11:34 صبح | ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۸ تير
کد خبر: 62976 تاریخ انتشار: ۱۳۹۹ سه شنبه ۱۳ خرداد - 6:38 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

فوتبال ایران غرق در باتلاق دست ساز تاج

مهدی تاج به عنوان رییس وقت فدراسیون با انعقاد قراردادی حیرت آور با ویلموتس، فوتبال ایران را در باتلاقی فرو برد که خودش خیلی زود برای رهایی از آن اقدام کرد اما تبعات مخرب این اتفاق در انتظار ایران است.

به گزارش گفتگونیوز، ماجرای قرارداد مارک ویلموتس و فدراسیون فوتبال، امروز به یکی از مهم ترین دغدغه های ورزشی ایران تبدیل شده؛ آن هم نه به خاطر فوتبالی بودن بلکه به این دلیل که شاید باعث ضرر میلیون یورویی ایران شود.

فدراسیون فوتبالی که اعلام کرده بود در قرارداد ویلموتس تمام جوانب را در نظر گرفته و یکی از بهترین قراردادهایش را منعقد کرده، امروز خود را در یک باتلاق می بیند؛ باتلاقی که سازنده آن یعنی مهدی تاج و همکارانش قبل از غرق شدن محل حادثه را ترک کردند!

 

 

مربی نجیب یا کلاهبردار؟

ویلموتس که تاج او را "مربی نجیب" می نامید خواستار غرامت 6 میلیون یورویی از فدراسیون فوتبال ایران شده که با توجه به شرایط موجود او می تواند صاحب یکی از بزرگترین غرامت های تاریخ فوتبال شود! چندروز پیش تاج برای ویلموتس از صفت دیگری استفاده کرد و عنوان کرد این مربی بلژیکی سر فدراسیون کلاه گذاشته است. البته رییس وقت فدراسیون فوتبال خیلی زود این گفته خود را تکذیب کرد!

فدراسیون فوتبال لایحه دفاعی خود را قبل از پایان سال 98 به فیفا ارسال کرد اما با توجه به شواهد، فیفا آن را رد کرده است. وکلای ویلموتس که به نظر می رسد تبحر بیشتری نسبت به تیم حقوقی فدراسیون دارند می توانند پرونده بزرگ را به نفع مُوَکل خود به پایان برسانند.

کمتر کسی تصور می کرد حدود یک سال بعد از انعقاد قرارداد با ویلموتس، ایران با این مربی بلژیکی دچار مشکل حقوقی بزرگی شود. حتی همان زمانی که قرارداد او و ایران فسخ شد مسئولان وقت فدراسیون و مخصوصا مهدی تاج به همه اطمینان خاطر دادند که هیچ مشکلی به وجود نمی آید و این پرونده بدون پرداخت غرامت و ضرر به فدراسیون مختومه می شود اما اصل قضیه هیچ شباهتی به حرف های تاج نداشت و ندارد.

 

 

چرا مدیران مقصر هیچ گاه بازخواست نمی شوند؟

مهدی تاج رییس وقت فدراسیون فوتبال نه فقط به خاطر این پرونده بلکه به دلیل اشتباهات بزرگ دوران کاری اش تا امروز مورد بازخواست قرار نگرفته و به نظر می رسد مسئولیت این اتفاق هم برگردن او نیست! البته وزارت ورزش هم هیچ موضع مقتدرانه ای در این راستا نداشته و گویی آن ها هم می دانند در صورت بررسی قرارداد ویلموتس خودشان هم از جمله متهمان ردیف اول خواهند بود.

با تمام این مسائل در روزهای گذشته اعلام شد قرارداد ویلموتسِ نجیب در سازمان بازرسی مورد بررسی قرار می گیرد تا خاطیان آن و همچنین نحوه پرداخت دو میلیون یورو به مربی مورد سوال قرار گیرد.

 

 

ایران بازهم یک پرونده بین المللی فوتبال را می بازد؟

با توجه به سوابق پرونده های حقوقی فوتبال تقریبا همه مطمئن هستند ایران بازنده بزرگ خواهد بود و به پرداخت این غرامت سنگین محکوم خواهد شد اما سوالی که پیش می آید این است که چه کسی پاسخگوی این اتفاق خواهد بود؟ حتی این پیش بینی می شود که درصورت برد ایران در این پرونده بازهم فدراسیون باید حدود یک میلیون یورو به ویلموتس و دستیارانش بپردازد.

در سال های اخیر هرگاه چنین اتفاقاتی رخ داده فقط پول های کلان از بیت المال خارج شده و خاطیان بدون اینکه به عنوان مقصر واقعی معرفی شوند حتی پاسخگو هم نبودند. حالا هم نوبت به مهدی تاج رسیده که گویی او هم بدون اینکه بابت اشتباهات بزرگ خود پاسخ بدهد، فدراسیون را ترک کرده است.

بیماری قلبی مهدی تاج به راحتی او را از باتلاقی که خودش ساخته بود نجات داد اما با توجه به هزینه های هنگفتی که صورت گرفته و احتمال پرداخت یک غرامت سنگین همه این توقع را دارند که تمام مقصران به صورت جدی مورد بازخواست قرار بگیرند و اگر هم نیاز بود مجازات شوند. قطعا اهالی فوتبال و البته افراد آشنا به حقوق می دانند چه اتفاق تاسف برانگیزی در این میان رخ داده است.

در حالی که با رفتن کی روش نه تنها فدراسیون بلکه وزارت ورزش هم به خاطر خلاصی از بسیاری حواشی خوشحال بودند اما حالا همه می دانند که نمایش آبرومندانه تیم ملی با چاشنی عصبانیت های گاه و بی گاه کی روش بسیار قابل تحمل تر از شرایط فعلی فوتبال ایران است که یا خطر تعلیق را پیش روی خود می بیند یا غرامت های میلیونی!

برچسب هابرچسب ها: گفتگونیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: