11:21 صبح | ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۵ تير
کد خبر: 59909 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ سه شنبه ۱۸ تير - 12:06 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

گفت‌وگوی وزیران دفاع انگلیس و استرالیا درباره ایران

این رایزنی‌ها در حالی انجام شده است که ایران به تازگی اعلام کرده است طی گام‌هایی قصد دارد اجرای تعهداتش ذیل توافق هسته‌ای را که در سال ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت‌های جهانی حاصل شد کاهش دهد. در همین راستا جمهوری اسلامی از حد تعیین شده در توافق برای غنی‌سازی اورانیوم فراتر می‌رود.

وزیران دفاع انگلیس و استرالیا در دیدار با یکدیگر درباره موضوعات مختلف ازجمله ایران و کره شمالی رایزنی کردند.


به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری وست، لیندا رینولدز، وزیر دفاع استرالیا و پنی موردانت، وزیر دفاع انگلیس امروز (سه‌شنبه) با یکدیگر در لندن دیدار کردند.

دو طرف در این دیدار به بحث و رایزنی درباره یک سری مسائل دو جانبه و بین‌المللی شامل توافق هسته‌ای با ایران و تسلیحات کره شمالی پرداختند.

این رایزنی‌ها در حالی انجام شده است که ایران به تازگی اعلام کرده است طی گام‌هایی قصد دارد اجرای تعهداتش ذیل توافق هسته‌ای را که در سال ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت‌های جهانی حاصل شد کاهش دهد. در همین راستا جمهوری اسلامی از حد تعیین شده در توافق برای غنی‌سازی اورانیوم فراتر می‌رود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه شب اعلام کرد که یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس در هشتم ژوئیه به اطلاع شورای حکام رسانده که ایران سطح غنی‌سازی خود را از ۳.۶۷ درصد افزایش داده است.

شورای حکام آژانس نیز قرار است به درخواست آمریکا برای بررسی کاهش تعهدات برجامی ایران روز دهم ژوئیه (۱۶ تیرماه) در وین یک نشست ویژه برگزار کند.

این اقدامات ایران با واکنش برخی کشورها به‌ویژه سایر طرف‌های توافق هسته‌ای مواجه شده است.

اتحادیه اروپا به همراه انگلیس، فرانسه و آلمان ضمن ابراز نگرانی نسبت به این اقدام ایران خواستار ادامه پایبندی جمهوری اسلامی به تعهداتش در این توافق شدند.

ایران تاکید دارد که طبق مفاد تعیین شده در برجام، به‌ویژه بندهای ۲۶ و ۳۶، جمهوری اسلامی حق دارد در صورت عدم پایبندی طرف دیگر توافق، اجرای تعهدات خود را به‌طور جزئی یا کلی متوقف کند.

محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان پس از آنکه تهران اعلام کرد سطح غنی‌سازی خود را افزایش خواهد داد، خاطر نشان کرد: ایران اکنون در حال برداشتن دور دوم گام‌های جبرانی خود طبق پاراگراف ۳۶ برجام است. ما این حق را برای خود محفوظ می‌دانیم که به اتخاذ اقدامات جبرانی قانونی در چارچوب برجام برای حفاظت از منافع خود در برابر تروریسم اقتصادی ایالات متحده ادامه دهیم.

ظریف همچنین تاکید کرد که تمامی این گام‌ها تنها در صورت پایبندی گروه E3 (انگلیس، فرانسه، آلمان) به تعهداتش قابل بازگشت خواهد بود.

عباس عراقچی معاون وزیر امورخارجه ایران نیز گفت: روند کاهش تعهدات در راستای حفظ برجام است، نه از بین بردن آن. ما بر این باوریم که برجام سندی معتبر و مهم است و خواهان ادامه آن هستیم اما خواسته‌های ما از این سند هم باید محقق شود و چون این اتفاق نیفتاده ما در تعهدات‌مان تجدید نظر می‌کنیم.

طبق بند ۲۶ برجام، در صورت عدم پایبندی طرف مقابل به تعهداتش، ایران حق دارد اجرای تعهدات خود را به شکل کلی یا جزئی متوقف کند.

بر اساس بند ۳۶ برجام اگر موضوع اختلافی با طی مراحل این بند فیصله نیافت شاکی می‌تواند این امر را به عنوان مبنای توقف کلی و یا جزئی اجرای تعهداتش وفق برجام قلمداد کند و یا به شورای امنیت سازمان ملل ابلاغ کند که معتقد است موضوع مصداق "عدم پایبندی اساسی" به شمار می‌آید.


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: