3:22 عصر | ۱۴۰۰ چهارشنبه ۱ ارديبهشت
پرسش
کد خبر: 63236 تاریخ انتشار: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۹ خرداد - 10:56 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

4عضو حیاتی درگیر ویروس کرونا در بدن

مینا علی محمدی، متخصص نفرولوژی گفت: زمانی‌که صحبت از بیماری کرونا می‌شود اغلب افراد بر این باورند که این بیماری فقط ریه‌ها را درگیر می‌کند در حالی که کرونا توانایی درگیر کردن بسیاری از قسمت‌های حیاتی بدن از جمله مغز، قلب، پانکراس و کلیه‌ها را نیز دارد.
یک متخصص نفرولوژی گفت: کرونا علاوه بر ریه‌ها، توانایی درگیر کردن بسیاری از قسمت‌های حیاتی بدن از جمله مغز، قلب، پانکراس و کلیه‌ها را نیز دارد.

به گزارش برنا؛ مینا علی محمدی، متخصص نفرولوژی گفت: زمانی‌که صحبت از بیماری کرونا می‌شود اغلب افراد بر این باورند که این بیماری فقط ریه‌ها را درگیر می‌کند در حالی که کرونا توانایی درگیر کردن بسیاری از قسمت‌های حیاتی بدن از جمله مغز، قلب، پانکراس و کلیه‌ها را نیز دارد.

او در خصوص میزان درگیری کلیه‌ها در پی این بیماری ادامه داد: طبق مطالعات پژوهشگران خارجی، حدود ۵ هزار و ۵۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در بخش‌های بیمارستانی بستری هستند که از این تعداد، ۳۷ درصد دچار نارسایی کلیوی حاد شده اند و حدود ۱۷ درصد از این افراد نیازمند عمل دیالیز هستند؛ همچنین مهمترین یافته‌های آزمایشگاهی ناشی از افزایش میزان دفع پروتئین در ادرار و افزایش میزان املاح یا اوره است و تغییراتی همانند سدیم و پتاسیم نیز برای بیماران ایجاد می‌شود.

علی‌محمدی افزود: عمده‌ترین عواملی که می‌تواند باعث درگیری کلیه‌ها در جریان بیماری کرونا شود در نگاه اول، درگیری مستقیم با ویروس است، اما درگیری کلیه‌ها با درگیری آسیب ویروس به شدت کمتر بروز پیدا می‌کند و اگر بیمار دچار بدحالی شود، ارگان‌های دیگر بدن نیز می‌تواند درگیر شود یعنی کمبود اکسیژن ممکن است کلیه‌ها را درگیر و باعث ایجاد نارسایی کلیوی شود.


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: