گزارش/ صدا و سیما و ضرورت رعایت مشی اعتدال
بر اساس قانون، صداوسیما در کشور ما در اختیار ارگان دولتی است و بخش خصوصی نمی‌تواند به آن وارد شود. برای اینکه صداوسیما از آسیب‌های سیاسی محفوظ بماند، زیر نظر مقام معظم رهبری یعنی رهبری نظام اداره می‌شود؛ پس صداوسیما باید بستری برای انعکاس همه صداهای موجود در چارچوب نظام باشد.

گفت و گو نیوز/ گروه سیاسی: مردم باید احساس کنند صداوسیما بلندگوی یک تفکر خاص در جامعه نیست و تفکرات مختلف در جامعه باید فرصت داشته باشند نظرات خود را از طریق صداوسیما بیان کنند و این طور نباشد که کانال‌ها برای یک گروه باز و برای گروه دیگر بسته شود.

اگر صداوسیما فعال و بی‌طرفانه عمل کند، قطعاً مردم به آن روی خواهند آورد و در صورتی که فرصت بیان نظرات مختلف در صداوسیما فراهم نشود، مردم دلزده می‌شوند و به رسانه‌هایی دیگر روی می‌آورند که در قالب نقد و بررسی‌ها نکات منفی را به خورد افراد جامعه می‌دهند.

بر اساس قانون، صداوسیما در کشور ما در اختیار ارگان دولتی است و بخش خصوصی نمی‌تواند به آن وارد شود. برای اینکه صداوسیما از آسیب‌های سیاسی محفوظ بماند، زیر نظر مقام معظم رهبری یعنی رهبری نظام اداره می‌شود؛ پس صداوسیما باید بستری برای انعکاس همه صداهای موجود در چارچوب نظام باشد.

با گستردگی و نفوذ صداوسیما در کشور و در دسترس بودن آن برای اقشار مختلف جامعه، باید فرصتی فراهم شود تا همه تفکرهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بتوانند نظرات خود را از طریق آن با مردم در میان بگذارند چون این موضوع موجب رشد و شکوفایی جامعه است و بارها از سوی رهبری نظام تاکید شده که مردم باید بتوانند نقد منصفانه و به دور از غرض‌ورزی داشته باشند و مسئولان نیز باید نقدپذیر باشند. صداوسیما باید چتری باز برای کل جامعه اعم از گرایش‌های مختلف باشد و در یک جامعه باز و برخوردار از دموکراسی مثل جمهوری اسلامی ایران، قطعاً می‌تواند ابزار مهمی برای مشارکت مردمی و دموکراسی باشند و مخالفان و موافقان دولت و مسئولان باید فرصت داشته باشند نظرات خود را برای مردم تشریح کنند تا عملکرد مسئولان در هر سه قوه مورد بررسی قرار گیرد. البته لازمه این کار این است که مدل و روش انتقاد در صداوسیما هنرمندانه و با حفظ اصول نظام باشد تا جذابیت لازم را برای مردم ایجاد کند و مردم بدانند ارگانی مثل صداوسیما می‌تواند جایگاه مناسبی برای انعکاس نظرات آنها باشند و قوای کشور هم از طریق صداوسیما می‌توانند به نظر توده‌های مردم دسترسی داشته باشند تا هر جا انتقادی وارد است عملکرد خود را اصلاح کرده و اگر حرکت قابل قبول و پسند مردم است ادامه بدهند.

در کشورهای دیگر معمولا از رادیو و تلویزیون برای بررسی و نقد مشکلات و مسائل جامعه بهره گرفته می‌شود و کسانی که به عنوان مجری این بحث‌ها را هدایت می‌کنند افرادی زبده و آگاه به مسائل هستند و ضعف‌هایی که در صداوسیما وجود دارد باید برطرف شود و ارتقای کیفیت هدف‌دار را در برنامه‌های صداوسیما باید مدنظر قرار داده شود.

 عملکرد صداوسیما در برگزاری مناظره‌ها در دوره‌های انتخابات ریاست جمهوری نهم و دهم،  غلط بود و این خطاها نباید از طرف صداوسیما سر بزند و نشان می‌دهد که صداوسیما در مراحل ابتدایی رشد خود قرار دارد در حالی که 35 سال از انقلاب می‌گذرد و صداوسیما باید با نظر گرفتن همه جوانب اصول در برگزاری این برنامه‌ها عالمانه‌تر عمل کند که به شکر خدا این پیشرفت را در برگزاری مناظره‌های انتخابات اخیر شاهد بودیم.

در حال حاضر صداوسیما به جای اینکه رسانه ملی باشد، رسانه جناحی است و بیش از آنکه به منافع ملی و نظر قاطبه جامعه فکر کند، عملکرد جناحی دارد. نقدهای فرهنگی و هنری زیادی به سازمان صداوسیما وارد است اما در بحث سیاسی این انتقادات رنگ جدی‌تری به خود می‌گیرد. نه تنها در این دوره بلکه در دوره دولت‌های قبل هم نقدهای زیادی به این سازمان وارد بوده است که به جای روشنگری سیاسی، اهداف دیگری برای خود تعریف کرده است، به طوری که می‌خواهد عده‌ای از فعالان سیاسی را محدود کند. در جریان وقایع 88 سازمان صداوسیما به جای اینکه تمرکز خود را بر وحدت ملی قرار دهد، به سمت عکس وحدت حرکت کرد و یک چنددستگی جدی در کشور بوجود آورد. بدین ترتیب این رسانه عده‌ای از مخاطبان خود را از دست داد و به گسست میان مردم دامن زد.

جامعه ما به عنوان یک جریان منتقد می‌خواهد رسانه ملی هم نسبت به وقایع روز جامعه منتقد باشد اما اگر به جای نقد، شاهد تخریب باشد و سیاه‌نمایی‌هایی را ببیند، در برابر آن ایستادگی خواهد کرد، چراکه این امر به هیچ‌وجه مطلوب نیست.

در شرایطی که دسترسی به ماهواره و رسانه‌های مختلف جمعی بسیار ساده و آسان است، رسانه ملی با چنددستگی‌هایی که ایجاد کرده، جمعیت عظیمی از مخاطبان خود را از دست داده است.

رسانه ملی در دولت قبل نسبت به دولت منتقد نبود و دولت قبل مشکلات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی شدیدی داشت اما صداوسیما آن‌ها را بطور کامل بازتاب نمی‌داد در حالی که در این دولت با عمر کمی که از آغاز کارش می‌گذرد، تمام و کمال اشتباهات را نشان می‌دهد و گاه موجب بی‌احترامی به دولت نیز می‌شود. مثلا نام بردن از اعضای دولت بدون پیشوند و سمت‌های آنان و با نام کوچک در رسانه ملی بی‌احترامی محسوب می‌شود.  مسئولان صداوسیما باید به پیام 24 خرداد مردم توجه نشان دهند و خودشان را با جریان مردم همسو کنند، چراکه تاریخ نشان داده است که هر جریانی که خلاف میل مردم باشد، از بین خواهد رفت.  صداوسیما یک سازمان غیردولتی است و سیاست‌هایش با سیاست‌های دولت تفاوت دارد.

وظیفه صداوسیما پرسشگری و وظیفه دولت پاسخگویی است. در این راستا باید صدا و سیما بدون جهت گیری سیاسی بتواند مسائل مطرح کند نه اینکه با هدف ضربه زدن به دولت برنامه هایی را تولید کند که اعتماد مردم آسیب ببیند.

به هر ترتیب روی کار آمدن دولت آقای روحانی جان دوباره‌ای به امید مردم به نظام جمهوری اسلامی بخشید و متأسفانه صداوسیما دانسته یا نادانسته، آگاهانه یا ناآگاهانه امید مردم به دولت آقای روحانی را هدف قرار گرفته است و می‌خواهد بذر ناامیدی بپاشد. اگر کشور ما در یک شرایط پایدار قرار داشت، هیچ اشکالی نداشت که رسانه ملی در چنین شرایطی رقیب دولت باشد اما حقیقت این است که خزانه مادی و معنوی کشور خالی‌تر از آن است که بخواهد هزینه تفرقه و ایجاد ناامیدی در میان مردم از آن پرداخت شود.

 

 

منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۲ سه شنبه ۲۹ بهمن
کدخبر:24748منبع:تاریخ انتشار:۱۳۹۲ بيست و نهم بهمنلینک خبر: http://www.goftogoonews.com/Pages/News-24748.aspx