3:53 صبح | ۱۴۰۰ شنبه ۲۸ فروردين
پرسش
کد خبر: 64525 تاریخ انتشار: ۱۳۹۹ سه شنبه ۱۷ تير - 6:53 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

منتقدانِ برجام دچار نوعی بی‌انصافی و قضاوت نادرست هستند

برجام از نخستین روزهای شکل گیری به ویژه آغاز مذاکرات منتهی به برجام، یک مسئله سیاست داخلی در ایران هم بود که در حال حاضر به نظر می‌رسد که دست مایه رقابت‌های جناحی داخلی است. از این رو ترکیبی از این دو مسئله، منجر به این شده است که ارزش واقعیِ برجام به خوبی شناخته نشود و مردم نیز با جنبه های مثبتِ آن آشنا نشوند و یا اهمیت آن را دستِ کم بگیرند.

 تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی گفت: برجام برای ایران یک پیروزی است و گذر زمان به ویژه این که این دوران سخت را پشت سر گذاشتیم افراد بیشتری باز خواهند گشت و این موضوع را با ارفاق بیشتری بررسی خواهند کرد.


«دیاکو حسینی»، تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی، در پاسخ به این سوال که برجام تا چه حد توانسته شأن سیاسی ایران را در مجامع بین‌المللی و افکار عمومی جهان موفق جلوه دهد؟ به برنا گفت: در شرایطی که ایران در آن قرار دارد باید به این نکته هم توجه کرد که شاید از یک طرف فشارهای اقتصادی که به دلیل تحریم‌های ناشی از خروج آمریکا از برجام به مردم و زندگی روزمره ایرانیان وارد می‌شود موجب شده که ارزش برجام و فلسفه‌ای که پشتِ این توافقنامه از ابتدای این دولت وجود داشت، به خوبی دیده نشود.

او افزود: از سوی دیگر برجام از نخستین روزهای شکل گیری به ویژه آغاز مذاکرات منتهی به برجام، یک مسئله سیاست داخلی در ایران هم بود که در حال حاضر به نظر می‌رسد که دست مایه رقابت‌های جناحی داخلی است. از این رو ترکیبی از این دو مسئله، منجر به این شده است که ارزش واقعیِ برجام به خوبی شناخته نشود و مردم نیز با جنبه های مثبتِ آن آشنا نشوند و یا اهمیت آن را دستِ کم بگیرند.

دیاکو حسینی عنوان کرد: منتهی با گذشت زمان و هر چه تاریخ به جلو پیش برود و التهاب‌های این اوضاع اقتصادی نامطلوب به تدریج از بین برود و در عین حال رقابت‌های داخلی نیز به مسائل دیگر متمرکز شود در آن صورت به نظر می‌رسد آیندگان توجه بیشتری به ارزش برجام خواهند داشت و متوجه خواهند شد که این یک دستاورد و به گفته دکتر ظریف، یک سندِ افتخار ملی برای ایران بوده است.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی تاکید کرد: در حال حاضر، منتقدان دچار نوعی بی‌انصافی و قضاوت نادرست هستند و شاید به دلیل ناآگاهی و البته گاهی به دلیل مقاصدِ سیاسیِ عوامفریبانه، تلاش می‌کنند وضعیتِ موجودِ اقتصادی ایران که ناشی از تحریم‌های آمریکا است را مستقیما به کاستی‌ها و اشتباهات برجام مربتط کنند، در حالی که باید توجه کرد حتی اگر برجام وجود نداشت و اگر ایالات متحده آمریکا می‎‌خواست که چنین کاری انجام دهد و تحریم‌هایی به این شدت را وضع کند، وضعیت ایران همین وضعیتی بود که در حال حاضر شاهد آن هستیم. منتهی برجام کمک کرده به اینکه ایران می‌تواند با صراحت لهجه بیشتری با جهان سخن بگوید و حداقل نوعی شرمندگی را حتی در بین برخی کشورهای نزدیک به آمریکا شاهدیم. آنهایی که مجبور هستند تحریم‌ها را رعایت کرده هرچند برخلاف میل آن‌ها است اما ناگزیر هستند به اینکه در برابر قدرت آمریکا سر خَم کنند.

دیاکو حسینی با اشاره به اینکه اروپایی‌ها نوعی شرمندگی را در برابر ایران دارند، تصریح کرد: این شرمندگی به این دلیل است که ایران ثابت کرده است که به چندجانبه‌گرایی و توافقاتِ بین‌المللی پایبند است و همین موضوع، کار را برای آمریکا دشوارتر کرده است. می‌توان تصور کرد که بدون برجام، در حالی که ایران، شاید حرف زیادی در جهان نداشت، کشورهای مختلف، جسارت بیشتری در همراهی با آمریکا پیدا می‌کردند و ممکن بود اوضاع بدتر از امروز برای ایران باشد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی در پایان اشاره کرد: از این رو از این جهت، به رغم همه دشواری‌هایی که شاهد آن‌ها هستیم برجام، اثبات کرد که ایران یک بازیگرِ غیرمعقول، برانداز و بی‌تفاوت نسبت به نظمِ جهانی و ارزش‌های بین‌المللی نیست بلکه این آمریکا است که صرفا با تکیه بر قدرتِ عُریان، در حال نابودی همه زیرساخت‌هایی است که طی70، 80 سال گذشته، پایه‌های نظم بین‌المللی را ایجاد کرده بود. در مجموع برجام برای ایران یک پیروزی است و گذر زمان به ویژه این که این دوران سخت را پشت سر گذاشتیم افراد بیشتری باز خواهند گشت و این موضوع را با ارفاق بیشتری بررسی خواهند کرد


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: