3:27 صبح | ۱۴۰۰ يکشنبه ۲۲ فروردين
پرسش
کد خبر: 64764 تاریخ انتشار: ۱۳۹۹ جمعه ۳ مرداد - 8:06 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

تهاجم دو جنگنده علیه هواپیمای مسافربری ایرانی بر فراز آسمان سوریه

خبرگزاری رویترز پنجشنبه‌شب گزارش داد که بک فروند جنگنده رژیم صهیونیستی با نزدیک شدن به هواپیمای مسافربری ایران در آیمان سوریه، برای آن ایجاد مزاحمت کرده است.با این حال، یک منبع در هواپیمایی لبنان به شبکه خبری المیادین لبنان گفت به نظر می‌رسد جنگنده‌ای که برای هواپیمای مسافربری ایران در حریم هوایی سوریه مزاحمت ایجاد کرده آمریکایی بوده است.

 گفتگو نیوز: هواپیمای مسافربری ماهان در آسمان کشور سوریه توسط دو جنگنده آمریکایی تهدید شد.

جنگنده آمریکایی با نزدیک شدن به  هواپیمای مسافری ایرانی که در مسیر تهران به بیروت بود باعث شد خلبان برای فرار از تصادف، مجبور به فرود اضطراری شود که باعث زخمی شدن تعدادی از مسافرین گردید.
خلبان هواپیمای ماهان: جنگنده ها آمریکایی بودند
 بر اساس اعلام خلبان هواپیمای خطوط هوایی ماهان ،دوجنگنده ای که این هواپیما در آسمان سوریه تهدید کرده اند آمریکایی بوده اند.
درگفتگویی که خلبان هواپیمای ماهان  با خلبانان دو جنگنده برای اعلام هشدار جهت رعایت فاصله ایمن داشته است آنها خود را آمریکایی معرفی کرده اند.
در صورت تایید نهایی انجام این اقدام از سوی جنگنده های امریکایی انتظار می رود در اولین گام، اقدامات دیپلماتیک و حقوقی به منظور اعلام اعتراض رسمی جمهوری اسلامی نسبت به راهزنی هوایی جنگنده های ارتش تروریست آمریکا و تهدید جان مسافران پرواز مسافری انجام شود.
واکنش وزارت خارجه به تعرض جنگنده ها  به هواپیمای مسافربری 
 
سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه گفته‌است: جزئیات این حادثه در دست بررسی است و پس از تکمیل اطلاعات اقدامات لازم سیاسی و حقوقی به عمل خواهد آمد. 
در عین حال در تماس تخت روانچی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد با آقای گوترش دبیرکل آن سازمان صراحتا تاکید شده است که چنانچه هر حادثه ای در مسیر  برگشت برای این هواپیما اتفاق افتاد جمهوری اسلامی ایران  آمریکا را مسئول آن خواهد شناخت. 
این پیام همچنین به سفیر سویس در تهران نیز داده شده است.
 
واکنش آمریکا به مزاحمت جنگنده‌های این کشور برای هواپیمای مسافربری ایرانی
دو جنگنده آمریکایی از نوع اف۱۵ در حوزه دید یک هواپیمای مسافربری ایرانی قرار گرفتند اما این موضوع در فاصله امن صورت گرفته است.
بر اساس ادعای این  مقام آمریکایی که خواستند نامشان فاش نشود، دو جنگده آمریکایی اقدام به پرواز قانونی و همیشگی خود در حریم پایگاه نظامی التنف (در خاک سوریه) همزمان با عبور هواپیمای مسافربری ایرانی بر فراز منطقه کردند.
ایسنا


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: