8:34 صبح | ۱۴۰۰ دوشنبه ۲۷ ارديبهشت
پرسش
کد خبر: 63115 تاریخ انتشار: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۲ خرداد - 7:21 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی
انتقاد شدید رییس كل بانك مركزی از كره جنوبی به دلیل پرداخت نكردن پول نفت

بازی وحشتناك سئول

اقدامات بانك‌ها مانع از آن می‌شود كه ایران از پول خود برای خرید مواد غذایی و دارو استفاده كند

روز گذشته عبدالناصر همتی، رییس كل بانك مركزی در گفت‌وگوی مكتوب با بلومبرگ بر لزوم آزادسازی منابع ارزی بلوكه شده حاصل از فروش نفت در كره جنوبی تاكید كرد. همتی معتقد است این كشور از سیاست‌ها و تحریم‌های امریكا تبعیت می‌كند و حتی به فروش غذا و دارو كه پیش از این برای نحوه مبادله مدنظر دو كشور بود، بی‌توجه است. پیش‌تر وزارت امور خارجه اعلام كرده بود كره جنوبی 7 میلیارد دلار بدهی بلوكه شده به ایران دارد كه مربوط به خرید نفت از ایران پیش از لغو معافیت‌های نفتی در فوریه 2019 است.


نهم خردادماه امسال، كره جنوبی یك محموله كمك‌های بشردوستانه به ایران ارسال كرد. در این محموله اقلام دارویی وجود داشت كه گفته می‌شود این اقلام كاربرد درمانی برای بیماری صعب‌العلاج «گوشر» دارد و ارزش آن نیم میلیون دلار بوده است. سئول بلافاصله پس از ارسال این محموله، اعلام كرد كه ماه آینده میلادی، محموله دیگری به ارزش 2 میلیون دلار شامل دارو و تجهیزات پزشكی و كالاها و تجهیزات كشاورزی به ایران می‌فرستد. مجموع این ارقام، ‌فرسنگ‌ها با میزان پولی كه دولت كره جنوبی بابت خرید نفت ایران بدهكار است فاصله دارد و به نظر می‌رسد اراده‌ای برای پرداخت این پول نیز وجود ندارد و نهایتا، اقلام بشردوستانه به جای پول نفت ایران به ایران ارسال شود. كره جنوبی از متحدان نزدیك امریكا در منطقه است و در عین حال در چند دهه اخیر، از طرف‌های تجاری اصلی ایران بوده است. سئول با مشكل ایجاد توازن بین حفظ روابط خود با ایالات متحده و باز نگه داشتن مسیر تجارت با ایران مواجه است. گرچه بانك‌ها و موسسات مالی این كشور ترجیح می‌دهند راه خود را از دولت كره جنوبی جدا كنند و مسیر سخت معاملات تحریم شده با ایران را انتخاب نكنند.

 

53 سال مراوده منهای 2 سال

پیوند اقتصادی میان كره جنوبی و ایران با بازگشایی سفارت ایران در سال 1967 در این كشور آغاز شد. هر چند تا پیش از بازگشایی رسمی سفارتخانه ایران، توكیو مسوولیت هماهنگی میان دو كشور را بر عهده داشت. اما حضور رسمی ایران كه نسبت به سایر كشورهای خاورمیانه از ثبات خاصی برخوردار بود در كره جنوبی باعث شكل‌گیری فصل جدیدی در روابط اقتصادی دو كشور شد. به گونه‌ای كه پس از بحران نفتی سال 1973 و افزایش قیمت نفت از بشكه‌ای 3 به 12 دلار، دو كشور برنامه‌هایی را برای افزایش حجم مبادلات امضا كردند. بر اساس این توافق قرار بود در یك دوره 5 ساله حجم مبادلات تجاری تا سال 1980 به دو میلیارد دلار برسد. در بخش دیگری نیز ایران در نظر داشت برای بهبود بیشتر روابط اقتصادی، باید طی 15 سال 60 هزار بشكه نفت به این كشور صادر كند. روابط اقتصادی در سایه نیاز كره جنوبی به نفت ارزان و باكیفیت ایران ادامه داشت تا اینكه در سال 2008 با وجود تحریم ایران به واسطه برنامه‌های هسته‌ای، توافقی به ارزش 10 میلیارد دلار به امضا رسید. با وجود تلاش كره جنوبی در حفظ روابط مثبت تجاری و اقتصادی با ایران به ویژه در یك دهه اخیر و پس از تحریم‌های گسترده چند جانبه و سازمان ملل علیه ایران، اما اكنون سیاست‌های افراطی و متخاصم ترامپ، توانسته بر بسیاری از وجوه همكاری كره جنوبی با ایران سایه افكند و آن را متوقف كند. تشدید تحریم‌ها به بهانه‌های واهی و اظهارات برایان هوك، مسوول امور ایران در وزارت خارجه امریكا برای «به میز مذاكره بازگرداندن ایران»، لایه‌ای دیگر از تردید را به روابط میان تهران و سئول اضافه كرد. تا جایی كه واردات كره جنوبی از نفت ایران در 15 ماه اخیر به صفر رسیده است.

 

خریدار عمده‌ای كه دیگر نیست

تا پیش از تشدید تحریم‌ها در آبان سال 97، كره جنوبی جزو 5 كشور عمده خریدار فرآورده‌های نفتی ایران و دومین كشور پس از چین از حیث واردات نفت در سال 2017 بود. بر اساس گزارش‌های رسمی در سال 2017 و پس از امضای برجام، كره جنوبی به‌ طور متوسط روزانه حدود 18 میلیون و 70 هزار تن یا 534 هزار و 368 بشكه نفت از ایران وارد كرده است. این میزان در سال 2018 میلادی به 7 میلیون و 150 هزار تن یا حدود 211 هزار و 440 شبكه نفت تقلیل پیدا كرد. پس از انتشار خبر بازگشت تحریم‌ها و دادن مهلت 6 ماهه به خریداران نفت ایران برای یافتن فروشندگان نفتی جدید، كره‌جنوبی نیز به تبعیت از سایر كشورهای هم پیمان امریكا، ثبت سفارش نفت از ایران را كاهش داد تا اینكه در مه 2019 و چندی پس از لغو تمام معافیت‌های نفتی، واردات نفت از ایران را به صفر رساند. با وجود اینكه تحریم‌های دور قبلی در اوایل دهه 90 شدیدتر از تحریم‌های جدید علیه ایران بودند، اما برای اولین ‌بار طی 7 سال گذشته كره جنوبی هیچ گونه سفارشی برای خرید نفت از ایران ثبت نكرده است. هر چند تحریم‌ها صنعت نفت ایران را هدف قرار داده بود اما دو ماه پس اینكه امریكا «خواستار شدت بخشیدن به تحریم‌ها شد» و عملا تمام كورسوی اعطای معافیت‌ها را از بین برد، ‌كره جنوبی نیز با كاهش بین 32 تا 62 درصدی خرید میعانات گازی، در این حوزه نیز به دنبال فروشنده‌ای دیگر است. بر اساس گزارش‌های گمرك كره جنوبی، در دو ماه نخست سال 2019 به ‌طور متوسط روزانه 176 هزار بشكه میعانات گازی از ایران خریداری می‌شد. خرید میعانات گازی كره جنوبی از ایران در مدت مشابه سال 2018 بین 250 تا 450 هزار بشكه در روز گزارش شده بود. هر چند به دلیل مشی وزارت نفت پس از اعمال دور جدید تحریم‌های نفتی و با هدف جلوگیری از ضربه زدن دشمن به صنعت نفت كشور‌، چند سالی است كه آمارهای جدیدی در خصوص صادرات نفت و فرآورده‌های آن در رسانه‌ها منتشر نمی‌شود. اما برخی گزارش‌ها گویای این موضوع است كه كره جنوبی واردات نفت ایران را در سایه ترس از اقدامات آتی امریكا همچنان در حد صفر نگه داشته و واردات میعانات گازی را نیز بین 15 تا 60 هزار بشكه قرار داده است. هر چند خرید میعانات گازی به دلیل قیمت ارزان آن برای كره‌ای‌ها ارجحیت دارد.

 

نفت در برابر كالا

آذر 97 و پس از دیدار مسوولان كره‌ای با مدیران نفتی قرار بر پرداخت پول نفت در قبال خرید كالا از كره جنوبی شد. بر اساس این ساز و كار پول‌های حاصل از فروش نفت ایران به صورت ارز ملی در بانك‌های كره‌ای باقی می‌ماند و ایران می‌تواند در قبال خرید كالا و دارو از آن استفاده كند. هر چند از دو سال گذشته تا ماه جاری میلادی‌، تنها 500 هزار دلار از درآمدهای نفتی در قالب دارو به كشور وارد شد. هر چند در آن زمان برخی گمان می‌كردند این استراتژی می‌تواند به مثابه دور زدن تحریم‌ها باشد اما با گذشت زمان و بدحسابی طرف كره‌ای، به نظر می‌رسد تنها بر منابع ارزی كشور در سایر كشورها افزوده است و هیچ ارزش دیگری ندارد.

ایران دست از فشار برای آزادسازی برنمی‌دارد

هنوز یك ماه از اعلام وزرات امور خارجه مبنی بر واردات اقلام دارویی به اندازه 500 هزار دلار پس از دو سال مذاكره از كره نگذشته كه رییس كل بانك مركزی نیز اعلام كرد كه در شرایط فعلی كه شیوع كرونا در كشور جان افراد را تهدید می‌كند، از فشارهای خود برای آزادی میلیاردها دلار از پول صادرات نفت به كره، نمی‌كاهد. رییس كل بانك مركزی بدون اینكه نامی از بانكی در كره جنوبی ببرد، خاطرنشان كرد: «ایران می‌تواند برای دستیابی به دارایی‌های خود اقدام قانونی انجام دهد. اقدامات بانك‌ها در كره‌جنوبی مانع از آن می‌شود كه ایران از پول خود برای خرید موادغذایی و دارو استفاده كند و این در حالی است كه این نوع تجارت مشمول تحریم‌های امریكا نمی‌شود.». همتی در بخش دیگری از پاسخ كتبی خود به این رسانه امریكایی گفت: «دیدن این منظره وحشتناك است. این موضوع كه بانك‌های كره‌ای با خیال راحت تعهدات خود و توافقات مالی بین‌المللی رایج را زیر پا می‌گذارند بسیار ناراحت‌ كننده است، زیرا آنها تصمیم گرفته‌اند وارد بازی سیاست شوند و از تحریم‌های غیرقانونی و یك‌جانبه ایالات‌متحده پیروی كنند.» 
 
روزنامه اعتماد
 
 


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: