2:47 صبح | ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۱ آبان
کد خبر: 50637 تاریخ انتشار: ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۳ مرداد - 9:25 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی
بیانیه احمد مازنی در مورد عکس نمایندگان با موگرینی:

ما نه غرب گرا هستیم، نه غرب ستیز و البته زن ستیز نیز نیستیم

نماینده مردم تهران در بیانیه ای درباره عکس نمایندگان با رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و فضا سازی ها پیرامون آن توضیح داد.

گفت و گو نیوز: نماینده مردم تهران در بیانیه ای درباره عکس نمایندگان با رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و فضا سازی ها پیرامون آن توضیح داد.

 متن این بیانیه که در کانال شخصی احمد مازنی منتشر شد آمده است:


بسمه تعالی

یا ایها الذین آمنو اجتنبوا کثیراً مِن الظّن انّ بَعْضَ الظّنِ اثمٌ.

 ای کسانی که ایمان آورده اید ازبسیاری از گمان ها بپرهیزید، چرا که بعضی  از گمان ها گناه است (سوره حجرات،آیه 12)

مراسم تحلیف ریاست جمهوری دوازدهم با حضور صد ها تن از مقامات، خبرنگاران و عکاسان داخلی و خارجی با افتخار برگذار شد یقینا برگزاری مراسم تحلیف در مجلس و نیز مراسم تنفیذ در حضور مقام معظم رهبری حاکی از مدیریتی منسجم، همگرا، و با نگاه ملی به مسائل کلان کشور میسر شد، در این مراسم نقش موثر مدیریت و کارکنان پرتلاش مجلس و دولت، عزیزان سپاه، نیروهای انتظامی، اطلاعاتی و امنیتی و فعالان رسانه ها به ویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی سزاوار قدردانی و تشکر است.

  اما این همایش عزت مندانه با حاشیه هایی همراه شد که متاسفانه در مواردی بر متن غلبه کرد.

یکی از این حواشی دیدار کوتاه و عکس جمعی از نمایندگان مجلس با خانم فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی است که با توجه به اهمیت راهبردی ارتباط جمهوری اسلامی ایران با اروپا به اذعان همگان مهمان ویژه مراسم تحلیف بوده اند.

از آن جا که تصویر بنده در دیدار با ایشان در رسانه های داخلی و خارجی منتشر شد و در افکار عمومی مورد سوال قرار گرفت لازم دیدم توضیحی در این مورد ارائه دهم.

حقیقت این است که اینجانب از زمان طرح این موضوع در رسانه ها و فضای مجازی مطالب و واکنش های مختلف را به دقت ملاحظه کردم از این که افکار عمومی نسبت به عزت ملی و شان مجلس شورای اسلامی با حساسیت  برخورد می کند احساس مثبتی دارم، اما از این که جامعه را با یک عکس و ایجاد موج های مقطعی می توان در مسیر قضاوت و اقدام قرار داد نگران شدم. چون این درب همواره بر یک پاشنه نمی چرخد، بنا بر این به احترام افکار عمومی و در پاسخ به کسانی که خواستار اعلام نظر اینجانب بوده اند و نیز برای ثبت در تاریخ مواردی را به شرح زیر به اطلاع می رسانم

1.اصل موضوع 

اصل موضوع از این قرار است که در پایان مراسم رسمی تحلیف ریاست جمهوری، جمعی از نمایندگان مجلس از آقای قشقاوی معاون امور مجلس وزارت امور خارجه درخواست کرده اند دیدار کوتاهی با خانم موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی داشته باشند و ایشان بلافاصله هماهنگی لازم را به عمل آورده اند و خانم موگرینی را به محل نزدیک به جایگاه نمایندگان آورده اند اما از آن جا که بین نمایندگان و مهمانان ویژه مانع ایجاد کرده بودند خانم موگرینی و آقای قشقاوی در آن طرف میز و نمایندگان مجلس در این طرف قرار داشتند.

نمایندگان مجلس به ایشان خوش آمد گفتند و ایشان هم تشکر کردند. بعد آقای قشقاوی معاون وزیر امورخارجه از این دیدار عکس یادگاری گرفتند. البته یکی از نمایندگان عکس سلفی گرفت که این صحنه توسط  یکی از عکاسان از جایگاه خبرنگاران ثبت شد و کل ماجرا به سلفی نمایندگان با خانم موگرینی معروف شد در حالی که سلفی فقط یک مورد بود و نماینده محترم هم در اولین فرصت عذرخواهی کرد. بنا بر این عنوان سلفی بگیران صحیح نیست. در ضمن عکسی که بنده در کانال شخصی خودم منتشر کردم قبل از شیوع گسترده بوده و توضیح اینجانب ذیل عکس به اشتباه به عنوان واکنش من به کنش ها مطرح شد که صحت ندارد.

2. اهانت و فحاشی گسترده

در این مدت علاوه بر قضاوت های مختلف و اهانت های گسترده در فضای مجازی شماره تلفن بنده را هم در گروه های مجازی اعلام کرده اند و از طریق تلفن و پیامک نیز به اینجانب و خانواده ام اهانت و فحاشی کرده اند. اما در کنار فضای مجازی  و پیامک های افراد ناشناس و تعدادی از روزنامه ها و پایگاه های خبری، رفتار صدا و سیما غیر مسولانه وغیر حرفه ای بوده است. چرا که، معتقدم صدا وسیما با فضای مجازی متفاوت است، و همه ما به ویژه مدیران این سازمان باید حرمت این جایگاه را رعایت کنیم، چرا باید خبر جانب دارانه و توهین آمیز مربوط به این موضوع خبر اول یکی از شبکه ها باشد؟

و نیز شبکه ای دیگر با چه منطقی افرادی را از ایران و آمریکا در یک برنامه موهن گرد هم آورد تا آسمان و ریسمان کنند و از کیف انگلیسی تا لیست انگلیسی را به این گروه از نمایندگان نسبت دهند؟ همان نسبتی که در ایام انتخابات به لیست امید داده شد! البته در این مورد تذکرات لازم را به مسولان رسانه ملی دادم.

3. مواردی که در نقد این حاشیه مطرح شد به چند دسته تقسیم می شود

الف: نگرش غیر منصفانه جنسیتی

دسته اول مربوط به کسانی است که این دیدار را از موضع جنسیتی دیده اند، و آن را به سطحی نامتعارف تنزل داده اند. واقعیت این است که روابط اجتماعی و سیاسی انسان ها از موضع روابط انسانی است نه روابط ناسالم جنسی و در این چارچوب زنان و مردان نماینده، دولت مردان و دولت زنان، خبرنگاران، پزشکان، پژوهشگران و ...با هم تعامل و ارتباط دارند و در مناسبات معمول داخلی و خارجی این انسان ها هستند که با هم گفت و گو تعامل دارند نه لزوما دو جنس مخالف.هر چند بعضی از این افراد مع الاسف قیاس به نفس کرده اند.

ب: شئونات نمایندگی

دسته دیگر کسانی هستند که در مورد شئونات نمایندگی مجلس و پروتکل های مربوط به روابط دیپلماتیک ابراز نگرانی کردند و تذکراتی در این رابطه داده اند، از این عزیزان تشکر می کنم اما واقعیت این است که این دیدار یک دیدار رسمی نبوده بلکه دیداری در حاشیه مراسم خاتمه یافته تحلیف ریاست جمهوری بوده است، که در اجلاس های داخلی و بین المللی معمول است از جمله در همین مراسم شاهد دیدار ها، سلفی ها و گرفتن عکس های یادگاری بسیاری توسط مقامات عالی رتبه داخلی و خارجی حاضر بوده ایم. جمعی از  نمایندگان مجلس نیز با نماینده عالی اتحادیه اروپا عکس یادگاری گرفته اند. آن هم در حاشیه مراسم تحلیف، به صورت غیر رسمی . همین!

 چه منطقی پشت این فضا سازی غیر منصفانه است؟

ج: خود باختگی در مقابل غرب

 دسته دیگر کسانی هستند که  با دیدن این عکس به این نتیجه رسیده اند که این رفتار حاکی از غرب زدگی و خودباختگی نمایندگان در برابر یک مهمان غربی است! در این مورد باید عرض کنم اولا جمع نمایندگان حاضر در این دیدار از ایثارگران، و مبارزان انقلاب اسلامی ضد استبدادی و ضد استعماری و رزمندگان دفاع مقدس هستند و در سخت ترین شرائط از ارزش های دینی و ملی جمهوری اسلامی ایران دفاع کرده اند، و غرب زدگی به این افراد نمی چسبد اما افرادمتوهمی که آسمان و ریسمان کردند تاثابت کنند ما مثل دولت مردان قاجار در مقابل یک بانوی غربی دچار خود کم بینی شده ایم بدانند ما نه غرب گرا هستیم، نه غرب ستیز و البته زن ستیز نیز نیستیم.

 اما این مدعیان دیانت و غرب ستیزی  چگونه  به صرف دیدن یک عکس که در کسری از ثانیه تهیه شده است توانستند به این نتیجه برسند که ما غرب گرا هستیم؟ به نظر می رسد این بد اخلاقی ناشی از نگاه سطحی به مسائل و قضاوت در باره رفتار دیگران است و کم نبودند افراد و گروه هایی که آماج تهمت ناجوانمردانه این حضرات قرار گرفته اند.

د: فرصتی برای هجمه به رقیب سیاسی

 دسته دیگر از منتقدین کسانی هستند که از این فرصت برای هجمه به اصلاح طلبان و اعضاء فراکسیون امید مجلس استفاده کرده اند، که از قضا چون در جمع نمایندگان محترم حاضر در این دیدار اعضاء همه فراکسیون های سیاسی مجلس دهم حضور داشتند، به خطا رفته اند اما توصیه من این است که بیاییم رقابت جناحی را مستمسکی برای جواز هرگونه بد اخلاقی قرار ندهیم به ویژه در شرائط کنونی که همه اذهان باید متوجه تشکیل دولت کارآمد برای کشور شود و با جهت گیری های سه گانه ابلاغی مقام معظم رهبری در مراسم تنفیذ، همه توجهات باید صرف هدایت کشور به سوی تحقق این اولویت ها شود.

هم چنین از بزرگان نحله های مختلف اصلاح طلب و اصول گرا نیز انتظار می رود تا در چنین مواردی با لحاظ مصالح کشور نسبت به نقد منصفانه و مصلحانه و متناسب با حد و اندازه عمل اقدام کنند و از قضاوت های عجولانه و  کنش های هیجانی بپرهیزند. و در جهت حاکمیت فرهنگ گفتگوی منطقی و مسئولانه در چارچوب قانون اساسی، اندیشه امام(ره) و سیاست های رهبری از هیچ کوششی دریغ نکنند.

در خاتمه برای خودم و همگان در راه دفاع از حق و جلب رضای حضرت حق آرزوی توفیق دارم.

احمد مازنی نماینده مجلس دهم 22 مرداد 1396

 

 


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: