گزارش/ بازگشت خودسرها
حمله به تجمعات قانونی، حمله به مراکز فرهنگی و حمله به سینما از اقدام اصولی این جریانات خود سر است که متاسفانه با دستاویز قرار دادن ارزشها هزینه های سرشاری را به دولت و ملت تحمیل می کنند. فقدان احزاب قدرتمند نیز به تحرک این افراد بیشتر کمک می کند.

گفت و گو نیوز/ گروه سیاسی: یکی از معضلات جامعه ما وجود گروههایی است که با تاکید بر باورها و اعتقادات دینی و ارزشی دیگران را که مانند آنها نمی اندیشند مورد تهاجم قرار داده و خودسرانه علیه سایر گروهها و افرادی که با آنها همفکر نیستند اقدام می کنند و بی آنکه به مرجع قانونی و سیاسی پاسخگو باشند رفتار می کنند.

این گروهها در دوره اصلاحات بسیار فعال بودند و بنا بر ادعای خاتمی رییس دولت اصلاحات هر 9 روز یک بحران برای دولت پدید می آوردند.

حمله به تجمعات قانونی، حمله به مراکز فرهنگی و حمله به سینما از اقدام اصولی این جریانات خود سر است که متاسفانه با دستاویز قرار دادن ارزشها هزینه های سرشاری را به دولت و ملت تحمیل می کنند. فقدان احزاب قدرتمند نیز به تحرک این افراد بیشتر کمک می کند.


گروه‌های خودسر به دنبال حضور در قدرت و بهره گرفتن از رانت هستند

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: گروه‌های خودسر به دنبال حضور در قدرت و بهره گرفتن از رانت در حوزه قدرت سیاسی و اجتماعی برای تأثیرگذاری بر تصمیم‌سازی در ساخت قدرت هستند.

 

محمدجواد حق‌شناس با بیان اینکه "باید تعریف دقیقی از گروه فشار و رفتارهای آنها و تأثیر آنها در جامعه داشته باشیم"، اظهار کرد: در جوامعی که به آزادی احترام گذاشته می‌شود، فرصت برای اظهارنظر همه فراهم است؛ بنابراین افراد و گروه‌ها بدون نگرانی مواضع خود را اعلام می‌کنند.

 

این فعال سیاسی افزود: در چنین شرایطی امکان عمل سیاسی در قالب گردهمایی، تجمعات و راهپیمایی می‌تواند افکار عمومی مردم و مسئولان را جلب کند اما زمانی که بستر مناسبی برای گردش اطلاعات و اظهارنظرها و انتقاد فراهم نمی‌شود، جامعه دچار آسیب‌پذیری می‌شود و در هنگام برخورد با مشکلات اجتماعی نمی‌تواند از خود انعطاف نشان دهد و در این شرایط گروه‌های خودسر امکان حیات پیدا می‌کنند.

 

وی با بیان اینکه ‌"در جوامع توسعه یافته به لحاظ سیاسی، احزاب، گروه‌های سیاسی، جبهه‌ها، مطبوعات و فضای مجازی به اطلاع‌رسانی و اظهارنظر در حوزه‌های مختلف مشغول هستند"، خاطرنشان کرد: در جوامعی که چنین امکانی فراهم نباشد گروه‌های غیررسمی شکل می‌گیرد. این گروه‌ها تلاش می‌کنند در مسائل اجتماعی و سیاسی اثرگذار باشند. این گروه‌ها متشکل هستند اما به دلیل پنهان بودن، امکان رصد شدن ندارند.

 

این عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با بیان اینکه "این گروه‌ها برای ایجاد فشار در حوزه‌های اجتماعی و سیاسی تشکیل می‌شوند و شامل دو بخش هستند"، افزود: بدنه گروه‌های فشار را افرادی تشکیل می‌دهند که تصمیمات آنها ناشی از آرمان‌ها، ایدئولوژی‌ها و باورهای آنهاست اما بخشی که این گروه‌ را رهبری می‌کند به دنبال استفاده از رانت برای تأثیرگذاری بر تصمیم‌سازی‌های سیاسی است.

 

حق‌شناس ادامه داد: به نظر من نباید تریبون‌های رسمی این جریان‌ها را از آنها گرفت زیرا بستن نشریات و تعطیل کردن تریبون‌های آنها اتفاق مثبتی برای جامعه‌ای که می‌خواهد دموکراسی را تجربه کند، نیست. باید فضا را برای انتقاد این گروه‌ها فراهم کرد تا آنها در مسیرهای غیرقانونی و غیرمعمول فعال نشوند. از سویی اگر فضا برای انتقاد بسته شود، آنها درباره مواضع خود احساس حقانیت می‌کنند.

 

این استاد دانشگاه با اشاره به صحبت رئیس‌جمهور در مورد اظهارنظرهای برخی افراد کم‌سواد، گفت: نباید با این صحبت‌ها بهانه را به گروه‌های فشار داد. البته از سویی مسئولان نیز نباید به راحتی تحت تأثیر این گروه‌ها قرار بگیرند تا آنها احساس کنند با فعالیت‌های غیرقانونی می‌توانند بر تصمیم‌سازی‌های سیاسی تأثیرگذار باشند.

 

وی در پایان اظهار کرد: برای مقابله با این گروه‌ها، مسئولان کشور، رسانه‌ها و نیروهای انتظامی و اطلاعاتی مسئول هستند. باید این مجموعه‌ها بویژه بخش فرماندهی آنها به جامعه معرفی شوند و اگر آنها رفتار غیرقانونی مرتکب شدند، مسئولان نباید کوتاه بیایند و با آنها برخورد کنند.

 

توسعه‌نیافتگی سیاسی فضا را برای گسترش جریان‌های خودسر آماده می‌کند

یک عضو بنیاد باران با بیان اینکه "ضعف در اجرای قانون مهمترین دلیل شکل‌گیری رفتارهای خودسرانه است"، گفت: به دلیل اینکه دولت یازدهم گرایش‌های اصلاح‌طلبانه دارد، جریان‌های خودسر فعالیت خود را برای مقابله با دولت آغاز کرده‌اند.

عبدالله ناصری با بیان اینکه "گروه‌های خودسر پس از انقلاب اسلامی همواره فعال بوده‌اند"، اظهار کرد: در دهه اول انقلاب این گروه‌ها ضعیف بودند اما پس از پایان جنگ و در دهه دوم انقلاب، رشد یافتند.

این فعال سیاسی در ادامه افزود: وجه تشابه پشتوانه فکری دولت محمود احمدی‌نژاد با گروه‌های خودسر، گریز از قانون بود و به همین دلیل فعالیت‌ گروه‌های خودسر در دوره دولت‌های نهم و دهم کمرنگ شد اما با روی کار آمدن دولت یازدهم برای تأمین نیازهای فکری خود مجدداً فعال شدند.

وی با بیان اینکه "جریان‌های خودسر بدون حمایت و پشتیبانی عده‌ای در داخل قدرت نمی‌توانند به حیات خود ادامه دهند"، تصریح کرد: آنها مورد حمایت هستند و امکانات فراوانی دارند، به همین دلیل در همه حوزه‌ها وارد می‌شوند. حریم مرجعیت شیعه همواره حریم محترمی بوده است اما حتی این حریم توسط همین گروه‌ها نادیده گرفته می‌شود.

این عضو بنیاد باران با بیان اینکه "توسعه‌نیافتگی سیاسی فضا را برای گسترش جریان‌های خودسر آماده می‌کند"، خاطرنشان کرد: با این وجود باید به هر میزان که تحزب و توسعه‌یافتگی رشد می‌یابد، این گروه‌ها تضعیف شوند اما این معادله در کشور ما متفاوت است زیرا در دوران اصلاحات و در دولت تدبیر و امید این گروه‌ها تقویت شده و می‌شوند. در واقع این گروه‌ها نیازهای خود یا مجرای تأمین نیازهای خود را از دست داده‌اند؛ بنابراین برای تأمین آنها مجدداً فعال شده‌اند.

ناصری در همین رابطه افزود: حاکمیت در دوران دولت نهم و دهم یکدست و هماهنگ با نیازهای فکری و عاطفی نیروهای خودسر بود. به طور مثال سینما، تئاتر و موسیقی با دیدگاه‌های آنها هماهنگ بود پس آنها نیازی به فعالیت نداشتند. در آن دوره مخالفان دولت هم قادر نبودند فعالیت خاصی کنند پس این گروه‌ها در توقفگاه‌های خود در حال استراحت بودند،‌ اما در حال حاضر با هدف مخالفت با سیاست‌های فرهنگی و اجتماعی دولت یازدهم باز هم فعال شده‌اند.

وی همچنین با بیان این اعتقاد که "حیات و هویت گروه‌های خودسر در بستر برخی جریان‌های تندروی اصولگرا شکل می‌گیرد"، گفت: اگر این جریان بتواند نیازهای روحی و فکری نیروهای خودسر را تأمین کند، آنها نیازی به ارز اندام اجتماعی ندارند اما وقتی دولت و مجلسی سرکار بیاید که با دیدگاه‌های آنها نزدیک نباشد، آنها فعال می‌شوند. البته من جریان معتدل و عاقل اصولگرایی را از جریان‌های خودسر جدا می‌دانم.

این عضو بنیاد باران در ادامه با اشاره به اینکه "دستیابی به قدرت سیاسی برای این جریان‌ها یک هدف محسوب نمی‌شود"، خاطرنشان کرد: تحصیلات کم و آشنا نبودن با وضعیت جامعه، عاطفی بودن و تحت‌ تأثیر فضای تبلیغاتی قرار گرفتن و نیز مقتدر نبودن به لحاظ فکری، از شاخص‌های جریان‌های خودسر است. البته رفتار بدنه نیروهای خودسر توسط تئوری‌پردازان خشونت تبیین و نهادینه شده است.

ناصری در پایان با تاکید بر اینکه "هرچه مردم‌سالاری در کشور تقویت شود، عرصه فعالیت نیروهای خودسر کاهش پیدا می‌کند"، تصریح کرد: البته این راهکار زمان‌بر است. در کوتاه‌مدت باید اراده‌ای جدی از سوی حاکمیت و دستگاه‌هایی مثل شورای عالی امنیت ملی و قوه قضائیه برای برخورد با این جریان‌ها بوجود بیاید.


خودنمایی گروه‌های خودسر به خاطر نبود احزاب است/ با خودسرها برخورد شود

مهدی رحمانیان خاطرنشان کرد: در بحث مدیریت کلاسیک و همچنین مدیریت نوین، بخشی به نام سازمان‌های غیررسمی مطرح است که از آن در ادبیات مختلف با تعابیری نظیر گروه‌های فشار یا گروه‌های خودسر یاد می‌شود.

وی با بیان اینکه "بحث گروه‌های خودسر همواره مطرح بوده است"، گفت: نه تنها در ایران، بلکه در سراسر جهان سازمان‌های غیررسمی وجود دارند که همچون سازمان‌های رسمی کاملاً نظام‌مند هستند اما در کشور ما اینگونه نیست. در ایران ممکن است برخی گروه‌ها حرف‌هایی داشته باشند که به دلیل اینکه شجاعت لازم برای بیان آنها را ندارند یا اینکه نمی‌خواهند این مطالب به نام آنها تمام شود، تحت عنوان گروه‌های خودسر اهداف خود را پیگیری می‌کنند.

این فعال رسانه‌ای با بیان اینکه "رویکرد گروه‌های خودسر، رویکرد فشار است"، گفت: زمانی که جریانی درمی‌یابد که از یک استدلال کافی در عرصه‌های رسمی و شفاف برخوردار نیست، رویکرد فشار را در دستور کار خود قرار می‌دهد و از طریق وارد کردن فشار به طرف مقابل به اهداف خود دست پیدا می‌کند.

مدیرمسئول روزنامه شرق با اشاره به نقش احزاب در کنترل گروه‌های خودسر نیز اظهار کرد: چنانچه کشور واجد احزابی جدی و رسمی بود دیگر این جریانات افراطی و خودسر نمی‌توانستند در کشور خودنمایی کنند. از آنجا که ما در داخل کشور با غیبت احزاب مواجه هستیم این گروه‌ها می‌توانند بیشتر از هر زمان در کشور رخ‌نمایی کنند.

رحمانیان در پایان با تاکید بر اینکه "با کسانی که خارج از چارچوب قانون عمل می‌کنند باید برخورد قانونی شود"، به حادثه اهانت به رییس مجلس در 22 بهمن سال گذشته در شهر قم اشاره و خاطرنشان کرد: اکنون یک سال از این حادثه می‌گذرد و ما هیچگونه برون‌دادی از تحقیق و تفحصی که مجلس به قوه قضائیه ارائه کرد، ندیده‌ایم. معتقدم چنانچه این موضوع به قدری جدی‌تر برخورد شود دیگر عده‌ای خودسر به خود اجازه انجام چنین اقداماتی نمی‌دهند.

منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۲ دوشنبه ۲۸ بهمن
کدخبر:24642منبع:تاریخ انتشار:۱۳۹۲ بيست و هشتم بهمنلینک خبر: http://www.goftogoonews.com/Pages/News-24642.aspx