1:17 صبح | ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۸ مهر
کد خبر: 51530 تاریخ انتشار: ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۱ دي - 3:03 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی
مازنی:

مسئولان باید یکبار برای همیشه مشخص کنند؛ آیا فرهنگ دغدغه اصلی آن‌هاست یا خیر

این 6 دهم درصد میان نهادهای فرهنگی رسمی دولتی، عمومی و مذهبی باید تقسیم شود اما باز هم افرادی نسبت به تخصیص این بودجه به حوزه فرهنگی معترض هستند، اما معتقدم مسئولان باید یکبار برای همیشه مشخص کنند؛ آیا فرهنگ دغدغه اصلی آن‌ها و جامعه است یا خیر.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با انتقاد از وضعیت صنایع‌دستی در لایحه بودجه سال ۹۷، گفت: سهم ۶ دهم درصدی بودجه فرهنگی در این لایحه بسیار نگران‌کننده است، در واقع این سهم حتی به یک درصد از کل بودجه نیز نرسیده است.

احمد مازنی در گفت‌وگو با خانه ملت با اشاره به سهم 10میلیارد تومانی صنایع‌دستی از بودجه سال 97 در قالب بودجه تملکی و اینکه به بر هنرمند تنها 10هزار تومان می‌رسد، گفت: فرهنگ تولید، فرهنگ مصرف و فرهنگ افزایش کیفیت محصول در فعالیت‌های اقتصادی بسیار ضعیف هستند و اراده‌ای برای ارتقاء در این حوزه‌ها وجود ندارد، این در حالی است که مقوله صنایع دستی ضمن اهمیت فرهنگی، تاثیرات اقتصادی بسیاری داشته و می‌تواند معضل بیکاری را در جامعه کاهش دهد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: دولت باید مجموعه‌های صنایع دستی و گردشگری را با توجه به تاکیدات برنامه ششم توسعه در یک بازه زمانی مشخص به مجموعه‌های درآمدزا برای کشور تبدیل کنند و ضمن ایجاد زیرساخت‌ها، زمینه درآمدزایی و خودکفایی آن‌ها را فراهم کند اما با وضعیت بودجه‌ریزی کنونی، به‌یقین در سال‌های دور نیز اهداف مشخص شده محقق نشده است.

وی همچنین یادآور شد: سهم بودجه فرهنگی در لایحه بودجه سال 97 بسیار نگران‌کننده است چراکه این سهم تنها 6 دهم درصد از کل بودجه را شامل می‌شود، درواقع حتی به یک درصد آن هم نرسیده است.

مازنی ادامه داد: این 6 دهم درصد میان نهادهای فرهنگی رسمی دولتی، عمومی و مذهبی باید تقسیم شود اما باز هم افرادی نسبت به تخصیص این بودجه به حوزه فرهنگی معترض هستند، اما معتقدم مسئولان باید یکبار برای همیشه مشخص کنند؛ آیا فرهنگ دغدغه اصلی آن‌ها و جامعه است یا خیر.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه عوامانه است اگر فکر کنیم با تعطیل کردن فعالیت‌های فرهنگی و ریختن بودجه آن به دستگاه‌های دیگر مشکلات جامعه حل خواهد شد، گفت: به‌یقین آسیب‌شناسان و جامعه شناسان چنین مسئله‌ای را تایید نمی‌کنند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، معاون صنایع‌دستی به تازگی گفته است؛ سازمان برنامه و بودجه، مبلغی برابر با 10 میلیارد تومان بودجه تملکی در اختیار ما گذاشته که با این بودجه به هر هنرمند 10 هزار تومان تعلق می‌گیرد./


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: