2:45 صبح | ۱۴۰۰ يکشنبه ۲۲ فروردين
پرسش
کد خبر: 65106 تاریخ انتشار: ۱۳۹۹ شنبه ۲۵ مرداد - 7:43 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی
واکنش شدید ایران، ترکیه و محورهای مقاومت به توافق امارات و اسرائیل

خیانت عربی

بیانیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ابراز اطمینان کرده است که تاریخ نشان خواهد داد چگونه این اشتباه راهبردی از سوی رژیم صهیونیستی، و این خنجری که به ناحق از سوی امارات بر پشت مردم فلسطین و بلکه کلیه مسلمانان وارد آمد، برعکس منجر به تقویت محور مقاومت شده و اتحاد و همبستگی علیه رژیم صهیونیستی و مرتجعین منطقه را به اوج خواهد رساند.

 رژیم صهیونیستی با حمایت آمریکا در خاورمیانه در حال یارگیری است. پنج‌شنبه هفته گذشته، امارات متحده عربی با میانجی‌گری واشنگتن رسما روابط سیاسی خود را با تل‌آویو عادی کرد. این اتفاق اما با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شد. بسیاری از گروه‌های مقاومت منطقه که سال‌هاست در حمایت از مردم فلسطین فعالیت می‌کنند این توافق را محکوم کردند، اما در مقابل بسیاری از کشورهای عربی که چند سالی است به طور غیر رسمی با رژیم صهیونیستی همکاری می‌کنند، سکوت اختیار کردند. در همین حال مصر از این توافق حمایت کرد. با این حال ایران رسما این توافق را محکوم کرد و بسیاری از مقامات جمهوری اسلامی این اقدام دولت امارات را به نوعی خیانت تعبیر کردند. دولت امارات در سال‌های اخیر روابط خود را با تهران گسترش داده بود، حالا این اتفاق به جدایی امارات از ایران نیز تفسیر می‌شود.

آمریکا، امارات و رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه با انتشار یک بیانیه مشترک سه‌جانبه از عادی‌سازی روابط میان ابوظبی و تل‌آویو خبر داده و جزئیات آن را اعلام کردند. در این بیانیه که در تارنمای کاخ سفید منتشر شد، آمده است:«دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل و شیخ محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی و معاون فرمانده عالی امارات متحده عربی امروز صحبت کرده و برای عادی‌سازی کامل روابط میان اسرائیل و امارات به توافق رسیدند.»
این بیانیه مدعی است:«این پیشرفت دیپلماتیک تاریخی موجب پیشبرد صلح در منطقه خاورمیانه شده و شاهدی بر نگرش و دیپلماسی جسورانه این سه رهبر و شجاعت امارات و اسرائیل برای ایجاد مسیری جدید است که پتانسیل عظیمی در منطقه آزاد خواهد کرد.»
در بیانیه آمده است:«هیأت‌هایی از رژیم صهیونیستی و امارات در هفته‌های آینده دیدار خواهند کرد تا توافقنامه‌های دوجانبه در زمینه سرمایه‌گذاری، گردشگری، پروازهای مستقیم، امنیت، مخابرات، فناوری، انرژی، خدمات بهداشتی، فرهنگی، محیط زیست، ایجاد سفارتخانه و سایر حوزه‌های دارای منافع متقابل را امضا کنند.»
این بیانیه حاکی است:«در نتیجه این پیشرفت دیپلماتیک و به درخواست ترامپ و با حمایت امارات، رژیم صهیونیستی اعلام حاکمیت بر مناطقی را که در «چشم‌انداز صلح» رئیس جمهوری آمریکا تشریح شده است، تعلیق خواهد کرد و اکنون تلاش‌هایش را بر توسعه روابط با سایر کشورهای جهان عرب و اسلام متمرکز خواهد کرد. آمریکا، اسرائیل و امارات یقین دارند که پیشرفت دیپلماتیک، دیگر با سایر کشورها ممکن است و با یکدیگر برای رسیدن به این هدف همکاری خواهند کرد.»
در بیانیه‌ای که در توئیتر ترامپ نیز منتشر شده، آمده است که «امارات و رژیم صهیونیستی فوراً همکاری در زمینه درمان کرونا و توسعه واکسن آن را گسترش داده و تسریع خواهند کرد.
بر اساس این سند، عادی‌سازی روابط و دیپلماسی صلح‌آمیز، دو نمونه از قابل اعتمادترین و لایق‌ترین شرکای منطقه‌ای آمریکا را در کنار هم قرار خواهد داد. اسرائیل و امارات به ایالات متحده ملحق خواهند شد تا «دستور کار راهبردی برای خاورمیانه» را به منظور توسعه همکاری دیپلماتیک، تجاری و امنیتی آغاز کنند. اسرائیل و امارات در کنار آمریکا نگرش مشابهی در مورد فرصت‌های منطقه و همچنین تعهد مشترکی به ارتقای ثبات از طریق همکاری دیپلماتیک، افزایش ادغام اقتصادی و هماهنگی‌های امنیتی نزدیک‌تر دارند.
این بیانیه با اشاره به ‌این‌که «این طرف‌ها تلاش‌های خود را در این زمینه برای دستیابی به یک راه‌حل عادلانه، جامع و پایدار در مناقشه اسرائیل و فلسطین ادامه خواهند داد» افزود: نخست‌وزیر نتانیاهو و شیخ محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی مراتب تشکر عمیق خود را از رئیس جمهوری ترامپ به دلیل تعهد وی به صلح در منطقه و رویکرد عمل‌گرایانه و منحصر به فردی که در پیش گرفته است، ابراز می‌کنند.
 
