پرونده انتخابات مجلس دهم/ رقیبان روحانی، نامزدهای انتخابات مجلس دهم
این انتخابات از منظری دیگر، مدعیانی دارد و چهره های برجسته سیاسی نیز آن گونه که اخبار و گزارش ها از محافل سیاسی می رسد خود را آماده ورود به عرصه انتخابات می کنند. در این میان نکته جالب و مهم احتمال حضور کاندیداهای ریاست جمهوری و رقبای حسن روحانی در انتخابات مجلس دهم است.

گفت و گو نیوز/ گروه سیاسی: انتخابات مجلس دهم از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که از یک سو اصلاح طلبانی که منفعلانه به آینده سیاسی خود می اندیشیدند بعد از انتخابات ریاست جمهور و با ائتلاف استراتژیک با یاران هاشمی و حمایت از حسن روحانی به آینده سیاسی خود امیدوار شدند و از سوی دیگر اصولگرایانی که پس از حذف رقبا یکه تاز میدان سیاست بودند با شکست در انتخابات 24خرداد 92 در پی احیاء خود و سازماندهی یاران و نیروهای خود هستند و انتخابات مجلس دهم فرصتی برای اثبات برای هر دو جریان سیاسی است.
این انتخابات از منظری دیگر، مدعیانی دارد و چهره های برجسته سیاسی نیز آن گونه که اخبار و گزارش ها از محافل سیاسی می رسد خود را آماده ورود به عرصه انتخابات می کنند. در این میان نکته جالب و مهم احتمال حضور کاندیداهای ریاست جمهوری و رقبای حسن روحانی در انتخابات مجلس دهم است.

عارف
محتمل ترین گزینه کاندیداتوری این انتخابات عارف نامزد اصلاح طلب انتخابات ریاست جمهوری است که در روزهای پایانی به نفع حسن روحانی انصراف داد. صادق زیباکلام در ماههای گذشته در گفتگو با رسانه او را رییس مجلس دهم دانست و گفت که اصلاح طلبان می توانند با محوریت عارف وارد انتخابات مجلس شوند.

عارف با تشکیل بنیاد امید ایرانیان قدم اصلی را برای انتخابات مجلس برداشته است. وی گفته است؛ مبنایم این است که اگر قرار شد فعالیت سیاسی در قالب حزب داشته باشیم، بیشتر به سمت همگرایی و تقویت تحزب و جایگاه تشکل‌های سیاسی باشد. فعالیت‌ برای حضور در انتخابات مجلس دهم را در حد راهبردها آغاز کردیم و در حال کار هستیم.

قالیباف
یکی دیگر از چهرهای مطرح محمد باقر قالیباف است که گفته می شود داعیه ریاست مجلس دهم را دارد. چرا که به باور او و همراهانش شهردار تهران باید رای مردم تهران را با خود همراه مند و او این قابلیت را دارد. هر چند قالیباف علاقه زیادی دارد که منتخب مردم باشد تا منتسب مسئولان عالیرتبه اما مشاورانش باید این نکته را به او گوشزد کنند که وی بیشتر قابلیت کار در امور انتسابی دارد و کارنامه موفقش در ناجا تاییدی بر این مسئله است.

علی اکبر ولایتی
نامزد دیگر این انتخابات که برخی از اصولگرایان به دنبال مطرح کردن او به عنوان سرلیست هستند علی اکبر ولایتی است که کارنامه او در دوران وزارت امور خارجه و بعد از ان مشاورت امور بین الملل رهبری برای همه روشن است و حضورش در انتخابات ریاست جمهوری قبل از آنکه به نفع خودش تمام شود به نفع حسن روحانی تمام شد چرا که ایستادنش در مقابل سعید جلیلی و انتقاد از سیاستهای او در پیگیری مسئله هسته ای در مذاکرات ایران و 5+1 سبب شد تا کارنامه درخشان روحانی در دوران مذاکراتش با غرب بیش از پیش نمایان شود و همه بر اقتدار دیپلماسی روحانی صحه بگذارند اما او این ظرفیت را دارد تا در کسوت ریاست مجلس معتدلانه مجلس را مدیریت کند.

محمد غرضی
محمد غرضی دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری است که در واقع ثبت نام غافلیر کننده اش بازگشت او را رقم زد. غرضی تیم انتخاباتی اش را سازماندهی کرده است و اخیر سایت رسمی خود را نیز راه اندازی کرده و فعالیش نیز بیشتر شده و احتمالا با حضور در انتخابات مجلس دهم بار دیگر خود را به رای مردم خواهد گذاشت تا این بار در مجلس شورای اسلامی برنامه هایش را پیگیری کند.

محسن رضایی
محسن رضایی بعد از کناره‌گیری از فرماندهی سپاه پاسداران در سال ۱۳۷۶ از حضور در کلیه نیروهای نظامی کناره گیری نمود و وارد دنیای سیاست شد. در سال ۱۳۷۶ با حکم آیت الله خامنه‌ای، به سمت دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب و به ریاست کمیسیون اقتصاد کلان مجمع تشخیص مصلحت برگزیده شد. وی در این سال‌ها فعالیتش را در مجمع تشخیص مصلحت نظام متمرکز کرده‌است. از کارهای او در این شورا می‌توان به نقش او در تدوین سند چشم انداز بیست ساله ایران و نیز اصلاح قانون سرمایه‌گذاری خارجی در مجمع تشخیص مصلحت اشاره نمود. حضور او در انتخابات نهم ریاست جمهوری که به انصرافش انجامید حضور جدی او در وادی سیاست را رقم زد. او در انتخابات دهم ریاست جمهوری نیز حضور داشت و به نتیجه انتخابات نیز معترض شد اما بعد از خطبه رهبر انقلاب از ادامه اعتراض منصرف شد. حضور او در انتخابات یازدهم نیز با برنامه ای اقتصادی و با شعار سلام بر زندگی بود که توانست رتبه چهارم را خود اختصاص دهد. او تجربه شرکت در انتخابات مجلس ششم را دارد و حزب سبز ایران هم توسط همفکران وی تشکیل شده‌است که در انتخابات مجلس ششم از او حمایت می کرد.

سعید جلیلی
سعید جلیلی سیاستمدار اصول‌گرای ایرانی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است. او از سال ۱۳۸۶ تا ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ نیز دبیر شورای عالی امنیت ملی و رئیس گروه مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با کشورهای غربی بود. وی پیش از این رئیس ادارهٔ بازرسی وزارت خارجه ، معاون ادارهٔ اول آمریکا در وزارت خارجه ، مدیر بررسی‌های جاری دفتر رهبری و معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بوده است. وی با شعار حیات طیبه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ نامزد شد و با کسب حدود چهار میلیون رأی سوم شد . هنوز خبری جدی درباره حضور او منتشر نشده اما برخی از گروههای حامی وی به دنبال حضور او و باقر لنکرانی در انتخابات مجلس دهم هستند.

حداد عادل
حداد عادل نیز دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری بود که در روزهای پایانی رقابت انصرافش را اعلام کرد. او سابقه حضور در مجلس ششم را دارد که البته با ابطال 700هزار رای از صندوقهای حوزه انتخابیه تهران توانست وارد مجلس شود. او همچنین در انتخابات مجلس هفتم سرلیست آبادگران بود که توانست با 700هزار رای در تهران به مجلس راه یابد و بر کرسی ریاست مجلس تکیه بزند. وی در مجلس هشتم نیز حضور داشت و در مجلس نهم نیز برای ریاست مجلس با علی لاریجانی رقابت کرد اما نتوانست آراء نمایندگان را به خود اختصاص دهد. او هم اکنون رییس فراکسیون اصولگرایان مجلس نیز هست.


با توجه به تغییر نگاه سیاسی مردم در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و پیروزی گفتمان اعتدال ، انتظار میرود این روند در انتخابات مجلس یازدهم  هم ادامه یابد. جایگاه ارزشمند و تاثیر گذار مجلس با حضور نمایندگانی مردمی و وکیل المله بر کسی پوشیده نیست . خانه ملت ، تنها مکان رجوع ملت برای رفع مشکلات و تنها مسیر توجه به خواسته های مردم است. با توجه به این آرامش سیاسی و بعضا اجتماعی و روانی که بعد از انتخاب دولت یازدهم شاهد آن بودیم. انتظار میرود انتخاباتی پرشور از نوع انتخابات ریاست جمهوری را در جریان انتخاب نمایندگان مجلس دهم را شاهد باشیم. البته این مهم نیاز به یک ساز و کار و زیر ساخت لازم دارد که سر فصل این زمینه حضور پرشکو مردم همراهی تمامی قوا و توجه به منویات رهبری در خصوص انتخابات های جاری دارد.
حضور چهره های سرشناس نیز دال بر جدی تر بودن رقابت در انتخابات مجلس دهم است و باید منتظر ماند تا عرصه رقابت انتخاباتی فراهم شود.

منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۲ سه شنبه ۶ اسفند
کدخبر:25175منبع:تاریخ انتشار:۱۳۹۲ ششم اسفندلینک خبر: http://www.goftogoonews.com/Pages/News-25175.aspx