7:29 صبح | ۱۴۰۰ دوشنبه ۲۷ ارديبهشت
پرسش
کد خبر: 64839 تاریخ انتشار: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۸ مرداد - 12:43 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی
رئیس دفتر رئیس جمهور:

تصمیمات بانک مرکزی براساس نظرات شورای فقهی این بانک است/ کنکور برگزار می‌شود

رئیس دفتر رئیس جمهور در رابطه با شبهات فقهی که در مورد این وام اظهار شده است، تصریح کرد: موضوعی اخیراً مطرح شده راجع به اینکه ممکن است از نظر فقهی اشکال داشته باشد با توجه به اینکه این قبیل اقدامات براساس سیاست‌هایی است که بانک مرکزی به بانک‌ها ابلاغ می‌کند. در بانک مرکزی شورای فقهی داریم و آنچه که شورای فقهی بانک مرکزی تصمیم می‌گیرد و اجرا می‌شود همان چیزی است که ما هم به آن اعتقاد داریم.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: در بانک مرکزی شورای فقهی داریم و آنچه که شورای فقهی بانک مرکزی تصمیم می‌گیرد و اجرا می‌شود


به گزارش برنا، محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور در رابطه افزایش اجاره مسکن گفت: در این زمینه دو اقدام کردیم که اقدام اول این بود که در جلسه ستاد ملی کرونا این موضوع را وزرات راه  بررسی کرد و پیشنهادی در رابطه با آن ارائه داد.

او افزود: آن پیشنهاد این بود که برای شهر تهران حداکثر بیشتر از 25 درصد اجاره‌ها نمی‌تواند افزایش یابد البته  به این معنی نیست که حتما باید 25 درصد باشد یعنی باید زیر 25 درصد باشد. برای کلانشهرها تا 20 درصد می تواند افزایش پیدا کند  و زیر 20 درصد می تواند باشد و برای شهرهای دیگر 15 درصد.

واعظی ادامه داد: این پیشنهاد تصویب شد و هم به قوه قضاییه و همه بخش‌ها ابلاغ شد که توانست  آرامشی به وجود آورد. از سوی دیگر برای همین افزایش 25 درصد در تهران یا شهرهای دیگر باتوجه به شرایط پیش آمده ناشی از کرونا، برخی از مردم نیازمند باشند به همین دلیل دولت 20 هزار میلیارد تومان به با بهره پایین 13 درصد به بانک‌ها  تخصیص داد ، که اگر تمایل داشته باشند به جای اینکه کرایه‌های بالا بدهند این کار را انجام دهند. لذا الان مردم دارند پیام می زنند برای وزارت راه و یک سامانه ای هم طراحی شده که به بانک ها معرفی شوند.

رئیس دفتر رئیس جمهور  در رابطه با شبهات فقهی که در مورد این وام اظهار شده است، تصریح کرد: موضوعی اخیراً مطرح شده راجع به اینکه ممکن است از نظر فقهی اشکال داشته باشد با توجه به اینکه این قبیل اقدامات براساس سیاست‌هایی است که بانک مرکزی به بانک‌ها ابلاغ می‌کند. در بانک مرکزی شورای فقهی داریم و آنچه که شورای فقهی بانک مرکزی تصمیم می‌گیرد و اجرا می‌شود همان چیزی است که ما هم به آن اعتقاد داریم.

واعظی درباره برگزاری کنکور سراسری گفت: اگر فکر می‌کردیم که وضعیت ما در یک تا دو ماه آینده بهتر از امروز می‌شود، ممکن بود آزمون سراسری را به تاخیر بیاندازیم که البته تاکنون با وجود تاخیر انداختن هم عملا وضعیت بهتر از گذشته نشده است.  

رئیس دفتر رئیس جمهور، داوطلبان کنکور را به دوگروه تقسیم کرد، گفت: گروه اول داوطلبانی هستند که درس خوانده‌اند و آمادگی کامل داشته و به خود اطمینان دارند و دولت و وزارت علوم را تحت فشار قرار داده اند که کنکور زودتر برگزار شود، از طرف دیگر گروهی هستند کمتر درس خوانده‌اند و به دنبال افزایش فرصت بوده تا بیشتر مطالعه کنند و درخواست دارند که کنکور به تاخیر بیفتد.

واعظی اقدامات وزارت بهداشت برای دستورالعمل‌های بهداشتی برگزاری آزمون را فوق العاده توصیف کرد و گفت: وزارت بهداشت دستور العمل‌های بهداشتی را تدوین کرد و بجای آن که کنکور در ۲ روز برگزار شود، کنکور در ۴ روز برگزار می‌شود. تمام محل برگزاری آزمون ضدعفونی می‌شود و فاصله اجتماعی  میان شرکت‌کنندگان که باید ۱.۲ متر باشد بیشتر از این طراحی شده است ورودی‌ها و خروجی ها نباید تجمع ایجاد شود.  

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: دولت، وزیر علوم و وزیر بهداشت دانش آموزان کنکوری را مانند فرزندان خود می‌دانند و برای سلامتی آنها نگران هستند و با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی کنگور برگزار می‌شود.


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: