5:32 صبح | ۱۴۰۰ شنبه ۲۸ فروردين
پرسش
کد خبر: 65216 تاریخ انتشار: ۱۳۹۹ جمعه ۳۱ مرداد - 8:20 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

آمریکا در باتلاق سیاست خارجی ترامپ

رد قطعنامه آمریکا در شورای امنیت نتیجه اختلاف آمریکا با اروپا، روسیه و چین بود. این سخن یکی از کارشناسان سیاست خارجی است. او با تاکید بر این که آمریکا به دنبال دیپلماسی محرمانه و حساس با اروپایی‌ها و همچنین روسیه و چین است، گفت: نتیجه نشست شورای امنیت حاصل اختلافات آمریکا با اروپایی‌ها و روسیه و چین بود.

گفتگونیوز / گروه سیاسی: رد قطعنامه آمریکا در شورای امنیت نتیجه اختلاف آمریکا با اروپا، روسیه و چین بود. آمریکا به دنبال دیپلماسی محرمانه و حساس با اروپایی‌ها و همچنین روسیه و چین است و نتیجه نشست شورای امنیت حاصل اختلافات آمریکا با اروپایی‌ها و روسیه و چین بود. منازعات بی هدف وبعضا پر چالش ترامپ با اروپا آنقدر فرسایشی شد که دیگر اروپا منافعش را در همراهی با ترامپ نمی بیند.

ادامه تنش با روسیه و چین نیز با هدف تقویت یکجانبه گرایی صورت می گیرد و این موضوع به هیچ عنوام نه مورد پذیرش اروپا است و نه مورد توجه چین و روسیه.

خروج آمریکا از معاهده برجام نیز بر عمق بحران در سیاست خارجی ترامپ افزود و امروز شاهدیم که این کشور در گرداب مشکلات داخلی ناشی از بحران کرونا از یک سو و در منجلاب خروج از برجام و بی اعتبار شدن در دنیا از سوی دیگر غوطه ور است و باید گفت آمریکا در باتلاق سیاست خارجی ترامپ گرفتار شده.

این موضوع به شدت در انتخابات آمریکا تاثیر گذار خواهد بود وقطعا به عاملی جدی برای تصمیم شرکت کنندگان در انتخابات بدل خواهد شد.

باید دید که آمریکا در باتلاق سیاست خارجی که محصول دولت ترامپ است باقی خواهد ماند یا از این مهلکه نجات خواهد یافت. البته با اظهارات مضحک ترامپ مبنی بر فعال کردن مکانیسم ماشه باید دید نسبت او با شورای امنیت و سازمان ملل به چه شکل خواهد شد.
 
آمریکا پس از آنکه در پیشبرد قطعنامه ضد ایرانی خود برای تمدید محدودیت تسلیحاتی ایران که در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت درج شده و قرار است در ۲۷ مهرماه به پایان برسد، شکست سنگین و تحقیر آمیزی را متحمل شد، تحت تاثیر تندروهای داخلی همچون بنیاد تروریستی دفاع از دموکراسی و فشارهای خارجی همچون سعودی و صهیونیستی، تصمیم گرفته به طور یکجانبه سازوکار بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت را فعال سازد.

هیچ یک از اعضای برجام که عضو شورای امنیت هم هستند، با تفسیر یکجانبه و قلدرمآبانه آمریکا در فعال سازی اسنپ بک، موافق نیستند و این مساله باعث بروز اختلاف شدید در این شورا شده است.

سه کشور اروپایی عضو برجام که از متحدان سنتی آمریکا به شمار می‌روند هشدار داده‌اند که تلاش واشنگتن برای بازگرداندن یکجانبه تحریم‌ها پیامدهای جدی به دنبال خواهد داشت.

یک دیپلمات اروپایی که خواست نامش فاش نشود به نشریه فایننشال تایمز گفته که احتمالا شورای امنیت به تلاش‌های آمریکا در این خصوص ترتیب اثر نخواهد داد. وی با این حال هشدار داد که تلاش آمریکا باعث ایجاد اختلال در عملکرد پنج عضو دائم شورای امنیت خواهد شد که از حق وتو برخوردار هستند.

دولت آمریکا مدعیست که به رغم خروج از برجام از حق به کارگیری مکانیسم ماشه طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد برخوردار است. این کشور که دو سال پیش از این توافق خارج شد و تحریم‌ها را به صورت یک‌جانبه بازگرداند از ایران به اتهام نقض اساسی این توافق شکایت کرده است.
 
گزارش‌ها حاکیست که دونالد ترامپ قصد دارد تا پیش از برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مهر ماه، تحریم‌ها علیه ایران را بازگردانده و در سخنرانی خود به این موضوع اشاره کند. 

در این میان کارشناسان معتقدند که اعضای باقی مانده در برجام و سایر اعضای شورای امنیت باید در مقابل اقدامات واشنگتن در هفته‌های پیش‌رو به اتفاق مقاومت کنند. آنها به طور اساسی باید استفاده آمریکا از مکانیسم ماشه و بازگرداندن تحریم‌ها را به عنوان یک اقدام بی‌نتیجه نادیده بگیرند، مانع از اجرایی شدن آن شوند و از ایران بخواهند که در مقابل این حرکت واشنگتن که در نهایت اقدامی نمادین محسوب می‌شود واکنش شدیدی نشان ندهد. ‌
 
 
قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران رای نیاورد ...
 


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: