5:26 صبح | ۱۴۰۰ شنبه ۲۸ فروردين
پرسش
کد خبر: 64897 تاریخ انتشار: ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۳ مرداد - 8:58 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی
دیوان بین المللی دادگستری اعلام کرد:

بررسی مجدد پرونده شکایت ایران از آمریکا

چندی قبل سفیر ایران در لاهه با اشاره به تاثیر منفی تحریم‌های آمریکا بر تامین دارو و درمان مصدومان سلاح شیمیایی اعلام کرد که این تحریم ها روند درمان این مصدومان را با دشواری مواجه کرده است.

دیوان بین المللی دادگستری اعلام کرد پرونده شکایت ایران از آمریکا را از اواسط ماه سپتامبر به مدت یک هفته مورد بررسی قرار می‌دهد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، دیوان بین المللی دادگستری اعلام کرد جلسات مجازی و حضوری رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا در موضوع «عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوق کنسولی میان ایران و آمریکا» را از ۱۴ سپتامبر (۲۴ شهریور) آغاز می‌کند.

این نهاد قضایی بین المللی موضوع شکایت ایران از آمریکا در موضوع عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوق کنسولی میان ایران و آمریکا را به صورت مجازی و حضوری بررسی می‌کند.

مجموعه نشست‌های دیوان بین‌المللی دادگستری که به دلیل شیوع بیماری «کرونا» به صورت ویدئو کنفرانس و در حضور نمایندگان دو کشور برگزار می‌شوند، تا یک هفته یعنی ۲۱ سپتامبر  (۳۱ شهریور) ادامه خواهد داشت.
این جلسات به صورت مستقیم در وب سایت دادگاه و وب سایت سازمان ملل قابل مشاهده است.
جمهوری اسلامی ایران در پی اعمال مجدد تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه ایران، این اقدام را نقض معاهده مودت ۱۹۵۵ خوانده و از واشنگتن شکایت کرده که رای پیشین این دیوان، در مورد این پرونده با مخالفت آمریکا مواجه شد و ادامه جلسات با هدف بررسی علت مخالفت مذکور برگزار می‌شود.

دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه در نشست قبلی بخشی از تدابیر درخواستی ایران را پذیرفته و آمریکا را به رفع محدودیت‌های انسان‌دوستانه، کشاورزی و هوانوردی ملزم کرد.
گفتنی است، چندی قبل سفیر ایران در لاهه با اشاره به تاثیر منفی تحریم‌های آمریکا بر تامین دارو و درمان مصدومان سلاح شیمیایی اعلام کرد که این تحریم ها روند درمان این مصدومان را با دشواری مواجه کرده است.


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: