بررسی درخواست تصمیم سنجیده درباره «حصر» تصمیم سنجیده؛ پایانی بر اظهارات نسنجیده در ارتباط با رفع حصر
علاوه بر همه اظهارنظرهایی که از سوی مسئولان انجام شد برخی اظهارات "نسنجیده" نیز توسط برخی افراد تندرو بیان شده است که فاقد وجاهت حقوقی است و لازم است در این باره به جای آنکه "کم سوادها" اظهار نظر کنند، از حقوقدانان برای اظهار نظر و حل مسئله دعوت شود.

گفت و گو نیوز / گروه سیاسی: روز گذشته وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه ای خواستار پایان حصر موسوی و کروبی شد. پس از صدور این بیانیه افخم سخنگوی وزارت خارجه ایران با رد بیانیه وزارت خارجه آمریکا گفت: این بیانیه دخالت در امور داخلی ایران است و مغایر با تعهدات دولت آمریکا ذیل بیانیه الجزایر است.

بلافاصله پس از صدور بیانیه وزارت خارجه آمریکا رسانه های اصولگرا این موضوع را به حمایت آمریکا از موسوی و کروبی تعبیر کردند و بار دیگر به انتشار اخبار و تحلیل ها در این باره پرداختند.

پیش از این نیز این رسانه ها با اظهارات غیر حقوقی برخوردی "نسنجیده" با موضوع حصر داشتند و در برخی مواقع برخی مسئولان نیز با بیان مسائلی مانند "توبه" سران فتنه تلاش دارند تا موضوع را از مسیر عقلانی خارج کنند.

اخیرا حجه الاسلام محسنی اژه ای گفته است که موسوی و کروبی باید توبه کنند که این موضوع با واکنش فرزند کروبی مواجه شد که در پاسخ به او گفت: کروبی در برابر خدایان زمینی توبه نمی کند.

کمی قبل تر نیز آیت الله جنتی در خطبه های نماز جمعه درباره حصر گفته بود: موسوی و کروبی حاضر نیستند اظهار ندامت کنند. ظام خیلی بر سر این‌ها منت گذاشته است که زنده هستند و در خانه خود محبوس هستند. اگر "رأفت نظام نبود" آنها باید اعدام می‌شدند.

همچنین پیش از اینها و در بحبوحه انتخابات ریاست جمهوری، حسن روحانی درباره رفع حصر موسوی و كروبی گفت: ریشه همه مسائل به خروج كشور از فضای امنیتی بستگی دارد و برای این موضوع مقدماتی لازم است.

همه این اظهارات متعدد در شرایطی صورت می گیرد که رویه حقوقی و قانونی در این زمینه وجود ندارد و هنوز بعد از گذشت سه سال تلاشی برای حل مسئله صورت نمی گیرد. هرچند «علی شمخانی»، دبیر «شورایعالی امنیت ملی» درباره رفع «حصر» گفته بود: «اجازه دهید چیزی نگویم؛ من آدم اقدام هستم نه آدم حرف‌زدن.»

علاوه بر همه اظهارنظرهایی که از سوی مسئولان انجام شد برخی اظهارات "نسنجیده" نیز توسط برخی افراد تندرو بیان شده است که فاقد وجاهت حقوقی است و لازم است در این باره به جای آنکه "کم سوادها" اظهار نظر کنند، از حقوقدانان برای اظهار نظر و حل مسئله دعوت شود.

باید تلاشی جدی برای حل مشکل انجام شود و دولت تدبیر و امید می تواند با پایان دادن به شرایط خاص موضوع را از مجاری حقوقی و قانونی حل نماید.

روز گذشته علی لاریجانی رییس مجلس نهم نیز در پاسخ به سوال خبرنگاران در ارتباط با موضوع حصر گفت: شورای عالی امنیت ملی درباره موضوع حصر تصمیم سنجیده‌ای بگیرد.

 او ادامه می‌دهد: «باید این موضوع از طریقی که انجام شده دنبال شود و «شورایعالی امنیت ملی» باید این موضوع را دنبال کند؛ پس در اختیار دولت است. «شورایعالی امنیت ملی» باید نظرات مختلف و شرایط کشور را ببیند و بسنجد و درمورد آن عمل کند و باید تصمیم سنجیده‌ای گرفت.» البته پیش از لاریجانی «علی شمخانی»، دبیر «شورایعالی امنیت ملی» درباره رفع «حصر» گفته بود: «اجازه دهید چیزی نگویم؛ من آدم اقدام هستم نه آدم حرف‌زدن.»

پیش‌تر از او هم در 20 مهر سال‌جاری «مصطفی پورمحمدی»، وزیر دادگستری حرف مشابهی زده بود: «جایی از من سوالی پرسیده شد و من هم گفتم «شورایعالی امنیت ملی» درباره «حصر» موسوی و کروبی تصمیم می‌گیرد. پرونده این دو نفر در حال بررسی است»

 علاوه بر شمخانی و پورمحمدی، «عبدالرضاداوری»، از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد هم به روزنامه «قانون» مدعی شده بود: «احمدی‌نژاد به «شورایعالی امنیت ملی» نامه زد و گفت که «حصر» مهندس موسوی به نفع کشور نیست.»

حالا روایت هر چه باشد، رییس مجلس نیز در جدیدترین اظهارنظر خود موضوع رسیدگی به پرونده «مهدی کروبی» و «میرحسین موسوی» را به شورایعالی امنیت ملی ارجاع داده است. 

به هر روی این اظهارات رییس مجلس باید پیگیری شود و شورای عالی امنیت ملی باید پاسخی مناسب به مطالبات بدهد تا پایانی باشد بر همه اظهارات "نسنجیده" در ارتباط با موضوع حصر کروبی و موسوی.

منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۲ يکشنبه ۲۷ بهمن
کدخبر:24552منبع:تاریخ انتشار:۱۳۹۲ بيست و هفتم بهمنلینک خبر: http://www.goftogoonews.com/Pages/News-24552.aspx