8:42 صبح | ۱۳۹۸ سه شنبه ۶ اسفند
کد خبر: 60234 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ شنبه ۲۶ مرداد - 7:50 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

۴۱ میلیارد دلار برای ۳۵۰ پروژه اختصاص یافت

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: بیش از ۴۱ میلیارد دلار از ورودی‌های مربوط به صندوق توسعه ملی برای اجرای ۳۵۰ طرح ارزی در بخش‌های خصوصی، نهادهای غیردولتی و تعاونی‌ها اختصاص داده شد.

به گزارش گفتگونیوز «محمد خدابخشی» روز شنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: از ۴۱ میلیارد دلار مذکور ۳۹.۷ میلیارد دلار آن نزد بانک مرکزی به منظور اجرای پروژه‌ها مسدود شده و اعتباری بالغ بر ۱۹ میلیارد دلار با همکاری بانک مرکزی و بانک‌های عامل پرداخت شده است که مابقی آن نیز در حال پرداخت است.

وی در تشریح  نشست امروز کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: نخستین دستور کار کمیسیون بررسی گزارش عملکرد صندوق توسعه ملی با حضور مدیرعامل و اعضای هیات مدیره صندوق، نمایندگان دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌ها بود.

نماینده مردم الیگودرز با بیان اینکه گزارش منابع و مصارف صندوق توسعه ملی در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مورد بررسی قرار گرفت، افزود: براساس گزارش ارائه شده، بیش از ۴۱ میلیارد دلار از ورودی‌های مربوط به صندوق توسعه ملی برای اجرای ۳۵۰ طرح ارزی در بخش‌های خصوصی، نهادهای غیردولتی و تعاونی‌ها اختصاص داده شد.

وی اظهار کرد:  از ۴۱ میلیارد دلاری که از صندوق توسعه ملی برای اجرای پروژه‌ها تخصیص داده شده ۲۳.۷ میلیارد دلار به بخش خصوصی، ۹۶ میلیون دلار بخش تعاونی و ۱۵.۳ میلیارد دلار بخش عمومی غیردولتی پرداخت شده است.

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه ۷ میلیارد دلار به ریال تبدیل شده و برای اجرای طرح‌ها به بخش غیردولتی پرداخت شد، ادامه داد: علاوه بر اعتبارات مذکور ۱۱.۳ میلیارد دلار برای اعطای تسهیلات جهت اجرای طرح‌های تنظیم آب های مرزی کشور، طرح های احیا و توسعه اراضی کشاورزی در استان‌های خوزستان و ایلام، انتقال آب به اراضی سیستان و بلوچستان و چند منطقه دیگر پرداخت شد.

وی بیان کرد: پرداخت صندوق توسعه ملی براساس قوانین و مقررات مربوطه و با اخذ اذن از مقام معظم رهبری صورت می گیرد.

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در تشریح دومین دستور کار کمیسیون متبوعش، تصریح کرد: طرح تامین منابع مالی شوراهای اسلامی روستا، بخش، شهر، شهرستان و استان با حضور رییس شورای عالی استان‌ها و نمایندگان وزارت کشور در جلسه امروز مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت کلیات طرح مذکور تصویب شد و جزییات آن در جلسات آینده بررسی می شود.

وی گفت: براساس طرح تامین منابع مالی شوراهای اسلامی روستا، بخش، شهر، شهرستان و استان، منابع لازم برای حق الجلسه مورد نیاز برای تشکیل جلسات شورای بخش و شورای شهرستان ها پیش بینی می‌شود، در حال حاضر این جلسات به دلیل عدم پرداخت حق الجلسه، کمتر تشکیل می‌شود.

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس خاطرنشان کرد: کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در سومین دستور کار طرح الحاق یک جزء به بند(الف) ماده ۳۱ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور را بررسی و آن را تصویب کرد که براساس این طرح رییس شورای اسلامی استان بدون حق رای در جلسات شورای برنامه ریزی استان شرکت می‌کند.

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,مجلس,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: