12:04 صبح | ۱۴۰۰ دوشنبه ۲۳ فروردين
پرسش
کد خبر: 65222 تاریخ انتشار: ۱۳۹۹ جمعه ۳۱ مرداد - 12:02 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

تروئیکای اروپایی: از اقدام آمریکا درباره مکانیسم ماشه حمایت نمی کنیم

سه کشور اروپایی عضو برجام با صدور بیانیه ای اعلام کردند که از اقدام آمریکا برای به کارگیری مکانیسم ماشه علیه ایران حمایت نمی کنند.

گفتگو نیوز: خبرگزاری جمهوری اسلامی در خبری نوشت: سه کشور اروپایی عضو برجام با صدور بیانیه ای اعلام کردند که از اقدام آمریکا برای به کارگیری مکانیسم ماشه علیه ایران حمایت نمی کنند.

سه کشور اروپایی که طرف ایران در توافق هسته‌ای برجام هستند هم بلافاصله با صدور بیانیه مشترکی با اقدام آمریکا مخالفت کردند.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است: «روز ۲۰ آگوست، آمریکا با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت خواستار آغاز روند بازگشت خودکار [تحریم‌ها] شده که به طرف‌های برجام اجازه می‌دهد خواستار بازاعمال تحریم‌های چندجانبه‌ای علیه ایران شوند که ذیل مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ علیه ایران رفع شده است. 

فرانسه، آلمان و پادشاهی متحده یادآور می‌شوند که آمریکا بعد از خروج خود از توافق هسته‌ای در تاریخ ۸ مه ۲۰۱۸، به مشارکت خود در برجام خاتمه داده است.

به گزارش گفتگونیور دولت آمریکا روز پنج‌شنبه با استناد به «نقض قابل توجه» توافق هسته‌ای توسط جمهوری اسلامی، درخواست خود برای بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را رسماً به شورای امنیت اطلاع داد.

بر اساس برنامه از پیش اعلام شده، مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا بعد ازظهر پنج‌شنبه به وقت شرق آمریکا، شخصاً در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک حضور یافت تا خواسته آمریکا را به رئیس دوره‌ای شورای امنیت اطلاع دهد.

ریاست دوره‌ای شورای امنیت هم‌اکنون با اندونزی است و خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارش خود می‌گوید که هیچ‌یک از دیگر اعضای شورای امنیت تصور نمی‌کنند آمریکا به دلیل خروج از برجام، از حق قانونی برای ارائه درخواست بازگشت تحریم‌های ایران برخوردار باشد.

روز پنج‌شنبه ساعاتی پیش از ارائه درخواست آمریکا به شورای امنیت، نماینده روسیه در سازمان ملل گفته بود که خواسته آمریکا را به عنوان مکانیسم ماشه تلقی نمی‌کند و افزوده بود که تصور نمی‌کنیم آمریکا دلیل و حق قانونی برای این اقدام داشته باشد و قطعاً چنین چیزی را به چالش خواهیم کشید.

همزمان وزیر خارجه ایران نیز در نامه‌ای به شورای امنیت، از اعضای این شورا خواسته بود که درخواست آمریکا برای بازگشت تحریم‌های بین‌المللی را رد کنند.

دقایقی بعد از درخواست رسمی آمریکا برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه، روسیه خواستار نشست شورای امنیت سازمان ملل در خصوص ایران در روز جمعه شده است.

 نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: