3:17 عصر | ۱۴۰۰ جمعه ۱۷ ارديبهشت
پرسش
کد خبر: 65829 تاریخ انتشار: ۱۳۹۹ دوشنبه ۷ مهر - 11:43 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

وحشت ترامپ از ایالتهای قرمز

نظرسنجی های ایالتی و ملی در آمریکا، کماکان نشان دهنده برتری بایدن بر ترامپ می باشد. برخی نظرسنجی ها، این برتری را در سطح ملی( سراسری) حدود 5 درصد و برخی دیگر، 10 درصد برآورد کرده اند. با این حال، نظرسنجی های ایالتی نشان می دهد که ترامپ توانسته است در ایالاتی مانند پنسیلوانیا، میشیگان و آریزونا آرای خود را به بایدن نزدیک تر کند. همین مسئله می تواند منجر به تکرار پیروزی ترامپ ( در سال 2016) در این ایالات حساس و تعیین کننده شود. با این حال، رئیس جمهور آمریکا ترسهای دیگری دارد که در فاصله حدود یکماه و نیم تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور به نقطه اوج خود رسیده است! یکی از این موارد، مربوط به کاهش محبوبیت وی در "ایالات قرمز" می باشد! ایالاتی که آرای آنها به صورت سنتی در طول دهه های گذشته به حزب جمهوریخواه تعلق داشته است.

آخرین نظرسنجی نیویورک تایمز نشان می دهد که در سه ایالت جمهوریخواه ( جورجیا، آیووا و تگزاس)، بایدن حرکت رو به رشدی داشته و حتی می تواند امیدوار به پیروزی در این ایالات باشد. در صورتی که بایدن در این ایالات، یا حتی یکی از آنها بتواند به پیروزی دست پیدا کند، محاسبات ترامپ تا حدود زیادی برای پیروزی مجدد در انتخابات بر هم خواهد ریخت.
نیویورک تایمز در این خصوص گزارش داده است :
"آسیب پذیری آقای ترامپ حتی در ایالات محافظه کار( که با رنگ قرمز شناخته می شوند) مشهود است. در فاصله اندکی مانده تا رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، وضعیت ترامپ و جمهوریخواهان در این ایالات مبهم است. البته این روند، از شش ماه قبل آغاز شد همچنان ادامه دارد. در حالی که رقابت سنگین میان بایدن و ترامپ در ایالات پنسیلوانیا، ویسکانسین و فلوریدا برای پیروزی در انتخابات ماه نوامبر ادامه دارد، ترامپ در خصوص شکست در ایالات قرمز رنگ نیز نگران است. نظرسنجی های منتشر شده اخیر، این نگرانی ها را تشدید کرده است. تحقق این موضوع( شکست ترامپ در ایالات قرمز)، حتی می تواند موقعیت و برتری سنتی جمهوریخواهان را در ایالات مرکزی و جنوبی آمریکا را نیز به خطر بیاندازد. آرای این ایالات همواره به صورت سنتی به جمهوریخواهان تعلق داشته است. "
موضوع دیگر، به شکاف جنسیتی در میان رای دهندگان آمریکایی باز می گردد. در برخی ایالات مانند جورجیا و تگزاس و آیووا، معاون سابق رئیس جمهور آمریکا ( بایدن) توانسته است آرای اکثر زنان را به خود اختصاص دهد. به عنوان مثال در ایالات آیووا، جایی که اختلاف آرای بایدن – ترامپ به 3 درصد ( به سود ترامپ) رسیده است،اکثر زنان طرفدار بایدن هستند. بر این اساس، آرای بایدن در میان زنان این ایالت 14 درصد از آرای ترامپ بیشتر است. در صورت ادامه این روند، بایدن می تواند با اتکا به آرای زنان و رنگین پوستان، معادله را در ایالات قرمز نیز به سود خود دگرگون سازد. نکته جالب توجه اینکه در ایالات قرمز رنگ، مردان به صورت میانگین ، بیشتر( با اختلاف 8 درصد ) طرفدار ترامپ هستند. در هر حال، بایدن در تلاش خواهد بود تا از حضور "کاملا هریس" معاون انتخاباتی خود ، برای جلب آرای زنان و رنگین پوستان در ایالات مهم و تعیین کننده استفاده کند. اما نظرسنجی های اخیر نشان می دهد که دموکراتها در این خصوص صرفا بر روی ایالات خاکستری تمرکز نکرده اند! آنها در صددند برخی ایالات قرمز را نیز در این مسیر با خود همراه کنند. در این صورت، علاوه بر شکست سیاسی، دموکراتها نوعی شکست حیثیتی را نیز به جمهوریخواهان تحمیل خواهند کرد .
به عنوان مثال، از زمان پیروزی کارتر در انتخابات ریاست جمهوری سال 1976، سابقه نداشته است که یک دموکرات بتواند در ایالت "تگزاس" پیروز شود. آرای ایالت تگزاس در طول 40 سال اخیر همواره به سود جمهوریخواهان به گردش در آمده و اساسا هیچ دموکراتی انتظار نداشته است تا در تگزاس بتواند بر رقیب خود پیروز شود.اما این بار معادله با قبل متفاوت است! احتمال دارد ترامپ این بار به بازنده بزرگ ایالت تگزاس تبدیل شود و 38 رای الکترال این ایالت مهم و سرنوشت ساز، به حساب جو بایدن نامزد دموکراتها واریز شود. در این صورت، حتی پیروزی ترامپ در ایالاتی مانند پنسیلوانیا و میشیگان نیز نمی تواند منجر به پیروزی نهایی وی در انتخابات گردد.
در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 میلادی، ترامپ توانست با پیروزی حداقلی ( با کسب کمتر از یک درصد آرا ) بر هیلاری کلینتون در دو ایالت پنسیلوانیا و میشیگان، شکست غیرمنتظره ای را به دموکراتها تحمیل کند! سران حزب دموکرات که بر روی آرای این دو ایالت حساب ویژه ای باز کرده و اساسا آنها را "ایالات آبی" می دانستند، به ناگهان با تبدیل این ایالات به "رنگ قرمز" مواجه شوند. همین مسئله سبب شد تا دموکراتها شکست نهایی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 را بپذیرند. سوال اصلی اینجاست که آیا بایدن و دموکراتها این بار، در سال 2020 می توانند برخی ایالات قرمز آمریکا را به ایالات آبی تبدیل کنند؟!

برچسب هابرچسب ها: ترامپ,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: