداد ... تمام و آنچه حجت بود ادا شد. مردم خونسردی خود را حفظ کنند.

واکنش‌ها به رد اعتبارنامه

پس از رد اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون منتخب گچساران و باشت برخی نمایندگان در صفحات شخصی خود در توئیتر نسبت به این مساله واکنش نشان دادند. جالب اینکه بسیاری از این افراد کسانی هستند که موافق فیلترینگ فضای مجازی هستند. مجتبی توانگر نماینده تهران نیز در توئیتر خود نوشت: «پرونده تاجگردون رو بستیم. ‏دستورکار مجلس حل مشکل معیشت است. مجتبی رضاخواه نماینده تهران نیز اینگونه نوشت: «یکی از دلایل رد اعتبارنامه تاجگردون، دفاع بد و مغلطه تعجب‌برانگیز پزشکیان بود. ایشان با اشاره به حدیثی نتیجه گرفت که اگر کسی اتهامات علیه خودش را رد کند، باید آنها را نادیده گرفت! پس نقش دادگاه چیست؟ از این پس تلاش می‌کنیم پیگیر حقوق مردم شریف و فهمیده باشت و گچساران هم باشیم». روح‌ا... نجابت نیز در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «این است مجلس انقلابی ...» و رای به رد اعتبارنامه تاجگردون را «گام نخست مجلس یازدهم در مبارزه با فساد» خواند و افزود: «مجلس نشان داد که عصاره فضائل ملت است.» علیرضا زاکانی هم در صفحه توئیتر خود اینگونه نوشت: «گرچه مجلس در اصلاح خود امروز گامی مهم برداشت ولی تازه در آغاز راهیم. ‏ان‌شاء‌ا... گام اصلی، حرکت در رفع مشکلات اقتصادی مردم خواهد بود که بی‌شک خدمت به همگان به‌خصوص عزیزان گچساران و باشت اولویت نمایندگان مجلس است.» احمد نادری نماینده تهران نیز نوشت: «درود بر شهدای مظلوم استان کهگیلویه‌وبویراحمد و سلام بر مردم انقلابی آن. ‏با افتخار اعلام می‌کنم از امروز در حد توانم پیگیر امور مربوط به مردم شریف حوزه انتخابیه گچساران و باشت خواهم بود».
 
 
آرمان ملی- حمید شجاعی
 
 


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: