بعیدی نژاد: اگر نفتکش ایران آزاد نشود، اقدام انگلیس بی پاسخ نمی ماند
سفیر ایران در انگلیس به توقیف نفتکش گریس یک واکنش نشان داد و گفت: اگر نفتکش و محموله ایران آزاد نشود، اقدام انگلیس بی پاسخ نمی ماند.

حمید بعیدی نژاد روز شنبه با انتشار پیامی در توییتر نوشت: کشتی ها قانون و رویه ای را نقض نمی کنند اما انگلیس با دزدی دریایی و غیر قانونی چنین تخلفی را مرتکب شده است.

انگلیس با اشتباه محاسباتی در توقیف غیر قانونی نفتکش [ایران] نباید دوباره اشتباه خود را تکرار کند.

وی هشدار داد که اگر نفتکش و محموله ایران آزاد نشود، اقدام انگلیس بی پاسخ نمی ماند.

رسانه‌های غربی ۱۳ تیرماه جاری خبر توقیف نفتکش گریس ۱ حامل نفت ایران را اعلام کردند و مدعی شدند این کشتی به علت نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف شده است.

روزنامه «جبل‌الطارق کرانیکل» با انتشار یک رشته توئیت از قول «مایکل لاماس» دادستان کل جبل الطارق اعلام کرد دیوان عالی این منطقه توقیف این نفتکش را تا ۱۹ ژوئیه (۲۸ تیر) تمدید کرده است.

مقام‌های ایرانی با تکذیب ادعای انگلیس اعلام کردند که سوریه مقصد این نفتکش نبوده و بندر بنی یاس ظرفیت پهلوگیری این شناور عظیم را ندارد.

روز جمعه پلیس محلی جبل الطارق دو ناخدای نفتکش ایرانی توقیف شده در این منطقه را به اتهام نقض تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه بازداشت کرد.

پلیس جبل الطارق اسناد و سیستم های الکترونیکی این نفتکش را نیز ضبط و همچنین یکی از خدمه این نفتکش را نیز دستگیر کرده بود.

با این حال رسانه ها بامداد شنبه گزارش دادند که پلیس جبل الطارق همه کارکنان نفتکش «گریس ۱» متعلق به ایران را بدون ایراد اتهام و به قید وثیقه آزاد کرده است.

پلیس جبل الطارق در بیانیه ای گفت که همه کارکنان تحت شرایطی به قید وثیقه آزاد شده اند اما تحقیقات ادامه دارد و نفتکش ایرانی همچنان در توقیف دولت جبل الطارق باقی می ماند.

جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس دیروز (جمعه) در گفت وگو با اسکای نیوز گفت: ما به طور روشن به ایران اعلام کرده ایم که قصد افزایش تنش با این کشور را نداریم.

وی مدعی شد که توقیف نفتکش گریس یک به دلیل مقصد آن (سوریه) بوده و ارتباطی با ایران ندارد.

وزیر خارجه انگلیس افزود: به دنبال راهی برای حل این مساله هستیم که تحریم ها علیه سوریه نقض نشود.

مقام‌های ایران با تکذیب ادعای انگلیس اعلام کرده اند که سوریه مقصد این نفتکش نبوده و بندر بنی یاس ظرفیت پهلوگیری این شناور عظیم را ندارد.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان دیروز با یادآوری مخالفت‌های اتحادیه اروپا با تحریم‌ها و قوانین فراسرزمینی گفت: ادعاهای لندن درباره توقیف نفتکش حامل نفت ایران به لحاظ حقوقی قابل اعتنا نیست و از انگلیسی‌ها می‌خواهیم هر چه زودتر این نفتکش را رها کنند.110

منبع: ایرنا

منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۳ تير
کدخبر:59930منبع:تاریخ انتشار:۱۳۹۸ بيست و دوم تيرلینک خبر: http://www.goftogoonews.com/Pages/News-59930.aspx