اقدام ننگین ابوظبی
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه‌ای قاطعانه و رسما اقدام ابوظبی را محکوم کرد. در این بیانیه‌ ضمن محکومیت شدید برقراری روابط دیپلماتیک میان امارات متحده عربی و رژیم صهیونیستی، این اقدام را یک حماقت راهبردی از سوی ابوظبی و تل‌آویو دانست که بدون تردید حاصل آن تقویت محور مقاومت در منطقه خواهد بود.
در این بیانیه تأکید شده است که مردم مظلوم فلسطین و همه ملت‌های آزاده جهان هرگز عادی‌سازی روابط با رژیم غاصب و جنایت پیشه اسرائیل، و همداستانی با جنایات آن رژیم را نخواهند بخشید. بدون تردید خون‌های بناحق ریخته شده هفت دهه مقاومت برای آزادی سرزمین مقدس فلسطین و قبله اول مسلمین، دیر یا زود گریبان خیانتکاران به آرمان فلسطین را خواهد گرفت.
در ادامه این بیانیه آمده است؛ جمهوری اسلامی ایران اقدام ننگین ابوظبی برای عادی‌سازی رابطه با رژیم جعلی، نامشروع و ضد بشری صهیونیستی را اقدامی خطرناک دانسته و با هشدار نسبت به هر گونه دخالت رژیم صهیونیستی در معادلات منطقه خلیج‌فارس، اعلام می‌نماید که دولت امارات و دیگر دولت‌های همراه باید مسئولیت تمامی عواقب این اقدام را بپذیرند.
بیانیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ابراز اطمینان کرده است که تاریخ نشان خواهد داد چگونه این اشتباه راهبردی از سوی رژیم صهیونیستی، و این خنجری که به ناحق از سوی امارات بر پشت مردم فلسطین و بلکه کلیه مسلمانان وارد آمد، برعکس منجر به تقویت محور مقاومت شده و اتحاد و همبستگی علیه رژیم صهیونیستی و مرتجعین منطقه را به اوج خواهد رساند.
وزارت امور خارجه در پایان این بیانیه به حاکمانی که از قصرهای شیشه‌ای خود چنگ به صورت فلسطینیان و دیگر مردم مظلوم منطقه مثل یمن می‌کشند، توصیه کرده است که به خود آیند و در تشخیص دوستان و دشمنان خود به بیراهه نروند.
 
واکنش ترکیه
سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه توافق امارات متحده عربی برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را خیانت به مردم فلسطین خواند. «ابراهیم کالین» پنجشنبه شب در توئیتی نوشت: تاریخ، ناکامی کسانی را که به ملت و آرمان فلسطین خیانت کردند، ثبت خواهد کرد. همچنین رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روزگذشته اعلام کرد که ممکن است ترکیه در روابط خود با امارات تجدید نظر و قطع کند.
در همین حال تشکیلات خودگردان فلسطین پنجشنبه شب ضمن محکوم کردن توافق امارات متحده عربی با رژیم صهیونیستی برای عادی‌سازی روابط، خواستار نشست فوری اتحادیه عرب و سازمان همکاری‌های اسلامی برای مخالفت با آن شد.
به گزارش الجزیره، در بیانیه ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین آمده است: اقدام امارات متحده عربی خیانت به قدس، مسجدالاقصی و مسأله فلسطین بوده و به معنای به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل است.
تشکیلات خودگردان فلسطین، خواستار عقب‌نشینی فوری ابوظبی از این توافق شد و اعلام کرد: تعلیق اشغال غیر قانونی اراضی فلسطین به بهانه عادی‌سازی امارات و استفاده از مسأله فلسطین به عنوان پوششی برای این هدف، قابل قبول نیست.
ریاست فلسطینی همچنین از سران کشورهای عربی خواسته است تا تسلیم فشارهای آمریکا نشده و در مسیری که امارات متحده عربی گام برداشته، حرکت نکنند. تشکیلات خودگردان فلسطین تأکید کرده است؛ کشور امارات یا هر طرف دیگری حق ندارد که به نیابت از ملت فلسطین صحبت کند و هیچ‌کسی اجازه ندارد در امور فلسطین و یا در مورد حقوق مشروع این ملت دخالت کند. ریاست تشکیلات خودگردان از جامعه جهانی خواسته است تا به قوانین بین‌المللی، قطعنامه‌ها و تصمیمات بین‌المللی به عنوان اصل اساسی برای حل نزاع فلسطینی- اسرائیلی پایبند باشند.
از سوی دیگر تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که سفیر خود در امارات متحده عربی را به دنبال اقدام ابوظبی برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی فرا خوانده است.
 
 همدلی


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: