8:34 عصر | ۱۳۹۹ چهارشنبه ۸ بهمن
پرسش
کد خبر: 65539 تاریخ انتشار: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۲ شهريور - 11:47 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

تراکنش های بیت کوین چگونه انجام می شوند؟

تراکنش‌ها در بیت کوین به صورت Peer to Peer یا نقطه‌ای انجام می‌پذیرند. سیستم نقطه‌ای به این معنی است که معامله، بین دو نفر و بدون هیچ واسطه یا مدیری انجام می‌شود و محدودیت‌هایی از قبیل کنترل و نظارت کشورها و بانک‌ها بر روی تراکنش‌های در مورد بیت کوین وجود ندارد. بیت کوین یک ارز بین‌المللی و فارغ از محدودیت کشورها می‌باشد و این سیستم، ممکن است بتواند نظام بانکی را از نو تعریف کند.

آیا بیت کوین هویت افراد را کاملا پنهان می کند؟

آدرس کیف پول بیت کوین یک فرد به نام یا هویت فرد بستگی ندارد و به همین دلیل تراکنش‌های بیت کوین به آسانی می‌توانند با هویت مجهول یا پنهان شده انجام گیرند. گیرنده‌ها و فرستنده‌های پول، هر یک به وسیله یک کد منحصر به فرد شناخته می‌شوند که آدرس کیف پول بیت کوین آن‌هاست.

با این حال، تمام اطلاعات و تاریخچه تراکنش‌های مالی و پرداختی یک کیف پول، در دفتر کلی عمومی به نام بلاک چین ذخیره می‌شوند و معاملات یک شماره کیف پول بیت کوین برای همه کاربران قابل نمایش است و هر کسی می‌تواند درستی تراکنش‌های یک فرد را در بلاک چین مشاهده نماید. بدین ترتیب به دلیل شفافیت در تراکنش‌ها، امکان سو استفاده مالی در شبکه بیت کوین بسیار کم است؛ اما در عین حال به دلیل همین مخفی بودن هویت افراد و همینطور عدم وجود یک شخص سوم نظارت کننده بر تراکنش‌ها، اشخاصی از طریق بیت کوین دست به اعمال خلاف قانون مانند خرید و فروش مواد مخدر و غیره می‌زنند و امکان ردگیری هویت آن‌ها وجود ندارد.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین چگونه تولید می شود؟

بیت‌ کوین‌ها مانند پول نقد چاپ نمی‌شوند بلکه طی فرآیندی به نام ماینینگ (Mining) یا استخراج بیت کوین، توسط کاربرانی به نام ماینر (Miner) تولید می‌گردند.

تراکنش‌های شبکه بیت کوین به وسیله کاربرانی تایید و در یک دفتر کل عمومی به نام بلاک چین ثبت می‌گردند. در واقع در فرآیند ماینینگ، ماینر با باز کردن کد یک بلاک، به تراکنش‌های انجام شده در بلاک‌های بلاک چین، دسترسی پیدا می‌کند و آن‌ها را برای سایر کاربران به نمایش می‌گذارد یا به عبارت دیگر آن را تایید می‌نماید.

شکستن کد بلاک، با حل کردن مساله ریاضی بسیار پچیده و دشواری انجام می‌شود و اولین ماینری که مساله را حل کند، قادر خواهد بود به بلوک بعدی زنجیره بلوک (بلاک چین) برود و مقداری بیت کوین جدید یا استخراج شده را به عنوان جایزه دریافت نماید. این روند به صورت یک زنجیره ادامه می‌یابد تا تمامی بیت‌ کوین‌ها استخراج شوند. در نتیجه همیشه برای تایید تراکنش‌های بیت کوینی انگیزه وجود دارد زیرا برای هر گونه تایید تراکنش‌ها در بیت کوین، جایزه ای وجود دارد که همانا تولید و به دست آوردن بیت کوین‌های جدید توسط ماینرها می‌باشد.

بدین ترتیب هر فردی که به اینترنت و سخت افزار کامپیوتری مناسب، که ممکن است بسیار گران و تخصصی باشد، برای استخراج بیت کوین دسترسی دارد، قادر به شرکت در انجام فرآیند ماینینگ خواهد بود.

چه تعداد بیت‌ کوین‌ در جهان وجود دارد؟

تعداد بیت‌ کوین‌ها محدود است. فقط ۲۱ میلیون بیت کوین در شبکه وجود دارد که پس از اینکه همگی آن‌ها در فرآیند ماینینگ استخراج شوند، تمام می‌شوند و تراکنش‌ها با خرید و فروش بیت کوین‌های موجود ادامه خواهند یافت. همین امر باعث گران‌تر شدن تقریباً همیشگی بیت کوین می‌شود. زیرا عرضه آن محدود است ولی تقاضای آن می تواند نامحدود باشد. با این حال، هر سکه بیت کوین می‌تواند به بخش‌های کوچک‌تری نیز تقسیم شود که کوچک‌ترین واحد آن ۱۰۰ میلیونیم یک بیت کوین می‌باشد و ساتوشی نام دارد.

 

 سر خط اخبار 

نرخ ارز سامانه سنا آخرین تغییرات تا ١٣٩٩/٠٦/١٢

 

چرا توافق ابوظبی - تل‌آویو دوام نمی‌آورد؟نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: