اولین تراکنش رسمی کانال مالی سوییس با ایران بالاخره انجام شد
طبق اعلام اداره امور اقتصادی سوییس، شمار زیادی از شرکت های سوییسی مشتاق به استفاده از این ساز و کار هستند و انتظار می رود در آینده درخواست تعداد بیشتری از آن ها برای مشارکت در این کانال تایید شود.

اولین تراکنش رسمی کانال مالی سوییس با ایران بالاخره انجام شد. 

به گزارش ایسنا، پس از مدتها کش و قوس، سرانجام نخستین تراکنش در کانال مالی سوییس با ایران با موفقیت انجام شد.

پس از آن که چند ماه پیش سوییس از جلب موافقت آمریکا برای ایجاد یک کانال مالی مربوط به انجام تراکنش های مالی تجارت بشردوستانه با ایران خبر داد، اکنون نخستین تراکنش مالی مربوط به صادرات این اقلام به ایران با موفقیت از طریق این کانال انجام شد.

این تراکنش مربوط به صادرات یک داروی ضد سرطان به ایران بوده است که یک شرکت سوییسی آن را ساخته است. هر پیشتر در ماه ژانویه امسال یک تراکنش آزمایشی به ارزش ۲.۳ میلیون یورو مربوط به صادرات تجهیزات مورد نیاز برای عمل پیوند عضو در داخل همین کانال صورت گرفته بود. این تراکنش آزمایشی  را یک بانک مستقر در شهر ژنو انجام داده بود. 

کانال تجارت بشردوستانه سوییس با ایران با هدف تسهیل تراکنش های مالی مربوط به صادرات مواد غذایی و دارو به ایران توسعه داده شده است و فعلا روی فراهم کردن زمینه صادرات اقلام بشردوستانه شرکت های سوییسی به ایران بدون آن که آن ها در خطر اتهام نقض تحریم های آمریکا قرار گیرند، متمرکز شده است. 

مواد غذایی و دارو مشمول تحریم های اعمال شده آمریکا علیه ایران از زمان خروج دولت ترامپ از برجام در سال ۲۰۱۸ نیستند اما با توجه به گستردگی تحریم های آمریکا که طیف وسیعی از شبکه های حمل و نقل، خدمات مالی و بانکی را در بر می گیرد، بسیاری از بانک های خارجی از ترس تحریم های آمریکا با احتیاط زیاد در خصوص انجام تراکنش های مالی با ایران فعالیت می کنند. 

طبق اعلام اداره امور اقتصادی سوییس، شمار زیادی از شرکت های سوییسی مشتاق به استفاده از این ساز و کار هستند و انتظار می رود در آینده درخواست تعداد بیشتری از آن ها برای مشارکت در این کانال تایید شود.

شایان ذکر است ایران بیش از یک میلیارد دلار سالیانه مواد اولیه دارو تا پیش از تحریم ها وارد میکرده است و مجموع دارو و تجهیزات پزشکی ایران بالغ بر ۵ میلیارد دلار مشخص نیست کانال جدید تا چه اندازه توانایی تامین چنین نیازی را دارد.
منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۹ سه شنبه ۷ مرداد
کدخبر:64830منبع:تاریخ انتشار:۱۳۹۹ هفتم مردادلینک خبر: http://www.goftogoonews.com/Pages/News-64830.aspx