8:51 عصر | ۱۴۰۰ يکشنبه ۲۶ ارديبهشت
پرسش
کد خبر: 61067 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۹ دي - 12:27 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

عدم التزام عملی به نظام را در مورد اکثریت قریب به اتفاق همکاران تایید نمی‌کنم/ کاهش عدم احرازها به حضور بیشتر مردم در انتخابات کمک می‌کند

رئیس مجلس گفت: بنده که با برخی آقایان چهارسال، با برخی هشت سال و با بعضی دوازده سال همکاری روزانه داشته‌ام عدم التزام عملی به نظام را در اکثریت قریب به اتفاق همکاران تایید نمی‌کنم.

 به گزارش گفتگونیوز به نقل از ایلنا، علی لاریجانی صبح امروز در بخشی از نطق پیش از دستور خود با اشاره به رد صلاحیت تعدادی از داوطلبان ورود به مجلس یازدهم گفت: در اظهارات هیئت محترم مرکزی نظارت بر انتخابات آمده که مبنا بر عقاید سیاسی نبوده است که مبنای درستی برای انتخابات صحیح است اما در استناد به ماده ۲۹ که به نوعی به التزام عملی به نظام است باید دقت داشت.

وی ادامه داد: بنده که با برخی آقایان چهارسال، با برخی هشت سال و با بعضی دوازده سال همکاری روزانه داشته‌ام عدم التزام عملی به نظام را در اکثریت قریب به اتفاق همکاران تایید نمی‌کنم. بارها و بارها دیده‌ام که با دقت تام از حریم نظام دفاع کرده‌اند از جمله در مصوبه اخیر مجلس در مقابل ستم آمریکایی‌ها در طرح سه‌فوریتی ملاحظه کردید که به اتفاق آرا تصویب شد.

رئیس مجلس تصریح کرد: در موارد دیگر نیز بنده شاهد روحیه دفاع از هویت ملی و انقلابی و حقوق ملت و نظام جمهوری اسلامی بوده‌ام. البته ممکن است در اظهارات خطایی هم صورت گرفته باشد. این مطلب را در کنار موارد بسیار زیاد اظهارات و اقدامات درست و همراه با مسئولیت ملی باید قرار داد و ارزیابی کرد و برای آن نیازمند داشتن اطلاعات دقیق‌تر از عمملکرد نمایندگان هستیم.

وی افزود: در این جهت هرگونه همکاری در مدیریت مجلس طلب کنند ارائه خواهد شد تا پرونده همکاران محترم به نحو دقیق‌تری بررسی شود. در نظریه هیئت مرکزی نظارت در موارد زیادی عدم احراز ذکر شده است که در شرایط فعلی کشور به صلاح نیست و دیدیم که رئیس‌جمهور آمریکا چه سوءاستفاده‌ای از آن کرد. گرچه تعداد زیاد کاندیداها و زمان کوتاه بررسی مشکلاتی برای هیئت مرکزی نظارت فراهم کرده است که امیدواریم در بررسی شورای نگهبان که هنوز زمان برای اظهار نظر دارند حتی المقدور مرتفع شود.

لاریجانی گفت:  هرچه در این زمینه تلاش شود و عدم احرازها کاهش یابد به حضور بیشتر مردم در انتخابات کمک می کند که در مقطع فعلی انقلاب ضرورت دارد.

وی با اشاره به موضوعات مطرح شده در رابطه با نظرات هیات مرکزی نظارت بر انتخابات مجلس گفت: در اینجا باید از زحمات دست اندرکاران انتخابات اعم از هیات اجرایی و نظارت تشکر کنم که در امر خطیر انتخابات وقت گذاشته و تلاش می کنند. از طرف دیگر در ردصلاحیت برخی از نمایندگان فعلی و نمایندگان ادوار از جانب سخنگوی محترم شورای نگهبان مطلبی در رسانه ها منعکس شد که ردصلاحیت ها عمدتاً مربوط به سوءاستفاده اقتصادی بوده است. این مطلب درست نیست، چرا که در نامه هایی که هیات نظارت به نمایندگان ارائه داده ، به بندهایی اشاره شده که مربوط به این امر نبوده است.

لاریجانی ادامه داد: البته برخی اینگونه بوده، حال چرا باید مطلب درست منعکس نشود که بیگانگان از آن سوءاستفاده کرده و نظام را متهم به فساد کنند؟ از طرف دیگر بنده از فقها و حقوقدانان محترم شورای نگهبان درخواست می کنم که در این بخش که کار داوری برعهده آنها است، با دقت لازم به این امر توجه کنند تا حقوق افراد نادیده گرفته نشود. براساس قانون نظرات مراجع چهارگانه می تواند ملاک باشد، چرا که گزارش های غیر از این مسیر می تواند از جانب افراد با اغراض خاص ارائه شود و تشخیص صحت آن نیازمند زمان بوده و در این مقطع کوتاه عملی نیست، اما می تواند فضای قضاوت را مشوه کند.

رئیس قوه مقننه کشورمان افزود: تردیدی نیست که اگر فسادی در پرونده هر کسی باشد، چه مالی و چه غیر از آن که محکمه ای نظر داشته باشد، همگان تابع آن خواهند بود، اما اگر صرف گزارش از مرجعی باشد، باید اتقان آن را بررسی کرد که گزارش اولیه و خام نباشد و با آبروی افراد بازی نشود. از طرفی اگر سیستم های اطلاعاتی در مورد نمایندگان مجلس مطالبی داشتند، اولی آن بود که در طول این مدت ۴ سال اطلاعات را با ما در میان می گذاشتند تا این مسائل اصلاح شود، نه اینکه در زمان انتخابات آن را یکجا مطرح کنند.

وی ادامه داد: البته وزارت اطلاعات در چند مورد که شاید در حد انگشتان دست هم نباشد، مطالبی را در مورد برخی به اینجانب دادند و بنده هم به افراد متذکر شده و آنها نیز پیگیری موضوع را از طریق وزارت اطلاعات انجام دادند تا صحت مسائل روشن شود. اما به هیچ وجه در این حد و اندازه نبوده و حداقل به بنده منتقل نکردند، لذا بزرگنمایی اشکالات اقتصادی هم خسارت حیثیتی به افراد زده و هم به کشور لطمه وارد می کند. 

وی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: پس از حوادث پرهیجان و پرماجرای دو هفته اخیر و حضور باشکوه و عزتمند ملت عزیز در مراسم تشییع سردار سلحشور اسلام سردار حاج قاسم سلیمانی و همکاران وی و همچنین حضور عظیم مردم تهران در نماز جمعه، می طلبید که مقام معظم رهبری تحلیل جامعی از این وقایع پرفراز و نشیب برای ملت ارائه نمایند که روز جمعه همگان از بیانات عمیق و ارزشمند ایشان بهره مند شدند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دست خدا را در اعتماد ملی می توان مشاهده کرد، افزود: باهمه تلخی برخی از وقایع اخیر، آگاهی بالای ملت چگونه این ستم آمریکایی را به اراده قدرتمند ملی و انقلابی بدل کرد و باید قدر این همت بلند ملت و رهبری خردمند کشور را دانست. مجلس شورای اسلامی قدردان عظمت ملت عزیز و سپاسگذار رهبری معظم است و با همه شهدای حادثه غم انگیز سقوط هواپیما و حادثه تشییع در کرمان همدردی کرده و کمیسیون امنیت ملی مجلس پیگیر همه زوایای این حوادث خواهد بود.

لاریجانی با اشاره به اقدامات سه کشور اروپایی درباره توافق هسته ای و تلاش آنها برای راه انداختن سازوکار ماده ۳۶ توافق، تصریح کرد: تاسف آور این است که یکی از وزرای کشورهای اروپایی به صراحت اعلام کرده است که آمریکا ما را تهدید کرده که اگر از مکانیزم ماشه استفاده نکنیم، تعرفه واردات اتومبیل را ۲۵ درصد افزایش می دهیم. پس این اظهارات نشان می دهد که مشکل از رفتار ایران نیست که بارها خودتان خروج آمریکا از برجام را سرزنش کرده اید، مشکل در تهدید آمریکا است که یک کشور قدرتمند اقتصاد اروپا را به رفتار حقارت آمیز و غیرعادلانه وادار کرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ایران اهل تهدید نیست، بیش از یک سال از رفتار  خصمانه آمریکا در مسئله هسته ای می گذرد و اروپا در این رابطه صرفاً بیانیه سیاسی داده است و مدت ها جمهوری اسلامی مدارا کرد. اما با صراحت اعلام می کنیم اگر اروپا به هر دلیلی رفتاری غیرعادلانه در استفاده از ماده ۳۷ توافق نامه هسته ای داشته باشد، آنگاه جمهوری اسلامی تصیم جدی در همکاری با آژانس بین المللی انرژی هسته ای خواهد داشت و طرح آن در مجلس آماده است. ما شروع کننده این امر نخواهیم بود، ولی متاسفانه با اقدام شما اقدام خواهیم کرد، از این رو بهتر است عادلانه رفتار کنیم.نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: