2:40 صبح | ۱۴۰۰ يکشنبه ۲۲ فروردين
پرسش
کد خبر: 65404 تاریخ انتشار: ۱۳۹۹ جمعه ۷ شهريور - 1:11 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

رژیم صهیونیستی نوار غزه را بمباران کرد

ارتش رژیم صهیونیستی بامداد جمعه و پس از شلیک چندین راکت از نوار غزه به سوی جنوب اسرائیل، مواضع حماس را بمباران کرد.


تنش میان جنبش حماس و رژیم صهیونیستی در حالی بالا می‌گیرد که قطر در روزهای گذشته تلاش کرده بود با میانجیگری میان دو طرف، به حملات متقابل عملا روزمره پایان دهد. 

ارتش رژیم صهیونیستی صبح جمعه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد پس از شلیک شش راکت از غزه، هواپیماهای اسرائیلی چند موضع نظامی حماس، از جمله یک کارگاه اسلحه‌سازی را بمباران کردند.

در هفته‌های گذشته و پس از افزایش پرواز بادکنک (بالن)‌های آتش‌زا از نوار غزه به سوی سرزمین‌های جنوب اسرائیل، ارتش این کشور عملا هر روز مواضع حماس و برخی دیگر از گروه‌های مسلح فلسطینی مستقر در نوار غزه را بمباران می‌کند. دولت اسرائیل می‌گوید بالن‌های آتش‌زا باعث وقوع ۴۰۰ مورد حریق عمدتا در زمین‌های کشاورزی و مناطق مسکونی شده است.
 
رژیم صهیونیستی علاوه بر حملات نظامی، محاصره نوار غزه را هم شدیدتر کرده و با بستن گذرگاه «کرم شالوم»، عملا انتقال سوخت به این منطقه را قطع کرده و باعث تعطیلی تنها نیروگاه تولید برق غزه شده است.

جنبش حماس از سال ۲۰۰۷ و پس از پیروزی در انتخابات پارلمانی، کنترل نوار غزه را به دست گرفت. از آن زمان تا کنون و با وجود بروز سه دوره جنگ‌ کوتاه مدت در سال‌های ۲۰۰۸، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ میان دو طرف، حماس حملات گاه و بی‌گاه خود به اسرائیل را ادامه می‌دهد. در ۱۳ سال گذشته، مخاصمات میان دو طرف عمدتا با میانجیگری مصر به آتش‌بس منجر شده است.

حماس و رژیم صهیونیستی سال گذشته به ابتکار سازمان ملل و با میانجیگری قطر و مصر برای یک آتش‌بس طولانی مدت توافق کردند. بنا بر این توافق، قطر ماهیانه کمک‌های مالی به غزه ارسال می‌کند و برنامه‌ای را برای گسترش فعالیت‌های اقتصادی اجرا می‌کند. با وجود این توافق، تبادل آتش میان دو طرف هیچگاه کاملا قطع نشده است.


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: