6:45 عصر | ۱۴۰۰ يکشنبه ۲۶ ارديبهشت
پرسش
کد خبر: 62874 تاریخ انتشار: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۷ خرداد - 4:23 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی
تحلیل قتل رومینا اشرفی در گفت‌وگو با رییس انجمن مددکاران اجتماعی کشور؛

انتقاد از عدم تعیین تکلیف لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان

موسوی چلک با اشاره به انتشار اینگونه اخبار فضای مجازی یادآور شد: افرادی هستند که این موضوعات را سیاسی و مذهبی می‌کنند، فرد دیگری ممکن است به این موضوع رنگ و بوی جنسیتی یا قومی بدهد، در حالی که هنوز اطلاعات دقیقی وجود ندارد، من هم از شرایط فرد نمی‌توانم تحلیل کنم بلکه شرایط کلی را تحلیل می‌کنم. باید اطلاعات دقیقی بیرون بیاید که آیا دفعه اولی بود ه که این اتفاق افتاده؟ آیا پیش از این اختلاف داشتند؟ آیا درگیری داشتند و خیلی چیزهای دیگر که تعیین می کند چطور باید موضوع را تحلیل کرد.
گفتگونیوز: رییس انجمن مددکاران اجتماعی با انتقاد از عدم تعیین تکلیف لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان در سه دوره مجلس گذشته، بر ضرورت استفاده از مشاورین و متخصصین بخصوص در شرایط بحرانی تاکید کرد.
 
سیدحسن موسوی چلک در گفت‌وگو با خبرنگار گفتگونیوز با اشاره به قتل دختر ۱۴ ساله تالشی گفت: این موضوع را می‌توان از چند زاویه تحلیل کرد. به هر حال قتلی اتفاق افتاده و خود قتل به اندازه کافی وحشت ایجاد می‌کند اما شکل وقوع آن به گونه‌ای است که افکار عمومی بیشتر تحت تاثیر آن قرار گرفته است. قتل توسط پدر صورت گرفته و مقتول دختر ۱۴ ساله است این نوع قتل کافی که افکار عمومی خواه ناخواه درگیر این موضوع شود. ابزاری که برای قتل انتخاب شده هم بسیار خشن و وحشتناک است و قتل در خواب رخ داده است.
 
وی افزود: اگر از زاویه دیگر به موضوع نگاه کنید ما نمی‌دانیم چه ارتباطی وجود داشته، آیا ارتباط دختر با مردی بسیار بزرگتر از خودش مسبوق به سابقه بوده یا نه ولی آنچه در افکار عمومی مطرح شده به درست یا غلط این است که این موضوع بخش به مسائل ناموسی ربط پیدا می‌کند. نگاهی به محیط وقوع جرم هم نشان می‌دهد که این اتفاق در یک محیط کوچک رخ داده که مردم همدیگر را می شناسند و طبیعتاً فشار اجتماعی برای تحمل جرایم ناموسی سخت‌تر می‌شود. در چنین شرایطی نوع واکنش ها به دلیل فشارهای اجتماعی می‌تواند خشن‌تر باشد که قتل خشن‌ترین شکل آن است، در جای دیگر ممکن است اسید پاشی رخ دهد.
 
رییس انجمن مددکاران اجتماعی با بیان اینکه در موارد ناموسی حساسیت بیشتر و واکنش‌ها شدید‌تر می‌شود، ادامه داد: آنچه در مورد رومینا اتفاق افتاد همین بود؛ نکته‌ای که مطرح شده اما صحتش را مطمئن نیستم درگیری پدر با اعتیاد است، معمولاً ردپای اعتیاد در بسیاری از جرایم و خشونت‌ها علیه کودکان و حتی ازدواج های اجباری وجود دارد.
 
موسوی چلک با اشاره به وجود اختلافات، تعارضات و ناسازگاری بین فرزندان و والدین خاطرنشان کرد: این موضوع جدیدی نیست اما آنچه مهم است این است که ما چقدر مهارت حل تعارض، سازگاری، تصمیم‌گیری، حل مسأله و کنترل خشم را بلدیم که به خودمان و دیگران آسیب نزنیم؟ ما معمولاً در این زمینه ضعیف هستیم. اگر این مهارت‌ها را بلد نیستیم موضوع دیگری مطرح می‌شود که چقدر منابع اجتماعی را می‌شناسیم و چقدر رغبت می‌کنیم از منابع اجتماعی و متخصصین حرف یاورانه از جمله روانشناسان و مددکاران اجتماعی و مشاوران استفاده کنیم. معمولا این طور است که مردم منابع اجتماعی را خوب نمی‌‌شناسند.
 
وی همچنین اضافه کرد: مثلا اورژانس عمر ۲۲ ساله دارد و در ماجرای کرونا هم برای هر دارنده تلفن همراه یک پیامک سراسری ارسال شد؛ اما باز هم مردم منابع اجتماعی را نمی‌شناسند. من نوعی فکر می‌کنم علامه دهر هستم و نیاز به استفاده از مشاورین و متخصصین ندارم. این یک اشتباه فاحش است، منابع اجتماعی تشکیل شده‌اند تا این گونه مواقع به ما کمک کنند.
 
 موسوی چلک در ادامه اظهار کرد: بخش بعدی نظام قضایی است، یک ماده قانونی در آیین دادرسی کیفری هست که مربوط به تشکیل پرونده شخصیت است. با حضور آقای رئیسی آیین نامه آن شهریور گذشته ابلاغ شد. این آیین‌نامه می‌گوید واحدهای قضایی باید اداره مددکاری اجتماعی تاسیس کنند و حتی در شهرهای کوچک ممکن است تشکیل اداره مددکاری اجتماعی امکان‌پذیر نباشد باید یک مددکار اجتماعی حضور داشته باشد. خود من در تدوین این آیین‌نامه در کنار دوستان قضایی بودم.
 
رییس انجمن مددکاران اجتماعی اضافه کرد: آقای رئیسی دستوری دادند اما این دستور چقدر اجرایی شده است؟ من به ضرس قاطع می‌گویم این دستور به اجرا نشدن بسیار نزدیک‌تر است تا آغاز اجرای آن. پس برای چه چیزی نوشته شده است؟ طبیعتاً برای کمک به قضات در تصمیم‌گیری‌ها. اگر این اتفاق بیفتد خیلی جاها قاضی در تصمیمش می‌تواند نظر این افراد را بگیرد یا در قوانین دیگر قاضی می‌تواند در اینگونه مواقع اگر بازگشت به خانه در آن شرایط به صلاح کودک نیست از همین ظرفیت منابع اجتماعی و بهزیستی استفاده کند. منابع اجتماعی رسمی برای همین تأسیس شده است.
 
وی تاکید کرد: اگر من بیماری قلبی داشته باشم حتی اگر بهترین خانواده را هم داشته باشم برای آن شرایط بهترین جا بیمارستان و بخش سی سی یو است. بعضی بچه‌ها در شرایطی هستند که لازم است مرحله گذار را طی کنند تا شرایط برای بازگشتشان به آن محیط فراهم شود؛ اگر پدر معتاد است اعتیادش درمان شود و فضا مساعد شود تا کودک به خانه برگردد. چرا ما از این ظرفیت کم استفاده می‌کنیم یا استفاده نمی کنیم؟ البته ما همیشه می‌گوییم بهترین جا خانه است ولی همیشه در هر شرایط خانه بهترین انتخاب نیست. همین کودک اگر به سیستم اجتماعی ارجاع می‌شد شاید است اتفاق نمی‌افتاد. پس بهره گیری از این ظرفیت ها میتواند کمک کند.
 
موسوی چلک با اشاره به انتشار اینگونه اخبار فضای مجازی یادآور شد: افرادی هستند که این موضوعات را سیاسی و مذهبی می‌کنند، فرد دیگری ممکن است به این موضوع رنگ و بوی جنسیتی یا قومی بدهد، در حالی که هنوز اطلاعات دقیقی وجود ندارد، من هم از شرایط فرد نمی‌توانم تحلیل کنم بلکه شرایط کلی را تحلیل می‌کنم. باید اطلاعات دقیقی بیرون بیاید که آیا دفعه اولی بود ه که این اتفاق افتاده؟ آیا پیش از این اختلاف داشتند؟ آیا درگیری داشتند و خیلی چیزهای دیگر که تعیین می کند چطور باید موضوع را تحلیل کرد.
 
 رییس انجمن مددکاران همچنین تصریح کرد : در بخش قضایی لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان سال ۸۷ در زمان آیت الله هاشمی شاهرودی نوشته شد و به دولت رفت و سال ۹۰ به مجلس رفت و حالا چهارمین دوره مجلس رسیده که هنوز این لایحه تعیین تکلیف نشده است. این برای نظام قانون‌گذاری و سیاستگذاری ما باب شرمندگی است . راجع به موضوعی که این این همه مشکل داریم قانون می‌تواند کمک‌کننده، تسهیل‌کننده و حمایتگر باشد. من نمی گویم اگر قانون تصویب می‌شد مطلقاً این اتفاق نمی‌افتد اما قانون می‌تواند خیلی جاها از کودکانی که در شرایط نامناسب  و سختی قرار دارند حمایت کند.
 
 وی در پایان با تاکید بر ضرورت پرهیز از واکنش‌های احساسی مردم به این موضوع گفت: طبیعتاً افکار عمومی به آنچه دور و برش اتفاق می‌افتد پاسخ می‌دهد اما باید اجازه دهند اطلاعات بیشتری بیرون بیاید چرا که اگر بر مبنای اطلاعات درست، تجزیه و تحلیل کنیم این کمک می‌کند که فضای عمومی نیز ملتهب نشود.


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: