1:49 صبح | ۱۴۰۰ يکشنبه ۲۲ فروردين
پرسش
کد خبر: 65231 تاریخ انتشار: ۱۳۹۹ شنبه ۱ شهريور - 12:20 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

تروئیکای اروپایی چیست؟

این سه کشور اروپایی روز جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ قطعنامه ضد ایرانی خود را تصویب کردند که بر اساس آن، از ایران خواسته می‌شود عدم همکاری با آژانس و ممانعت از دسترسی بازرسان به دو مکان (هسته‌ای) را متوقف کند.

 تروئیکا در لغت به معنی سورتمه یا درشکه سه اسبه است، ولی در واژگان سیاسی به معنای مذاکرات سه جانبه، نشست سه جانبه و یا ائتلاف سه جانبه و یا تصمیمات سه جانبه که از سوی سه دولت و یا سه شخص یا جناح سیاسی اتخاذ می‌شود، اطلاق می‌شود.

در فضای رسانه‌ای منظور از تروئیکا عموماً ناظر بر تروئیکای اروپا یعنی سه نماینده و سه کشور اروپایی اتحادیه اروپا یعنی آلمان، انگلیس و فرانسه است که در جریان مذاکرات هسته‌ای و نیز تعاملات هسته‌ای اتحادیه اروپا با ایران پیشگام هستند.

این سه کشور اروپایی روز جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ قطعنامه ضد ایرانی خود را تصویب کردند که بر اساس آن، از ایران خواسته می‌شود عدم همکاری با آژانس و ممانعت از دسترسی بازرسان به دو مکان (هسته‌ای) را متوقف کند.

پس از تصویب قطعنامه ضد ایرانی تروئیکای اروپایی علیه ایران در تاریخ مورد اشاره، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در توئیتر و در واکنش به این اقدام سه کشور اروپایی نوشت: «سه کشور اروپایی باید از حفظ ظاهر نزد عموم دست بردارند و شجاعت به خرج داده و آنچه را که در ملاقات‌های خصوصی به آن اذعان دارند، علنا بیان کنند: ناتوانی از حتی عمل به وظایف خود در برجام به دلیل ناتوانی مطلق در مقاومت در برابر زورگویی ایالات متحده. پشت نقاب موجود، سه کشور اروپایی همدست ترامپ و نتانیاهو هستند و به هیچ وجه در موضع توصیه به ایران نیستند.»

تروئیکای اروپایی که اکنون یک قطعنامه ضد ایرانی را علیه ایران در شورای حکام به تصویب رساند، پیشتر و در سال ۱۳۹۸ پیگیر اجرایی شدن ساز و کار اینستکس شده بود و به طور مثال آلمان، انگلیس و فرانسه در بیانیه مشترکی که۹ آذر ۱۳۹۸، در تارنمای رسمی وزارت خارجه انگلیس قرار گرفت اعلام کردند که به عنوان سهامداران بنیانگذار ابزار حمایت از تبادلات تجاری (اینستکس) از پیوستن بلژیک، دانمارک، سوئد، فنلاند، نروژ و هلند به این نهاد به گرمی استقبال می‌کنند.

البته روابط و تعامل هسته این سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه با عنوان تروئیکای اروپایی با ایران محدود به سال‌های اخیر نبوده و مذاکرات هسته‌ای این سه کشور با ایران در سال‌های پیشتر و دهه هشتاد شمسی نیز اتفاق افتاده است.

نکته دیگر اینکه تروئیکای اروپایی تنها مسئول تعامل و ارتباط با ایران نبوده و در بسیاری از مقاطع حساس به نمایندگی از اتحادیه اروپا در تصمیم گیری‌های مهم بین المللی نقش آفرینی کرده است.

به طور مثال این سه کشور اروپایی در سال ۱۳۹۱ با اعطای کمک مالی ۷۸ میلیارد یورویی به پرتغال، تلاش کردند دولت این کشو را از ورشکستگی نجات دهند.


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: