8:58 صبح | ۱۴۰۰ دوشنبه ۲۷ ارديبهشت
پرسش
کد خبر: 57010 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ شنبه ۲۱ مهر - 5:01 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

نامه محسن هاشمی به مهدی کروبی/ به عنوان وصی آیت‌الله موظف بودم پاسخ بدهم

انتخاب نوشت: پیرو انتشار نامه حجت‌الاسلام مهدی کروبی به اعضای مجلس خبرگان رهبری در شهریورماه گذشته و انتساب برخی مطالب به آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، محسن هاشمی وصی آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در نامه‌ای کوتاه و خصوصی، به رییس پیشین مجلس شورای اسلامی، توضیحاتی را درباره مطالب مذکور ارائه کرد.

 

پیرو انتشار نامه حجت‌الاسلام‌والمسلمین مهدی کروبی به اعضای مجلس خبرگان رهبری در شهریور ماه گذشته و انتساب برخی مطالب به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، محسن هاشمی وصی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در نامه‌ای کوتاه و خصوصی، به رییس پیشین مجلس شورای اسلامی، توضیحاتی را درباره مطالب مذکور ارائه کرد که این نامه در هفته گذشته از طریق فرزند حجت‌الاسلام والمسلمین کروبی واصل شد و با صلاح‌دید خانواده کروبی، توسط رسانه نزدیک به ایشان منتشر گردید.

در متن این نامه آمده است:

بسمه تعالی
حضور محترم حجت الاسلام‌والمسلمین کروبی
سلام علیکم

احتراما، با مطالعه مرقومه اخیر حضرتعالی به مجلس خبرگان که در بخش‌هایی از آن نیز به آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی اشاراتی شده بود، به عنوان وصی برای ادای حق ایشان جهت استحضار جناب‌عالی نکاتی را عرض کنیم. و البته با توجه به ارادت قلبی بنده به شما که در اواخر رژیم گذشته سال‌های ۵۵ و ۵۶ در درس دینی دبیرستان از شما تلمذ می‌کردم، بسیار مطلوب‌تر بود که در این شرایط حصر و محدودیت قرار نداشتید تا امکان دیدار و گفت‌وگوی حضوری فراهم می‌شد.

خوب می‌دانم که مخاطب نامه، مجلس خبرگان رهبری است و بنده در مقام پاسخ‌گویی یا قضاوت و پاسخ‌گویی در مورد محتوای کلی نامه نیستم و تنها به دلیل تکرار چند باره نام و نسبت‌هایی به آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و با توجه به رحلت ایشان، خویش را موظف بر اساس مستندات در اختیار می‌دانم.

نخست در مورد شورای رهبری، همان‌گونه که در خاطرات ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ ایشان به وضوح و به دقت آمده است، و پیوست نامه تقدیم می‌کنم، آیات هاشمی‌رفسنجانی و خامنه‌ای هم در جلسات قبل و هم در جلسه مجلس خبرگان با جدیت و صراحت از شورای رهبری دفاع کرده‌اند اما بر اساس رأی مجلس خبرگان، شورای رهبری رأی نیاورد. و رهبری فردی به تصویب رسیده است. پرسش این‌جاست که انتظار داشته و داریم که واقعا آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در زمانی که مجلس خبرگان بر خلاف نظر ایشان به شورای رهبری رای داده اند، چه کند؟!

دوم، در موضوع مدت‌دار شدن دوران رهبری بنا به مشروح مذاکرات (پیوست) بعد از طرح موضوع و پیشنهاد کمیسیون مربوطه که توقیت یعنی مدت‌دار شدن دوران رهبری برای رهبری فرد غیرمرجع باشد، آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی بر خلاف مرقومه جناب‌عالی پیشنهاد توقیت برای مرجع تقلید را هم مطرح می‌نمایند. موضوع در جلسه صبح و عصر با بحث زیاد مطرح و بعد از قرائت نامه‌ای از جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با عنوان کردن این‌که چون در جلسه صبح، حذف مدت‌دار بودن رهبری رأی نیاورده است،‌ لذا نمی‌توان آن را مجددا به رأی گذاشت، نسبت به کلیت اصل ۱۰۷ قانون اساسی با شرط مدت‌دار بودن دوره رهبری، رأی‌گیری می‌شود که رأی نمی‌آورد و پس از آن ناگزیر پیشنهادهای مختلف نمایندگان به رأی گذاشته می‌شود. اما هیچ یک واجد رأی اکثریت نمی‌شود. ولی در نهایت حذف مدت‌دار بودن به رأی گذاشته می‌شود و به تصویب می‌رسد. عملکرد آیت‌الله هاشمی به عنوان نایب رئیس و با حضور آیت‌الله مشکینی به عنوان رئیس، رویه اصولی و درستی بوده است.

و در نهایت در رابطه با رد صلاحیت‌ها در انتخابات سال ۱۳۷۱ نیز بخشی از پیگیری‌های آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی که در خاطرات ایشان ذکر گردیده و به پیوست آورده‌ام، به خوبی نشان می‌دهد که ایشان در چارچوب وظایف و اختیارات رئیس‌جمهور موضوع را پیگیری جدی نموده‌اند.

در خاتمه، سلامتی، عافیت و توفیقات الهی را برای جنابعالی آرزومندم.
محسن هاشمی‌رفسنجانی
١٤ شهریور ١٣٩٧


110

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: