7:03 عصر | ۱۴۰۰ يکشنبه ۲۶ ارديبهشت
پرسش
کد خبر: 52278 تاریخ انتشار: ۱۳۹۶ چهارشنبه ۹ اسفند - 9:21 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

یاسر هاشمی: بخشی از مذاکرات جلسه طولانی هاشمی و روحانی را منتشر می‌کنیم/ از ولایتی توقع «اخراج نیروهای نزدیک به آیت الله هاشمی» را داشتم

از ولایتی توقع داشتم.به نظر من این موضوع به بركات رفتاری حاج‌آقا باز می‌گردد كه تمام مراسم‌های ایشان جنبه مردمی داشت و ختم و بزرگداشت دولتی برای ایشان گرفته نشد و این مهم را به فال نیك می‌گیرم. هرچند هنوز از این موضوع دلخور هستیم اما این موضوع را به فال نیك می‌گیریم زیرا این اتفاق یكی دیگر از جلوه‌های مظلومیت آیت‌الله هاشمی بود

روزنامه اعتماد با یاسرهاشمی رفسنجانی مصاحبه کرده است.بخشی از مصاحبه را می‌خوانید:

در آغاز دولت دوازدهم از شما به عنوان گزینه وزارت ورزش و جوانان نام برده می‌شد. آیا در این باره صحبتی شده بود؟ آیا آمادگی برای این موضوع داشتید؟
مطرح شدن اسم من به عنوان نامزد وزارت ورزش و جوانان در آغاز به كار دولت دوازدهم، بیشتر یك موضوع رسانه‌ای بود نه واقعیت. صادقانه باید بگویم درباره مطرح شدن اسم من به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان خود من نیز متوجه نشدم كه این موضوع از كجا آغاز شد و كجا به پایان رسید زیرا پیگیر آن نبودم كه این اتفاق رخ دهد. اما باید بگویم در مجموع آمادگی داشتم كه در دولت دوازدهم اگر شرایط مهیا باشد و پیشنهادی داده شود به موضوع ورود كرده و قبول مسوولیت كنم اما تاكنون پیشنهاد مشخصی از طرف دولت به من نشده است.

دولت دوازدهم از ابتدای كار با مشكلات و چالش‌های بسیاری رو به رو بوده است. با توجه به وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی، عملكرد دولت دوازدهم را چگونه ارزیابی می‌كنید؟
دو شاخص عقلانیت و امید كه شعار اصلی دولت در ایام انتخابات بود، در این روزها افت جدی پیدا كرده است. من هیچگاه احساس نمی‌كردم امید به آینده بتواند در تصمیم‌گیری‌های كلان كشور موثر باشد اما امروز شاهد هستیم كه امید، ركن اصلی جامعه است. امید همان موضوعی است كه آیت‌الله هاشمی همواره به آن تاكید داشتند و تلاش می‌كردند كه آن را به جامعه تزریق كنند. تا پیش از این ما این جملات را فقط شنیده بودیم اما امروز شاهد هستیم كه جامعه تشنه امید است. قصد ندارم به شاخص‌های اقتصادی، گرانی و موضوعاتی از این دست ورود كنم. این موضوعات وجود دارد اما كارشناس‌های این حوزه باید درباره آن اظهارنظر كنند. آن چیزی كه مشهود است و توقع می‌رود دولت به آن ورود كند، موضوع عقلانیت در تصمیم‌گیری‌ها بر اساس فاكتور‌های منطقی و واقع‌گرایانه است. امروز تنها كسی كه می‌تواند به جامعه امید تزریق كند، رییس‌جمهور است. البته انتقادی هم به دولت وارد است كه در این حوزه كلان، با شعارهای خود فاصله جدی پیدا كرده است و امیدواریم در سال جدید این مشكل مرتفع شود. به یاد دارم در زمان جنگ كه كشور با آن مشكلات عدیده رو‌به‌رو بود آیت‌الله هاشمی با یك خطبه، چنان امیدی به جامعه تزریق می‌كردند كه مردم حتی حاضر بودند مشكلات را تحمل كنند. مردم ما آمادگی مقابله با سختی هارا دارند به شرط آنكه احساس كنند در تصمیم‌گیری‌ها عقلانیت به خرج رفته و همچنین امید در جامعه وجود دارد.

خبرهایی درباره كمرنگ شدن نقش اسحاق جهانگیری در دولت دوازدهم به گوش می‌رسد. به نظر شما آیا در واقعیت نیز نقش او كمرنگ‌تر شده است؟
من نیز این موضوع را شنیده‌ام اما واقعیت ندارد. آقای جهانگیری بسیار استوار در جایگاه خود ایستاده و مسائل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دولت را پیگیری می‌كند و ارتباط خوبی هم با رییس‌جمهور دارد.

محمود احمدی‌نژاد یكی از چهره‌های خبر‌ساز این روزهای كشور است. آیت‌الله هاشمی در زمان حیات خود تذكر‌هایی را درباره رفتار احتمالی احمدی‌نژاد در آینده داده بودند كه این روز‌ها درحال وقوع است. تحلیل شما از اقدامات اخیر احمدی‌نژاد چیست؟
اقدامات اخیر آقای احمدی‌نژاد برای ما اتفاق تازه‌ای نیست. ما كه در طرف میز افرادی مانند آیت‌الله هاشمی نشسته بودیم، شاهد بودیم ایشان این روز‌ها را پیش‌بینی كرده بود. در سال‌های گذشته احمدی‌نژاد با اقدامات خود نشان داد كه با بخش بزرگی از نظام مشكل دارد و متاسفانه امروز او همان برخورد‌ها را با بخش دیگری از نظام انجام می‌دهد. این موضوع را بزرگان پیش‌بینی كرده بودند به همین دلیل رفتار‌های اخیر او برای ما عجیب نیست و منتظر این رفتار‌ها بودیم. اقدامات اخیر احمدی‌نژاد یك نكته روشن نیز دارد. اینكه ایشان با توجه به رویكرد برعكسی كه نسبت به نظام و شخصیت‌های نظام دارد به راحتی توانست نامه بنویسد، تریبون بگیرد و در سمت‌های متفاوت مشغول شود را به فال نیك می‌گیرم. به فال نیك می‌گیرم چون نظام خط قرمز خود را تا حدی بالا برده است كه اجازه می‌دهد فردی به این صورت در داخل كشور موضع اپوزیسیون اتخاذ كند. من این موضوع را می‌پسندم و آرزو دارم عمل متقابلی كه در گذشته نسبت به برخی منتقدان صورت گرفت مانند محرومیت از برخی حقوق و امتیاز‌ها و همچنین حضور در دادگاه تكرار نشود. اگر این نوع نگاه نسبت به همه انتقاد‌ها وجود داشته باشد اتفاق خوبی رخ داده است. عملكرد احمدی‌نژاد از دید كسانی كه از گذشته با او مخالف بودند، جای تعجب ندارد. در جبهه اصولگرایی نیز متوجه شده‌اند كه حمایت از احمدی‌نژاد اشتباه بوده است.

در روز‌های نزدیك به سالگرد رحلت آیت‌الله هاشمی شما موضوعی را درباره فوت ایشان مطرح كردید كه بازخورد رسانه‌ای زیادی داشت. درباره آن توضیح می‌دهید؟
پس از فوت آیت‌الله هاشمی سوالات و ابهامات زیادی درباره فوت ایشان در جامعه شكل گرفت. درباره علت فوت آیت‌الله هاشمی، ابهاماتی وجود دارد. این ابهام هم مربوط به جامعه و هم مربوط به خانواده ایشان است. بنا نداریم بگوییم علت فوت آیت‌الله هاشمی یك اتفاق ویژه و خاص بوده است اما به دلیل شخصیت آیت‌الله و شرایط حفاظتی ویژه‌ای كه ایشان داشتند، اینكه علت فوت ایشان در هاله‌ای از ابهام قرار داشته باشد برای جامعه خوشایند نیست. خواستار آن هستیم كه هرچه سریع‌تر نسبت به رفع این ابهام اقدام شود. ترجیح خانواده بر این است كه این موضوع در فضایی منطقی پیگیری شود و خانواده تلاش دارد از این موضوع در یك فضای دور از احساس رفع ابهام شود. این ابهام برای نظام نیز وجود دارد ونظام هم پیگیر این موضوع است زیرا اگر این موضوع روشن بود درباره آن اطلاع‌رسانی لازم صورت می‌گرفت.

كدام یك از فرزندان بیشترین شباهت را از نظر خلق و خوی به آیت‌الله هاشمی دارند؟
مهدی به دلیل هوش بالا و مظلومیتی كه دارد.

آخرین جلسه دیدار آیت‌الله هاشمی با حسن روحانی در جزیره كیش كه نزدیك به ٨ ساعت به طول انجامید بر سر چه موضوعاتی بود؟
٨ ساعت كمی اغراق است اما به دلیل فرصت كافی جلسه طولانی بود. بخشی از این جلسه در خاطرات آیت‌الله هاشمی آمده است كه به زودی منتشر خواهد شد.

