11:08 عصر | ۱۴۰۰ يکشنبه ۲۲ فروردين
پرسش
کد خبر: 64614 تاریخ انتشار: ۱۳۹۹ دوشنبه ۲۳ تير - 6:44 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی
گزارشگر ویژه سازمان ملل:

اگر مسئولی هم رده قاسم سلیمانی در غرب ترور می شد آن کشور این اقدام را اعلان جنگ تلقی می‌کرد

ترور سردار سلیمانی تحولی مهم در عرصه حقوق بین الملل و روابط یین الملل بود و اگر مسوولی مانند وی در یکی از کشورهای غربی هدف چنین حمله ای قرار می گرفت ، آن کشور این اقدام را اعلان جنگ تلقی می‌کرد.

 گزارشگر ویژه سازمان ملل ترور فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را نقض حقوق بین الملل برشمرد و گفت: ترور سردار سلیمانی قتل خودسرانه ای بود که واشنگتن مسوولیت آن را بر عهده دارد.


«اگنس کالامارد» در گفت وگو با شبکه خبری المیادین افزود: آمریکا با ترور سپهبد قاسم سلیمانی، منشور ملل متحد را نقض کرد.

وی افزود: ادعای آمریکایی ها مبنی بر اینکه ترور سلیمانی برای دفاع از خود بوده است، ثابت نمی کند که وی در صدد حمله یا برنامه ریزی برای حمله قریب الوقوع بوده است.

گزارشگر ویژه سازمان ملل افزود: معتقدم آمریکا در اثبات اینکه حمله این کشور دفاع از خود بوده است نیز، شکست خورد.

کالامارد اظهار داشت که که آمریکا اصل حاکم بر روابط بین المللی و حقوق بین الملل را خدشه دار کرد.

وی خاطرنشان کرد که جامعه بین الملل با یک احتمال بسیار خطرناکی روبه روست مبنی که حمله به سپهبد سلیمانی سرآغاز حمللات علیه مسوولان کشورها باشد. 
گزارشگر ویژه سازمان ملل افزود: ما با این واقعیت روبه رو هستیم که ادامه این قبیل حملات به جنگ بیانجامد.  
کالامارد گفت: ترور سردار سلیمانی  تحولی مهم در عرصه حقوق بین الملل و روابط یین الملل بود و اگر مسوولی مانند وی در یکی از کشورهای غربی هدف چنین حمله ای قرار می گرفت ، آن کشور این اقدام را اعلان جنگ تلقی می‌کرد.
وی در پاسخ به پرسشی درباره سرانجام این گزارش و به نتیجه رسیدن آن گفت: نقش من ارائه حقیقت به مسوولان ذیربط است. من اختیاری برای اعمال تحریم علیه حکومت ها ندارم.
گزارشگر ویژه سازمان ملل پنجشنبه گذشته  (۱۹ تیر ) نیز با ایراد سخنانی در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، ترور سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط رژیم آمریکا را نقض قوانین بین المللی خواند و تصریح کرد؛ در این عملیات یک مقام بلندپایه ایران که یک کشور با حق حاکمیت است، هدف قرار گرفت. 
کالامارد پیشتر هم ترور فرمانده نیروی قدس را نقض هنجارهای بین‌المللی در عملیات نظامی فرامرزی توصیف و تصریح کرده بود که اقدام واشنگتن، بدعت خطرناکی را به جای گذاشته که دستمایه بروز فجایع بیشتر خواهد بود.
سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق به همراه ۸  نفر دیگر بامداد روز جمعه (۱۳ دی ۱۳۹۹) در مسیر فرودگاه بغداد به دستور «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا و با پهپادهای وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) ترور شدند و به شهادت رسیدند.


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: