حواشی مرگ دختر آبی؛ دختران انتظار
گفتگو نیوز: در هفته‌های گذشته هشتگ دختر آبی یکی از داغ‌ترین موضوعات توییترو فضای مجازی بود و بهانه‌ای برای پرداختن به موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها شد.
ماجرا از آنجا شروع شد که یازدهم شهریور ماه دختر ۲۹ ساله‌ای که به دلیل برخورد با ماموران نیروی انتظامی به دادگاه انقلاب مراجعه کرده بود پس از خروج از ساختمان دادگاه اقدام به خودسوزی می‌کند. گفته می‌شود در هنگام حضورش در دادگاه، فردی به او گفته در صورت اثبات اتهامش به شش ماه حبس محکوم می‌شود؛ البته این روایت محل مناقشه بین گروه‌های منتقد و موافق است.
سحر خدایاری که ۲۱ اسفند سال ۹۷ قصد داشته با پوشش پسرانه برای تماشای بازی فوتبال تیم‌های استقلال و العین به ورزشگاه آزادی برود، پیش از ورود به ورزشگاه با ماموران درگیر شده و بازداشت می‌شود. ظاهرا او تا تامین وثیقه ۵۰ میلیون تومانی چند روزی در بازداشت می‌ماند و پس از آزادی با صدور قرار تامین، آن یازدهم شهریور ماه برای رسیدگی به پرونده به دادگاه انقلاب مراجعه می‌کند که به دلیل اینکه قاضی پرونده در مرخصی بسر می‌برده، دادگاه تشکیل نشده اما ظاهرا احتمال شش ماه حبس موجب خودسوزی وی می‌شود.
در خبری که در همان روز به نقل از یک مقام آگاه در دادگستری تهران در رسانه‌های رسمی منتشر شد، با بیان اینکه برای سحر خدایاری با عنوان جریحه دار کردن عفت عمومی و توهین به مامورین پرونده قضایی تشکیل شده، تاکید شده که «برای او دادگاهی برگزار نشده و او حکم محکومیت ندارد و با توجه به فوت یکی از بستگان قاضی مقرر می شود در وقت دیگری به مرجع قضائی مراجعه کند.»
سحر خدایاری که به‌گفته رئیس بیمارستان سوانح و سوختگی مطهری تهران به‌ دلیل با ۹۰ درصد سوختگی درجه سه در این بیمارستان بستری بوده و با کمک دستگاه تنفس می‌کرد، در نهایت یک هفته بعد درگذشت.
اما این مرگ دلخراش سرآغاز بالا گرفتن بحث‌ها و داغ شدن هشتگ دختر آبی بود تا جایی‌ که تعدادی از فوتبالیست‌های مشهور، بازیگران، نمایندگان مجلس و فعالان سیاسی از او حمایت کردند و خواستار تسهیل ورود زنان به ورزشگاه‌ها برای تماشای مسابقات ورزشی بخصوص فوتبال شدند.
یک هفته بعد از فوت سحر خدایاری در جریان مسابقه فوتبال تیم‌های داماش گیلان و مس کرمان هواداران داماش با خواندن سرودی یاد دختر آبی را گرامی داشتند.
در همان روز بازیکنان تیم استقلال تهران هم پیش از شروع بازی با نفت مسجدسلیمان، با پیراهن‌های ورزشی که روی آن نوشته شده بود «دختر آبی» وارد زمین شدند و یاد سحر خدایاری را گرامی داشتند. البته صدا و سیما این بازی را با تأخیر نشان داد تا بخش اول که بازیکنان استقلال با این پیراهن‌ها عکس یادگاری می‌گرفتند از تلویزیون نمایش داده نشود. بعدتر هم خبرگزاری فارس با تهیه گزارشی علیه وریا غفوری کاپیتان استقلال او را عامل این اقدام بازیکنان تیم استقلال دانست و به غفوری حمله کرد.
اما در این میان برخی جریانات رسانه‌ای که از جریان به راه افتاده برای حمایت از سحر خدایاری و موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها چندان خرسند نبودند، سعی کردند با مصاحبه‌های چندین باره با پدر سحر خدایاری اقدام وی را متاثر از «سابقه بیماری اعصاب و روان» او و «سابقه اقدام به خودکشی در گذشته» عنوان کنند.
آنچه در این تلاش‌ها برجسته‌سازی ‌شد این بود که موضوع محکومیت شش ماهه حبس سحر خدایاری که پیش از این در خبرها عنوان شده بود یک «ادعای دروغ» است و وی حکم محکومیتی نداشته است.
در جریان تلاش‌ برای القای جریان‌سازی‌های خارجی در ماجرای سحر خدایاری که به دختر آبی معروف شده بود، برخی نمایندگان مجلس نیز هدف انتقادات تندی قرار گرفتند؛ ابتدا در گزارش منتشره توسط بخش خبری ۲۰:۳۰ توییت‌های برخی نمایندگان مجلس در حمایت از وی نمایش داده شد و به آنها هشدار داده شد که مراقب باشند بخشی از پازل دشمن نباشند و بعدتر در میزگردی که در شبکه سه سیما برای بررسی این موضوع برگزار کرد مشخصا به توییت‌های پروانه سلحشوری و علی مطهری اشاره شد که سرآغاز حملاتی علیه این دو نماینده مجلس شد.
احمد مازنی نماینده تهران نیز در یادداشتی با اشاره به حادثه تلخ دختر آبی نوشت: "مساله ای كه سال‌هاست به عنوان مطالبه عمومی مطرح است، مساله حضور زنان در ورزشگاه‌هاست. از دولت خواستم توضیح دهد آیا با حضور زنان در ورزشگاه‌ها موافق است یا مخالف؟ گزارش‌ها حاكی از آن است كه دولت با حضور زنان در ورزشگاه‌ها موافق است و بارها گفته كه زیرساخت‌های لازم را برای حضور زنان فراهم كرده خب پس چه كسی موافق نیست؟ گفته می‌شود فتوای بعضی مراجع با حضور زنان در ورزشگاه‌ها موافق نیست، خب این فتاوا مورد احترام است اما فقط برای مقلدان محترم‌شان، در نظام اسلامی ضامن اسلامیت و مشروعیت قوانین را باید در قانون اساسی جست‌وجو كرد، اركان نظام مانند ولایت ‌فقیه، مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان و عنداللزوم اعضای مجمع تشخیص مصلحت فصل‌الخطاب قوانین و مقررات عمومی هستند، بنابراین در اولین فرصت ممكن مقامات مسوول ازجمله وزیر ورزش و جوانان و وزیر دادگستری را به مجلس احضار خواهیم كرد تا به سوال نمایندگان در مورد پرونده سحر خدایاری و موضوع حضور زنان در ورزشگاه‌ها پاسخ دهند."
 
در این میان کیهان هم وارد ماجرا شد و با شیوه خاص همیشگی خودش از احتمال برنامه‌ریزی برای خودسوزی سحر خدایاری نوشت و این اقدام را با خودسوزینیوشا فرهییکی از اعضای فدائیان خلق مقابل مقر سازمان ملل در نیویورک در اعتراض به جمهوری اسلامی ایران مشابهت سازی کرد. 
این حادثه اما در سطح بین‌المللی هم واکنش‌هایی را به دنبال داشت؛ فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا) در این ارتباط در صفحه رسمی اینستاگرامش نوشت: «امروز ما خبرهای بسیار غم انگیزی را از ایران شنیدیم و از این فاجعه اندوهگین هستیم. فیفا تسلیت خودش را به خانواده و دوستان سحر اعلام می کند. فیفا از مقامات ایرانی خواسته است تا آزادی و امنیت همه زنانی که قصد ورود به ورزشگاه را دارند تامین و اطمینان حاصل کند تا از ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه ها در ایران جلوگیری شود.»
 همچنین سخنگوی فیفادر اظهارنظری از اعزام یک هیات به ایران برای بررسی موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها خبر داد و گفت که این هیات با مقام‌های فوتبال ایران دیدار کنند و به بررسی میزان آماده بودن ورزشگاه‌ها برای ورود زنان می‌پردازند.
در داخل نیز مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان از ایجاد زیرساخت‌های لازم  برای حضور اقشار مختلف جامعه در اکثر ورزشگاه‌های کشور خبر داد و با اشاره به تمهیدات انجام شده برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها، گفت که «با فراهم کردن زیرساخت‌های لازم در بیشتر ورزشگاه‌های کشور، زمینه حضور بانوان را با ملاحظه تمامی شرایط فراهم کردیم و ان‌شاءالله به زودی شاهد حضور بانوان در ورزشگاه‌ها خواهیم بود.»
علی ربیعی، سخنگوی دولت نیزبا تأکیدبر اینکه دولت موافق حضور زنان در ورزشگاه‌ها است، گفت که «خانم‌ها فعلاً می‌توانند در همه بازی‌های ملی حضور یابند،اما با رعایت ملاحظات شرایط دارد به سمتی پیش می‌رود که زنان در مسابقات لیگ حضور یابند.»
لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‌ جمهوری هم در اظهارنظر مشابهی با تاکید بر اینکه ورود خانم‌ها به ورزشگاه هیچ منع قانونی ندارد، گفت که دولت هم همین موضع را دارد و معتقد است که باید از این مسأله حمایت کنیم. البته دولت از قبل هم در چندین موقعیت و مسابقه سعی کرده این فرصت را مهیا کند و بعد از این بیشتر هم ان‌شاء‌الله با تعامل تلاش می‌کند که مسیرش همین باشد.
اگرچه فوت مرحوم سحر خدایاری برای هر دو جریان موافق و مخالف حضور زنان در ورزشگاه‌ها، مرگ دلخراشی بود اما به نظر می‌رسد این اتفاق مطالبه حضور زنان در ورزشگاه‌ها را بیش از همیشه به عرصه عمومی کشاند و موجب شد تا مسوولان دولتی شفاف‌تر از همیشه مواضع خود را در این زمینه تشریح کنند تا پیش از اینکه فوتبال ایران به خاطر عدم حضور زنان در مسابقات ملی تعلیق شود، چاره‌ای برای این موضوع اندیشیده شود و یک مطالبه اجتماعی به بحران سیاسی بدل نشود.
 
 
 
 
 
منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۸ شنبه ۳۰ شهريور
کدخبر:60506منبع:تاریخ انتشار:۱۳۹۸ سي شهريورلینک خبر: http://www.goftogoonews.com/Pages/News-60506.aspx