محسن هاشمی در گفت‌وگویی اعلام كرد بخشی از خاطرات آیت‌الله هاشمی بنابر برخی ملاحظات منتشر نخواهد شد. منظور ایشان چه ملاحظاتی است؟ چون خاطرات ایشان به عنوان معمار انقلاب می‌تواند بسیاری از موضوعات را روشن كند.
در بخشی از خاطرات آیت‌الله مسائل شخصی برخی افراد وجود دارد كه انتشار آن درست نیست. ایشان نیز خاطرات را می‌خواند و اصلاحاتی را انجام می‌داد تا با آبروی اشخاص بازی نشود. هرچند این موارد كم بود و شاید به ٢درصد هم نمی‌رسید اما ایشان این مورد را لحاظ می‌كردند. در برخی موارد مسائل امنیتی وجود دارد كه انتشار آن در این شرایط صلاح نیست. در زمان حیات حاج‌آقا ١٢ جلد از خاطرات ایشان منتشر شد و دست خط خاطرات ایشان نیز موجود است و می‌توانید انطباق دهید. شاید ماكسیمم ٢ درصد از خاطرات حاج‌آقا صلاح نبوده كه منتشر شود كه آن هم به دلیل آبروی افراد بوده است.

یعنی برخی موضوعات را حتی با حاج‌خانم نیز در میان نمی‌گذاشتند؟
خیر. ایشان به معنای واقعی كلمه رازدار بودند.

پس از روی كار آمدن آقای ولایتی تغییراتی در دانشگاه آزاد به وجود آمده است. شاید برخی انتظار داشتند كه حداقل مراسمی برای آیت‌الله هاشمی كه بنیانگذار دانشگاه آزاد بودند، برگزار شود كه این مهم رخ نداد؛ آیا از این موضوع ناراحت شدید؟
توقع داشتیم مراسمی برگزار شود اما این اتفاق نیفتاد. به نظر من این موضوع به بركات رفتاری حاج‌آقا باز می‌گردد كه تمام مراسم‌های ایشان جنبه مردمی داشت و ختم و بزرگداشت دولتی برای ایشان گرفته نشد و این مهم را به فال نیك می‌گیرم. هرچند هنوز از این موضوع دلخور هستیم اما این موضوع را به فال نیك می‌گیریم زیرا این اتفاق یكی دیگر از جلوه‌های مظلومیت آیت‌الله هاشمی بود. به عنوان مثال وقتی یك هنرمند فوت می‌كند، تاریخ فوت او در تقویم رسمی كشور ثبت می‌شود اما با وجود گذشت یك سال از رحلت حاج‌آقا كه از بنیانگذاران انقلاب بودند هنوز این اتفاق در تقویم رسمی كشور ثبت نشده و حداقل انتظار ما از دولت آن است كه این رحلت را در تقویم رسمی كشور ثبت كند.

چرا دانشگاه آزاد برای جریان اصولگرا اهمیت ویژه‌ای دارد؟
به نظر می‌رسد این جریان و آقای ولایتی تلاش دارند با استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه آزاد كادرسازی علمی كند. در دوران احمدی‌نژاد ریزش اساتید و دانشجو‌ها در دانشگاه‌های دولتی زیاد بود در حالی كه این اتفاق در دانشگاه آزاد رخ نمی‌داد. هرچند فضا در دانشگاه آزاد باز‌تر بود اما با این اوصاف آیت‌الله هاشمی همواره انتقاد جدی به چك لیست اساتید داشتند. دانشگاه آزاد مجموعه‌ای با ١ میلیون دانشجو و ٥ میلیون فارغ‌التحصیل از ظرفیت ویژه‌ای برخوردار است و همین موضوع سبب شده است توجه‌ها به سمت این دانشگاه جلب شود. ملك دانشگاه آزاد ملك شخصی خانواده ایشان نیست. این دانشگاه كاری بود كه حاج‌آقا برای مردم كرد و وقت‌های آزاد خود را صرف آن می‌كردند. این دانشگاه پایه‌های علمی كشور را ارتقا داد. توقع آن است كه حرمت موسس دانشگاه آزاد حفظ شود. آقای هاشمی برنامه‌های بسیاری برای سال‌های آتی دانشگاه آزاد داشتند و همان برنامه‌ها می‌توانست سرمنشا بسیاری از اتفاقات خوب در كشور شود. اینكه روسای دانشگاه جارو شوند یا نیروهایی كه به حاج‌آقا نزدیك بودند از سیستم دانشگاه ازاد اخراج شوند، درست نیست.

انتظار چنین رفتاری از آقای ولایتی داشتید؟
بله، من توقع همچین برخوردی داشتم زیرا قبلا با آقای ولایتی همكاری داشتم.نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: