آغاز خودانتقادی در اصلاحات

به گزارش گفتگونیوز، اولین روز هفته جاری بود که سید محمد خاتمی در یک پیام ویدیویی بعد از مدت‌ها با مردم سخن گفت؛ سخنانی در راستای ابراز نگرانی نسبت به پیش آمدن سیکلی از خشونت در کشور که واکنش‌هایی را نیز به دنبال داشت.
رئیس دولت اصلاحات در یک پیام ویدیویی به مناسبت یکصد و چهل و سومین نشست بنیاد باران و اولین نشست اعضای بنیاد باران در سال ۹۹ با اشاره به وضعیت کنونی جامعه ایران و تضعیف طبقه متوسط و پیامدهای نگران‌کننده آن گفت: «باید بپذیریم وضعیت اقتصادی در کشور بد است. فاصله طبقاتی در کشور افزایش یافته و درآمدهای دولت کاهش و هزینه‌ها افزایش یافته است. ضمن اینکه یکی از مصیبت‌های ما در چند دهه اخیر این بوده که طبقه متوسط روز به روز کوچک‌تر و ضعیف‌تر شده و ما این طبقه را که باید موتور محرکه جامعه باشد را به سمت طبقات ضعیف‌تر و محروم‌تر پرتاب کرده‌ایم.»
خاتمی همچنین گفت: «وقتی من از آشتی ملی گفتم، استقبالی از آن ایده نشد و حتی برخی نسبت به آن اعتراض هم داشتند. اما خدا می‌داند که من تنها از سر خیرخواهی آن موضوع را مطرح کردم. من نه نگاهی به قدرت دارم و نه سر سوزنی دلم برای قدرت تنگ شده و تنها نگران مردم و جامعه دولت و نظام هستم. اگر در آن زمان طرح آشتی ملی مورد توجه قرار می‌گرفت امروز ایران با بسیاری از مشکلات کنونی رو‌به رو نبود، امروز هم می‌گویم باید از فضای ایجاد شده بعد از کرونا برای ایجاد و گسترش همبستگی ملی در کشور استفاده کرد. باید بخش‌های مختلف جامعه در کنار هم قرار بگیرند و دولت هم اولویت خود را حمایت از مشاغل کوچک‌تر قرار دهد تا بتوانیم در کنار یکدیگر قرار بگیریم.»
او از احتمال به راه افتادن سیکلی از خشونت در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: «ما نمی‌توانیم مشکلات را منکر شویم، حتی اگر ما منکر شویم، این مشکلات وجود دارند و مردم ما از وضعیت کنونی ناراضی هستند. این نارضایتی به بی‌اعتمادی منجر می‌شود و بی اعتمادی به ناامیدی می‌انجامد. در ادامه این ناامیدی خدایی نکرده به تدریج ممکن است حرکات خشونت آمیز از سوی ناراضیان مشاهده شود و در مقابل هم احتمالا ممکن است حکومت با خشونت پاسخ این اقدامات را بدهد و ما در یک سیکل خشونتی قرار گیریم که بازگشت آن به شدیدتر شدن این سیکل خشونت آمیز در جامعه می‌انجامد. راه حل این است که اگر هر بخشی از نظام، دولت، حکومت یا مردم و جامعه جایی اشتباه کرده‌اند این اشتباه خود را بپذیرند و به آن اعتراف کنند و سعی کنند مشکلات را حل کنند تا پیش از زمانی که دیر نشده دل‌ها را به یکدیگر نزدیک کنیم.»
رئیس دولت اصلاحات از فعالان اصلاح طلب هم انتقاد کرد و گفت: «من به دوستان اصلاح طلب خودمان می‌گویم، شما که مدام می‌گویید باید جامعه محور باشیم و روی به جامعه بیاوریم و فقط به فکر اینکه در قدرت باشیم، نباشیم، خب این الان جامعه! آقایان و خانم های اصلاح‌طلب، چه طرح و چه همبستگی برای خدمت به این مردم و رفع مشکلات آنها در مسئله کرونا ارائه دادید؟»
اما این اظهارات واکنش‌هایی را از سوی فعالان سیاسی خصوصا برخی اصلاح‌طلبان به دنبال داشت.
عباس عبدی در واکنش به سخنان سیدمحمد خاتمی گفته: «فکر می‌کنم آقای خاتمی با این وضع نمی‌تواند رهبری کند. واقعیت این است و سخنرانی چند روز اخیرشان نشان داد که او متاسفانه در این مقام نیست و خودش در این مقام تعریف نمی کند. اگر نسل دهه ۷۰ و ۸۰ یک جناح جدید تعریف کند، دیگر حس بی تفاوتی ندارد.»
واکنش‌ها به سخنان سید محمد خاتمی به صحن علنی مجلس هم کشیده شد؛‌ مصطفی کواکبیان نماینده اصلاح‌طلب تهران و دبیرکل حزب مردمسالاری در تذکری در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس اظهارات اخیر سید محمد خاتمی را دلسوزانه در راستای تقویت نظام توصیف کرد و گفت: «برخی رسانه‌ها به جای اینکه از سخنان دلسوزانه وی که واقعا برای تقویت نظام بود، استقبال کنند، بیشتر آن را تضعیف می کنند.»
غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی که در ماه‌های گذشته انتقاداتی را از رویه حاکم بر جریان اصلاحات کرده در واکنش به سخنان سید محمد خاتمی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «این هم از جناب آقای خاتمی که خودشان هم از دوستان اصلاح طلب بازخواست می‌کنند. چه فکری داری؟ چه برنامه‌ای، چه طرحی دارید؟ با شعار جامعه محوری قرار است چه کار کنید؟ فکر نمی‌کنم درباره ایشان شبهه عبور از اصلاحات مطرح باشد.»
او کمتر از یک ماه قبل هم در مصاحبه‌ای گفته بود: «کار سیاسی که رودربایستی ندارد، درباره بقیه بزرگان هم همین‌ طور است. حتی دیگر کسانی که شاید برای ما کاریزما بوده و شخصیت مورد علاقه ما باشند. حالا آقای خاتمی یا هر کدام از رفقا. اگر به خاطر شخصیت‌های بزرگوار و خصلت‌های قابل تحسینی که دارند، به خاطر این که نمی‌توانند به هیچ‌کسی نه بگویند و … نباید تعارف داشته باشیم. ما باید به فکر مجموعه کشور، مردم و نظام باشیم. ما به همه شخصیت‌ها احترام گذاشته و دستشان را می‌بوسیم اما در عرصه سیاست به این شکل نمی‌توان پیش رفت.»
البته تنها یکی دو روز بعد از این سخنان بود که  سیدحسین مرعشی از جایگاه سخنگوی حزب کارگزاران هم حزبی خود و سایر چهره‌های اصلاح‌طلب را به آرامش، همفکری و همراهی دعوت کرد و ضمن عذرخواهی از همه اصلاح‌طلبان، سیاسیون و مردم، سیدمحمد خاتمی را هماهنگ‌کننده عالی و رهبری جامع اصلاحات نامید و از همکاری حزب کارگزاران سازندگی با رئیس دولت اصلاحات برای برنامه‌ریزی پیرامون فعالیت برای انتخابات ۱۴۰۰ خبر داد.
اما روزنامه سازندگی ارگان مطبوعاتی حزب کارگزاران سازندگی هم در گزارشی با انتقاد از سخنان ویدیویی خاتمی نوشت: «سخنان سید محمد خاتمی در باب ضرورت آشتی ملی در حالی بیان می‌شود که دو سه ماه پیش در آستانه انتخابات مجلس و در حالی که سردار قاسم سلیمانی توسط آمریکاییان ترور شده بود و کشور به مانور همبستگی نیاز داشت شورای عالی سیاستگذاری که مدیریتش با محمدرضا عارف است حاضر به شرکت در انتخابات مجلس نشد.»
در این گزارش آمده است: «آیا رهبر سیاسی یک جناح که منادی آشتی ملی است می‌تواند چشم بر انتخابات مجلس ببندد و از ضرورت حضور مردم در انتخابات سخن نگوید؟ آیا می‌تواند بر عوامل و افرادی که اصلاحات را به این روز نشاندند و کشاندند چشم ببندد؟ و مثلاً رفتار محمدعلی نجفی شهردار اصلاح‌طلب تهران را در شلیک به قلب همسر جوان خود تقبیح نکند؟ آیا می‌تواند بی‌تفاوت به حزب متبوع خود باشد که درصدد تحریم انتخابات است؟»
حزب کارگزاران، ارگان مطبوعاتی و برخی شخصیت‌های سیاسی آن پیش از این هم ماجرای کشته شدن میترا استاد را بهانه عقده‌گشایی‌های خود علیه برخی احزاب و اشخاص اصلاح‌طلب کرده بودند.
روزنامه سازندگی درباره طرح «آشتی ملیِ» نیز اینگونه اظهارنظر می‌کند: «به نظر می رسد که وضعیت جناح اصلاح طلب با  آشتی ملی و همبستگی نیز بهبود نیابد و لازم است خود را برای جراحی بزرگ و پر خون ریزی آماده کند.»
البته شاید این جراحی بزرگ و پر خونریزی در جریان اصلاحات برای خالص‌سازی این جریان لازم باشد تا احزابی که در بزنگاه‌ها در پشت پرده با رقبای اصلاح‌طلبان ائتلاف‌های پنهانی می‌کنند نتوانند از سرمایه این جریان به نفع خود بهره‌ ببرند؛ اقدامی که انتظار می‌رفت پیش از اینها از سوی رهبری جریان اصلاحات انجام شود.

منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۵ ارديبهشت
کدخبر:62719منبع:تاریخ انتشار:۱۳۹۹ بيست و چهارم ارديبهشتلینک خبر: http://www.goftogoonews.com/Pages/News-62719.aspx