او افزود: بنابراین به اعتقاد من باید یک فعالیتِ فرهنگیِ عمیقی از طریق رسانه ها به خصوص سازمان صدا و سیما صورت بگیرد که این رابطه به درستی تبیین و تعریف شود. متاسفانه به دلیل بعضی از رفتارهایی که در گذشته از سوی برخی از مسئولین و رسانه‌ ها شده تا حدودی اعتماد هم کم شده و از سوی دیگر هم، شیطنت هایی صورت گرفته که ذهنیت منفی ایجاد کرده تا جامعه را ملتهب کنند. در حال حاضر دولت با چند مساله مواجه است یعنی ستاد ملی مبارزه با کرونا با چند مساله مواجه است، از یک سو مردم درگیر ویروسی هستند که نه قابل پیش‌بینی نیست و نه آینده روشنی دارد مبنی بر اینکه تا چه زمانی این ویروس بین مردم ماندگار بوده و مشکل برای مردم ایجاد می کند، و نه دارویی برای درمانش و نه واکسنی برای پیشگیری از آن موجود است.

نماینده پیشین مردم تهران در مجلس ادامه داد: اینها واقعیتی است که حاکمیت خودش را موظف می داند در چارچوب پروتکل های بهداشتی، مراقب سلامت و حفظ جان مردم باشد و مکرر هم اعلام می شود. مثل همین اقداماتی که همه دنیا هم انجام می دهند از جمله اینکه کمتر از خانه بیرون بروند، اجتماعات کمتری برگزار کنند، ماسک بزنند. این اقدامات پیشگیرانه، یک واقعیت است. واقعیت دیگری که اکنون با آن مواجه هستیم انجام مناسک و شعائر دینی و مذهبی است که ما این مساله را یک بار پشت سر گذاشتیم. به نظر من محرم اولین مورد جامعه ما در دوران کرونا نیست که به عنوان شعائر و فرایض مذهبی بسیار مطرح می شود. قبل از این مورد، ماه مبارک رمضان و شب‌های قدر را داشتیم که مردم با رعایت پروتکل های بهداشتی مراسم ماه رمضان را برگزار کردند حالا یا در فضای مجازی یا در جمع محدودِ خانوادگی یا در بعضی از مناطق با هماهنگی وزارت بهداشت با رعایت پروتکل در مساجد.

مازنی عنوان کرد: به هر روی ما، ماه رمضان را پشت سر گذاشته‌ایم. در ارتباط با مناسک و شعائر مذهبی، همچنین حرم امام رضا(ع)، حرم حضرت معصومه و امامزاده های واجب التعظیمی که در ایران، محل رجوع مردم بودند برای مدتی به صورت کامل تعطیل شده بود و در قالب یک پروتکلی، تعریف شده که زمان خاصی، با فاصله و شرایط خاصی، مردم می‌توانند به زیارت بروند. در خارج از ایران هم ما در عتبات عالیات، در عراق، در مکه و مدینه و خودِ اعمال حج که مهمترین عمل مسلمان ها  به صورت جمعی و شعائر مذهب است که قرآن روی آن به صورت ویژه تاکید کرده و ائمه علیهم السلام همواره تاکید داشتند که نگذارید حج تعطیل شود. وصیت حضرت علی علیه السلام است که نگذارید حج تعطیل شود اما در عین حال با تشخیصِ علما، فقهای مسلمان و با همراهیِ علمای اسلام با متخصصینِ علم پزشکی، حج هم تعطیل شده و امسال ما یک عده قلیلی از اهالی خوِد کشور عربستان سعودی را می بینیم که مجازند در مراسم حج شرکت کنند. 

او با تاکید بر اینکه ما این تجربه را داریم، اضافه کرد: به همین جهت فکر می کنم ما نباید در مورد مناسکِ مربوط به محرم و عاشورا دچار مشکل شویم. الحمدلله مردم متوجه خطر و آسیب هایِ ناشی از ویروس کرونا هستند و تا جایی که ممکن است مجالس عزاداری اباعبدالله را باید به نحوی برگزار کنند که هم از این مجالس  برای رشد و تعالی معنوی و فهم بیشتر و درک بالاتری از فرهنگ عاشورا  استفاده شود و هم سلامتی خودشان و مردم دچار مخاطره نشود. در وضعیت فعلی، تا جایی که اطلاع دارم تجمعات بیش از 10 نفر را ستاد ملی مبارزه با کرونا مجاز نمی داند. در همین مقطع، ما جلساتِ هیات دولت را داریم که تعداد ِآنها بیش از 10 نفر است. جلسات شورای عالی قضایی را داریم. جلسات مجلس شورای اسلامی را داریم که اتفاقا نگران کننده است اخیرا  تعدادی از نمایندگان و کارکنان مجلس مطلع شدم که دچار ویروس کووید 19 شدند.  به هر حال این مجالس هم در حال برگزاری است. بنابراین با در نظر گرفتن این واقعیت ها و با توجه به این شرایط مومنین و متدینان و هیات های مذهبی و ذاکرین اهل بیت و اهل مِنبر، علما و مراجع تقلید واقعا کمک کنند که ما هم بتوانیم از فیضِ محرم و صفر و عاشورا و تاسوعا و اربعین و اینها استفاده کنیم و هم اینکه آسیبی به مردم وارد نشود.

احمد مازنی اشاره کرد: اخیرا شاهد انتشارِ یک سری گزارش های بدبینانه در فضای مجازی هستم که به عنوان مثال گزارشی بدبینانه نسبت به ستاد ملی مبارزه با کرونا و وزارت بهداشت و سازمان بهداشت جهانی است که می‌گوید مراسم مذهبی و برنامه های دینی با کمترین شیوع ویروس مواجه بوده است. در واقع این موضوع را مطرح می‌کنند بعد نتیجه می گیرند که نباید این مراکز تعطیل می شد یا نباید این مراکز محدود می شد. حال اگر این تحلیل صحیح باشد یک مفهوم دیگری را می‌تواند منتقل کند و آن این است که انسان های مومن، متدین و مذهبی بیشتر پروتکل بهداشتی را رعایت کردند براساس آموزه های دینی که النظافت من الایمان، پروتکل های سلامت و بهداشت را بیشتر رعایت کردند. کسی که می خواهد برود در مسجد نماز بخواند قبلش باید طهارت را باید در نظر بگیرد، وضو بگیرد، باید حتما با سلامت، بهداشت، نظافت، با عطر، خوشبویی و زیبایی به استقبال عبادت برود. طبیعتا اگر بگویند مراسم مذهبی، شیوع کمتری داشته به این دلیل نبوده که مراکز ِمذهبی، زمینه شیوع ویروس کرونا یا سایر ویروس ها را ندارد. بلکه زمینه را دارد اما این مراکز به دو دلیل مراعات می کنند یکی به دلیل علمی یکی به دلیل وظیفه شرعی و دینی. به ویژه مسلمانان و پیروانِ اهل بیت که می گویند دین به ما می گوید نظافت و بهداشت را رعایت کنید.

او ادامه داد: بنابراین دین به ما می‌گوید که اگر جایی بروید که دیگری از طریق شما دچار بیماری شود این حق الناس است. در واقع امام حسین برای حق الناس و برای آگاهیِ مردم و برای سلامت انسان ها و جان ها، خودش و اهل بیتش را به مخاطره انداخته است. ما به خاطر امام حسین که نباید جانِ مردم را به مخاطره بیاندازیم. مذهبی‌های ما یقینا این مسائل را درک می‌کنند. یک گزارش دیگر هم به عنوان یک کار پژوهشی مطرح شده که اطراف حرم امام رضا از ویروس اثری نیست و من می خواهم بگویم که چرا با مردم به صورت عوام فریبانه و به صورت پوپولیستی برخورد می کنید. مگر شخصِ امام رضا(ع) بالاتر و مهمتر از حرمش نیست. مگر امام رضا بالاتر از خیابان های منتهی به حرمش نیست. خود امام رضا با سمی که از طریق انگور به ایشان دادند به شهادت رسیده است. یعنی زهر در بدن خودِ امام تاثیر می گذارد آن وقت می گوییم ویروس کرونا،  اطراف ِحرم دیده نمی شود این حرف ها، حرف های غیر منطقی و غیرعلمی است که مبنای دینی هم ندارد و یک عده یا نادان و جاهل یا افرادی که تحت تاثیر شیطنت های بدخواهان هستند، برای اینکه مردم را نسبت به دین و مذهب دچار شبهه کنند و یکسری شبهات دینی را دامن بزنند، این خرافات را مطرح می کنند.

رئیس پیشین کمیسیون فرهنگی بیان کرد: من فکر می کنم آنچه که دولت مطرح می کند اگر بتواند اجرا کند این است که دقیقا پروتکل های بهداشتی مربوط به ویروس رعایت شود. از جهت استفاده از ماسک که حتما باید ماسک بزنند اگر در جمعی باشند و همه چیزهایی که در پروتکل مطرح شده باید رعایت شود و اگر جایی واقعا تشخیص این باشد که با رعایت این پروتکل‌ها باز هم زمینه های وَهنِ مذهب فراهم شود و عده ای فکر کنند به نام اباعبدالله، جانِ مردم نیز به خطر خواهد افتاد باز هم علما، فقها و مسئول هیات ها و بزرگان علمی و حوزوی ما می‌توانند در این باره کمک کنند.

او افزود: حتی الامکان این مجالس و محافل کمتر برگزار شود چراکه ارادتمان را به اهل بیت علیهم السلام می توانیم با خواندن کتاب های خوب و با استفاده از آثار فرهنگی و هنری مربوط به عاشورا به منصه ظهور برسانیم. همچنین می توانیم مجالس عزاداری را در داخل خانه برگزار کنیم. خودمان به صورت فردی با امام حسین می توانیم ارتباط معنوی برقرار کنیم. همچنین می توانیم به صورت فضای مجازی مجالس را برگزار کنیم بدون اینکه خطری ایجاد شود و امیدواریم به گونه ای رفتار شود که از محرم و صفر که عبور کردیم، شاهد کاهش قابل توجه شیوع ویروس کرونا باشیم و خدای ناکرده عکس این اتفاق رخ ندهد که مردم و جهانیانی که همه چشمشان متوجه ما است ما که آن حماسه ها را در دوران انقلاب و دفاع مقدس و راهپیمایی های اربعین به نام اهل بیت خلق کردیم، مثل بعضی از گروه های مدعیِ تشیع در لندن تبدیل شویم به آدم هایی که مذهب و مرام و شعائر دینی ما جان مردم را به خطر بیاندازند و این گونه اتفاقات نباید رخ دهد.