2:29 عصر | ۱۴۰۰ جمعه ۱۷ ارديبهشت
پرسش
کد خبر: 62709 تاریخ انتشار: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۴ ارديبهشت - 11:27 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

حمله به سفارت انگلیس از جیب بیت‌المال!

گفتگونیوز/ گروه سیاسی: چند روز پیش بود که خبری مبنی بر پرداخت بیش از یک میلیون پوند به انگلیس بابت غرامت حمله به سفارت این کشور در تهران منتشر شد؛ در پی انتشار این خبر احمد مازنی نماینده اصلاح‌طلب مجلس از وزیر خارجه خواست درباره پرداخت خسارت آثار هنری تخریب شده در حمله به سفارت انگلیس روشنگری کند.

او با اشاره به تخریب چند اثر هنری متعلق به اموال دولت انگلیس در حمله افراد خودسر به سفارت این کشور در سال ۹۰ گفت که خبرهایی منتشر شده که این آثار پس از ترمیم به سفارت بریتانیا در تهران برگشت داده شده و مبلغ یک میلیون و 300 هزار پوند معادل 27 میلیارد تومان هزینه خودسری عوامل خودسر از جیب ملت پرداخت شده است.

البته یک روز بعد محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان پرداخت غرامت از سوی ایران به واسطه تخریب آثار فاخر موجود در سفارت انگلیس را رد کرد و گفت: در این رابطه مقرراتی در حقوق بین‌الملل وجود دارد و دولت ایران اعلام کرده که حفظ و حراست از سفارت‌ خانه‌های خارجی در ایران تعهد دولت ما است و همه مقامات کشور نیز براین نکته تاکید دارند.

او گفت که در رابطه با جزئیات این موضوع باید طرفین مذاکره کنند و هنوز هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

حمله به سفارت بریتانیا در سال ۹۰ پس از آن صورت گرفت که در پی تحریم بانک مرکزی ایران از سوی وزارت دارایی بریتانیا، مجلس شورای اسلامی طرح کاهش روابط دو کشور را تصویب کرد.

آذر ماه سال ۹۰ جمعی از معترضان تندرو به سفارت انگلیس حمله کردند، پیش از آن البته در موارد متعددی تجمعات ضدانگلیسی توسط گروه‌های معترض مقابل سفارت انگلیس در خیابان فردوسی و همچنین باغ سفارت انگلیس در قلهک برگزار شده بود و یک بار هم به باغ سفارت حمله شده بود. 

اولین بار بعد از انقلاب اسلامی، پس از تسخیر سفارت آمریکا در سال ۵۸ بود که عده ای به سفارت انگلیس در تهران حمله کردند و برای ساعاتی آن را تسخیر کردند که با دخالت ماموران، اشغال کنندگان به بیرون رانده شده و این غائله با هزینه کمی به پایان رسید. البته دولت انگلیس در پی این اقدام به دلیل عدم وجود امنیت، سفارت خود را به صورت رسمی تعطیل و سفارت سوئد را حافظ منافع خود معرفی کرد.

حمله به سفارت انگلیس در آذر سال ۹۰ اما تا حدی بالا گرفت. ششم آذر بود که نمایندگان مجلس هشتم طرحی دوفوریتی برای کاهش سطح روابط تهران و لندن از سفیر به کاردار تصویب کردند. همچنین شهرداری تهران به دلیل تخلف سفارت انگلیس در باغ قلهک در قطع درختان این باغ، انگلیسی ها را یک میلیارد و۶۰۰میلیون تومان جریمه کرد. وزیر دارایی انگلیس هم یک هفته پس از جریمه شهرداری تهران، از تحریم های جدید علیه ایران خبر داد.

در همین فضا بود که گروهی برای اعتراض به سیاست‌های انگلیس مقابل سفارت این کشور در تهران تجمع کردند؛ اما این تجمع رنگ و بوی دیگری داشت. عده ای از تجمع‌کنندگان از دیوار سفارت بالا رفته و وارد محوطه شدند، آنها وارد ساختمان‌های سفارت شدند، مدارکی را سوزاندند، روی دیوارها شعار نوشتند و پرچم‌های بریتانیا و تصاویر ملکه الیزابت را پاره کردند.

حسین الله کرم از فعالان انصار حزب الله بعدها گفته بود که این حمله با دستور محمود احمدی نژاد به معترضان مبنی بر ترک سفارت، خاتمه یافت.

در پی این حمله انگلستان سفارت خود را تعطیل کرد و در اقدامی متقابل خواستار ترک خاک انگلیس از سوی دیپلمات های ایرانی شد. همچنین سفارت عمان در لندن و سفارت سوئد در تهران به ترتیب به عنوان حافظان منافع ایران و انگلیس معرفی شدند. البته تعطیلی سفارت‌ به انگلیس محدود نشد و چند کشور اروپایی در همبستگی با انگلیس سفرایشان را فراخواندند و بعضا برای مدتی سفارتخانه‌های خود در تهران را تعطیل کردند. چند ماه بعد هم کانادا سفارت خود در تهران را تعطیل کرد و سفیر خود را فراخواند.

پس از این حمله بود که یک سخنگوی وزارت امور خارجه انگلیس با تأکید بر گسترده بودن تخریب اموال این کشور درتهران گفت: «ما طبق کنوانسیون وین خواستار پرداخت غرامت هستیم، اما هنوز زود است که در مورد میزان قطعی خسارت وارده صحبت کنیم.»

روزنامه «تلگراف» نیز پس از این اقدام گزارش داد که دولت بریتانیا در پی حمله به سفارت‌خانه‌ی این کشور و اقامتگاه دیپلماتیک و مرکز فرهنگی بریتانیا در تهران، از جمهوی اسلامی ایران غرامت می‌خواهد و میزان خسارت وارده به اموال دیپلماتیک این کشور در ایران بیش از یک میلیون پوند تخمین زده می‌شود. تابلوهای نقاشی ارزشمند، فرش، مبلمان، جواهرات، اشیای قیمتی، دستگاه‌های الکترونیک و چند خودروی اداری از جمله اموالی هستند که تخریب یا ربوده شدند.

دولت انگلیس یک سال بعد از این حادثه سیاهه‌ای از مشخصات نقاشی‌هایی که در جریان حمله به سفارت در تهران نابود شدند را منتشر کرد. در این گزارش عنوان شده بود که تابلوی نقاشی به ارزش یک میلیون پوند، فقط یکی از شش آثار هنری است که انگلیس، هنگام زیر و رو شدن سفارت خود در تهران، آنها را از دست داد. این تابلو از چهره فتحعلی شاه، دومین پادشاه سلسله قاجار در ایران است که در فاصله سالهای 1797 تا 1834 میلادی حکومت می کرده است. کار تکمیل این تابلوی نقاشی در سال 1823 میلادی به پایان رسید. این نقاشی رنگ روغن به ابعاد یک و نیم متر را شخص پادشاه ایران در اوایل سده نوزده میلادی به سفیر وقت انگلیس در کشورش اهداء کرده بود. 

رهبر انقلاب مرداد ماه سال ۹۱ نسبت به این حمله واکنش نشان دادند و در دیدار فعالان دانشجویی، با اشاره به ورود چند ماه پیش دانشجویان به سفارت انگلیس گفتند: « در قضیه اخیر اشغال آن سفارت خبیث، احساسات جوانان درست بود ولی رفتنشان (به داخل سفارتخانه) درست نبود. من اجتماعات دانشجویی را تأیید می‌کنم، اما با تندروی در این اجتماعات مخالفم.»

بعدتر محمود احمدی‌نژاد در آبان ۹۶ در اظهاراتی تلویحا حمله به سفارت انگلیس را اقدامی از پیش برنامه‌ریزی شده برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران و بسترسازی برای پذیرش تحریم‌های نفت و بانک مرکزی به بهانهٔ برنامهٔ هسته‌ای عنوان کرد. 

او در سخنانش به مدتی قبل از حمله به سفارت اشاره کرد و مدعی شده بود: «در جلسه‌ای سفیر انگلیس گفت هفته بعد در تهران اتفاقی می‌افتد که ورق به نفع آمریکا و انگلیس برمی گردد. این چه بود؟ اشغال سفارت انگلیس بود. منتهی من از اتفاقاتی که می‌افتاد می‌فهمیدم مثلا در مجلس  یک دفعه آمدند طرح کاهش روابط سیاسی با انگلیس را دادند، گفتیم این الان چه ضرورتی دارد؟ سفیرمان که آنجا نیست و آنجا ما کنسولگری داریم و آنها هم همینطور. دیگر یعنی چه کاهش روابط و چه موضوعیتی دارد که فضا را دارید داغ می کنید؟ این را دادند و بلافاصله بعدش هم اشغال سفارت. ما فهمیدیم که گل کار آن اشغال سفارت بود که بهانه را داد تا انگلیس ببرد و به تصویب اتحادیه اروپا برساند. ما دیدیم این که دارد خبرش را می‌دهد، همان اشغال سفارت است».

احمدی‌نژاد همچنین روایتی از زمان حمله دارد: «در برقی سفارت باز بوده و حافظه کامپیوترها از قبل خالی بوده. روشن و مشخص است که خودش در جریان است و طراحی خودشان است و به دست چه کسانی اجرا شده و چه کسانی زمینه را فراهم کردند و همکاری کردند! من در جلسه کاری بودم اتفاقا بحث درباره اقتصاد هم بود. من آمدم بیرون تلویزیون را زدم، دیدم مستقیم دارد اشغال سفارت انگلیس را نشان می دهد. این که رسانه ملی دارد مستقیم اشغال سفارت انگلیس را نشان می دهد خودش جای بحث دارد یعنی چه؟ به چه دلیل؟ این چه معنا دارد؟ بلافاصله زنگ زدم نیروی انتظامی گفتم این چه بساطی است مگر کشور صاحب ندارد؟ گفت نیروهای ما دارند برخورد می کنند و کنترل است. گفتم تلویزیون روشن است و ایستادند دارند نگاه می کنند، این ها می روند داخل و می آیند، این چه چیزی هست برو جمعش کن. بعد هم رفت و اوضاع را دید و گفت حالا جمعش می کنم بعد رفت و چه اتفاقاتی افتاد این ها را برای من گزارش کرد. خب چه کسانی این را طراحی کردند؟ چه کسانی تشویق کردند؟ انگلیس بلافاصله رفت اتحادیه اروپا. یادتان باشد چه جوی علیه ما در دنیا درست شد که ایرانی‌ها فلانند فلانند. برد آنجا تایید شد، تحریم بانک مرکزی و تحریم نفت. خب چه کسانی این کار را کردند».

ماهیت این حمله هر چه که بوده حالا آنچه از آن باقیمانده خسارتی هنگفت است که براساس قراردهای بین‌المللی باید از سوی ایران به انگلیس پرداخت شود؛ هزینه‌ای که بالطبع از جیب بیت‌المال پرداخت خواهد شد.نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: