امان از دست این جشنواره فجر!
بعد از اعلام اسامی داوران جشنواره فجر امسال سوالی کهنه ذهن را درگیر می کند: آیا داوران هم مانند بعضی از کارگردانان و تهیه کننده‌ها سهمی ثابت در جشنواره دارند؟ یا نکند خدای نکرده قحط الرجال است؟

گفت و گو نیوز: اگر چه جشنواره فجر هر سال به شکل و سیاقی برگزار می شود و هیچگاه نمی توان پیش بینی کرد سال بعد دبیر جشنواره و تیمش، چه اتفاقات یا غافل گیری‌هایی را در آستین دارند، اما در یک مورد رویه ثابت است " انتخاب داوران جشنواره"

کانال رسمی جشنواره، یک اینفوگرافی کامل از حضور داوران ادوار گذشته منتشر کرده است که با نگاهی اجمالی به آن معلوم نیست انتشار این سند آماری از طرف خود دست اندرکاران جشنواره 36 برای اشاره به یک نقطه قوت جشنواره است یا ضعف آن؟

در جشنواره های معتبر خارجی دبیر جشنواره و تیم برگزاری سالهای سال ثابت هستند ولی در هر دوره اعضا داوری کاملا تغییر می‌کند اما انگار در جشنواره فجر ما این داوران هستند که ثابتند و دبیر و گروهش مدام عوض می شوند!

در دنیا جشنواره‌هایی که به سیاق جشنواره فجر در هر دوره برگزاری یک هیئات داوری 5 ، 7 یا 9 نفره دارند، هر کس را فقط برای یک دوره انتخاب می کنند و بسیار نادر است که یک نفر در آن جشنواره دوبار برای داوری انتخاب شده باشد.

امان از دست این جشنواره فجر!

رکورددار داوری در جشنواره فجر "مجید مجیدی" است با 6 دوره و در رتبه بعدی "رسول صدرعاملی" و "محمد علی نجفی" هر کدام 5 دوره داور بوده‌اند.

در 4 دوره نیز منوچهر عسگری‌نسب، مجتبی راعی، محمد بزرگ‌نیا، محمدرضا هنرمند، سیدمهدی شجاعی، محمد داودی، فرهاد صبا، منوچهر محمدی، محمدباقر کریمیان و محمد خزاعی داوری کرده اند.

3 دوره: زنده‌یاد سیف‌الله داد، فرامرز قریبیان، زنده‌یاد رسول‌ ملاقلی‌پور، داود میرباقری، ابراهیم حاتمی‌کیا، ابوالقاسم طالبی، کیومرث پوراحمد، مسعود جعفری‌جوزانی، احمدرضا درویش، خسرو سینایی، ابراهیم فروزش، جواد شمقدری، جواد طوسی، اکبر نبوی، محمد رجبی و اسفندیار شهیدی.

2 دوره: کمال تبریزی، فرشته طائرپور، زنده‌یاد داود رشیدی، عزت‌الله انتظامی، علی نصیریان، سیدمحمد بهشتی، زنده‌یاد نعمت حقیقی، جمال شورجه، مهدی فخیم‌زاده، شهرام اسدی، ابوالحسن داوودی، احمدرضا معتمدی، یدالله صمدی، نادر طالب‌زاده، کیانوش عیاری، بهروز افخمی، جهانگیر الماسی، امین تارخ، مجید انتظامی، عزیز ساعتی، منوچهر شاهسواری، علیرضا شجاع‌نوری، اکبر عالمی و مهدی‌حجت.

 بعد از اعلام اسامی داوران جشنواره فجر امسال سوالی کهنه ذهن را درگیر می کند: آیا داوران هم مانند بعضی از کارگردانان و تهیه کننده‌ها سهمی ثابت در جشنواره دارند؟ یا نکند خدای نکرده قحط الرجال است؟

منبع: عصرایران

110

منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۶ يکشنبه ۸ بهمن
کدخبر:51639منبع:تاریخ انتشار:۱۳۹۶ هفتم بهمنلینک خبر: http://www.goftogoonews.com/Pages/News-51639.aspx